Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polacy podzieleni w kwestii zaufania do policji. Co dokładnie pokazały badania?

OPRAC.:
Justyna Piasecka
Justyna Piasecka
Z badania UCE Research, przygotowanego dla portalu onet.pl, że 46,4 proc. Polaków ma zaufanie do policji, odmiennego zdania jest 42,1 proc., z kolei pozostałe 11,5 proc. nie ma zdania.
Z badania UCE Research, przygotowanego dla portalu onet.pl, że 46,4 proc. Polaków ma zaufanie do policji, odmiennego zdania jest 42,1 proc., z kolei pozostałe 11,5 proc. nie ma zdania. Wojciech Matusik
Jak Polacy oceniają działalność policji, czy mają do niej zaufanie, co policjanci powinni zrobić inaczej, by poprawić swój wizerunek, jak na tle innych grup zawodowych wypadają policjanci - onet.pl przedstawia wyniki badań.

Zaufanie Polaków do policji

Z badania UCE Research, przygotowanego dla portalu onet.pl, że 46,4 proc. Polaków ma zaufanie do policji, odmiennego zdania jest 42,1 proc., z kolei pozostałe 11,5 proc. nie ma zdania.

Czytaj też: Chciał zobaczyć ukochaną przed aresztowaniem i sam został zatrzymany

- Badani, którzy mają zaufanie do policji, w największej mierze obecnie sympatyzują z PiS, PSL i Polską 2050. Najczęściej to respondenci, którzy są w wieku 18-24 i 45-54 lat. Mieszkają w mniejszych miejscowościach lub na wsiach. Z kolei ci, którzy nie ufają policji, to najczęściej sympatycy KO i Lewicy. Przeważnie są w wieku 65-74 i 75-80 lat. Z reguły są to mieszkańcy dużych miast: od 200 do 499 tys. lub powyżej 500 tys. mieszkańców - podaje onet.pl.

Co powinna poprawić policja?

Najwięcej osób, na pytanie, co powinna zrobić policja, by sprawniej funkcjonować, respondenci odpowiedzieli:

  • 54,7 proc. - z większym szacunkiem traktować obywateli
  • 46, 6 proc. - odciąć się od bieżącej polityki i wpływów samych polityków
  • 41,4 proc - zwiększyć realne poczucie bezpieczeństwa obywateli

- Natomiast najrzadziej badani wskazywali na kwestie doposażenia sprzętowego (15,8 proc.), lepszego wynagrodzenia finansowego dla funkcjonariuszy (16 proc.) i poprawę sprawności fizycznej funkcjonariuszy (18,1 proc.) - podaje onet.pl.

Do których grup zawodowych Polacy mają największe zaufanie?

Na podium są strażacy (49,2 proc.), ratownicy medyczni (33,8 proc.) i lekarze (27,9 proc.). Na 10 miejscu z 21 zawodów znaleźni się policjanci (11 proc.). Tuż za policjantami znaleźli się m.in. sędziowie (8,3 proc.), notariusze (7,5 proc.) i księża (5,8 proc.)

- Najgorzej jest w komendzie stołecznej obejmującej Warszawę i okolice, gdzie brakuje 1,9 tys. osób - czyli jednej piątej składu. A to miejsce newralgiczne, tu jest największy przepływ ludzi, urzędy, biznes, co przyciąga też przestępczość - dowiadujemy się z "Rzeczpospolitej".

Ile zarobi policjant w 2024? Mamy obliczenia od NSZZ „Solida...

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Turystyczna Wielkopolska - odcinek 6, powiat średzki:

od 16 lat

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski