MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polacy uciekają z tych miejsc. Dlaczego nikt nie chce tam mieszkać? To gminy z największym spadkiem liczby ludności w Polsce

Weronika Błaszczyk
Weronika Błaszczyk
Wśród gmin o najwyższym spadku ludności w porównaniu z 2011 rokiem dominują gminy położone w województwie podlaskim. Sześć spośród dziesięciu gmin, będących na liście, znajduje się w tym województwie. Gmina o najwyższym ubytku mieszkańców, ponad 36 procent w ciągu dziesięciu lat, leży jednak w innej części kraju. W wykazie, który powstał na podstawie Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 na poziomie województw, powiatów i gmin obecne są dziewięć gmin wiejskich i tylko jedna gmina miejska.Zmiany administracyjne, jakie miały miejsce od 2011 r., mogą wpływać na prezentowane wartości.Sprawdź, w których miejscach w Polsce odnotowano najwyższy spadek liczby mieszkańców --->Zobacz też: Tajemniczy opuszczony dom w środku lasu. To miejsce stało się znane. Co kryje mroczna okolica?
Wśród gmin o najwyższym spadku ludności w porównaniu z 2011 rokiem dominują gminy położone w województwie podlaskim. Sześć spośród dziesięciu gmin, będących na liście, znajduje się w tym województwie. Gmina o najwyższym ubytku mieszkańców, ponad 36 procent w ciągu dziesięciu lat, leży jednak w innej części kraju. W wykazie, który powstał na podstawie Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 na poziomie województw, powiatów i gmin obecne są dziewięć gmin wiejskich i tylko jedna gmina miejska.Zmiany administracyjne, jakie miały miejsce od 2011 r., mogą wpływać na prezentowane wartości.Sprawdź, w których miejscach w Polsce odnotowano najwyższy spadek liczby mieszkańców --->Zobacz też: Tajemniczy opuszczony dom w środku lasu. To miejsce stało się znane. Co kryje mroczna okolica? Łukasz Kaczanowski/materiał ilustracyjny
Polacy nie chcą mieszkać w tych gminach? W ciągu 10 lat w niektórych polskich gminach ubyło ponad 10 procent mieszkańców, a w rekordowej pod tym względem - aż 1/3. Spośród 2 477 gmin znajdujących się w Polsce w 2021 roku aż w 1 776 gminach odnotowano spadek liczby ludności w porównaniu do Narodowego Spisu Powszechnego w 2011 roku. Większość takich miejsc znajduje się na terenach tzw. ściany wschodniej. Z których gmin najbardziej uciekają mieszkańcy? Jaki spadek dokładnie odnotowano? Przedstawiamy listę gmin zarówno wiejskich, jak i miejskich, które opuszcza największa liczba osób. Wszystkie dane i informacje pochodzą z informacji o wynikach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 na poziomie województw, powiatów i gmin.

Narodowy Spis Powszechny 2021

Jak można przeczytać na stronie Głównego Urzędu Statystycznego, spisy powszechne to czas, kiedy państwo, zadając obywatelom kilka pytań, stara się zdiagnozować: ile nas jest, jak żyjemy i kim właściwie jesteśmy. Spisy powszechne obejmują całą populację ludności i mieszkań, w przypadku narodowego spisu powszechnego ludności i mieszkań lub gospodarstw rolnych, w przypadku powszechnego spisu rolnego. Informacje uzyskiwane w wyniku spisu powszechnego pochodzą zatem od wszystkich obywateli.

Zobacz też: Tajemniczy opuszczony dom w środku lasu. To miejsce stało się znane. Co kryje mroczna okolica?

Ostatni taki spis był przeprowadzany w 2021 roku, a jeszcze wcześniej w 2011 roku.

W publikacji dostępne są tablice porównujące wyniki spisów powszechnych w 2011 roku i 2021 roku, dotyczące m.in. ludności ogółem i w podziale na płcie, ludność w miastach i na wsi. Ponadto, można tam znaleźć dane właśnie na temat miast i gmin o największym ubytku i największym przyroście ludności.

Gminy z największym spadkiem mieszkańców w Polsce

Jak można przeczytać w Informacji o wynikach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 na poziomie województw, powiatów i gmin, to spośród 2 477 gmin funkcjonujących w Polsce w 2021 roku spadek liczby ludności w stosunku do wyników NSP 2011 miał miejsce w 1 776 gminach, w tym w 1 181 gminach ubytek ludności wyniósł powyżej 5%, a w 397 powyżej 10%.

Większość gmin, które odnotowały duży spadek liczby ludności (powyżej 10%) znajduje się na terenach tzw. ściany wschodniej. Szczególna koncentracja tego typu gmin ma miejsce w województwie podlaskim (stanowią one blisko połowę gmin, bo aż 48% w województwie), w południowej części województwa lubelskiego, obszarach przy granicy z Rosją, wschodniej części Pomorza Zachodniego oraz terenach górskich w południowej części kraju.

Które dokładnie gminy odnotowały największy spadek liczby mieszkańców? Sprawdź naszą galerię!

Czytaj też: Przerażające sekrety opuszczonego szpitala psychiatrycznego pod Poznaniem. To tragiczna historia, o której mało kto słyszał

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Opuszczony szpital na Dolnym Śląsku od lat budzi grozę. Zobacz go w środku --->

100-letni opuszczony szpital na Dolnym Śląsku budzi grozę. B...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski