Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policjanci pojechali radiowozem po.. wódkę. Wylecą ze służby? [FILM]

AND
Dwaj policjanci kaliskiej prewencji nieoznakowanym radiowozem pojechali do sklepu po... wódkę. Wszystko nagrał przypadkowy świadek, a film trafił do Internetu. Potwierdziło to także postępowanie wyjaśniające.

Kilka tygodni temu funkcjonariusze podjechali nieoznakowanym radiowozem do sklepu u zbiegu ulic Polnej i Budowlanych, gdzie można robić zakupy bez wysiadania z auta. Lista zakupów zamówionych przez klienta wyświetla się na monitorze umieszczonym nad kasą. Kierowca auta jadącego za policjantami, który zorientował się, że jadą przed nim mundurowi czyta na głos listę zakupów: "wódka cytrynowa, wódka pomarańczowa, piwo "Tyskie" i jeszcze jedna wódka cytrynowa".

Po tym, jak film trafił do sieci, komendant miejski policji wszczął postępowanie wyjaśniające. W jego trakcie ustalono, którzy policjanci robili alkoholowe zakupy w trakcie służby.

- To dwaj doświadczeni funkcjonariusze. Jeden z nich ma za sobą 19 lat służby. Drugi jest policjantem od 7 lat - mówi nam sierż. sztab. Anna Jaworska-Wojnicz, rzeczniczka prasowa Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu. - Dotychczas ich służba przebiegała nienagannie i cieszyli się bardzo dobrą opinią.

Po zakończeniu postępowania wyjaśniającego, szef kaliskiej policji postanowił o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego wobec obu funkcjonariuszy. Wachlarz kar, jakie mogą być zastosowane jest bardzo długi.

Co grozi policjantom?

Art. 134. Ustawy o policji mówi, że karami dyscyplinarnymi sa:
1) nagana,
2) zakaz opuszczania wyznaczonego miejsca przebywania,
3) ostrzeżenie o niepełnej przydatności do służby na zajmowanym stanowisku,
4) wyznaczenie na niższe stanowisko służbowe,
5) obniżenie stopnia,
6) wydalenie ze służby.
Art. 134a. Kara nagany oznacza wytkniecie ukaranemu przez przełożonego dyscyplinarnego
niewłaściwego postępowania.
Art. 134b. 1. Kara zakazu opuszczania wyznaczonego miejsca przebywania oznacza zakaz opuszczania wyznaczonego miejsca przebywania przez ukaranego pełniącego służbę w systemie skoszarowanym. Kare wymierza się na okres od 3 do 14 dni.
2. W czasie odbywania kary zakazu opuszczania wyznaczonego miejsca przebywania ukarany jest
obowiązany:
1) w czasie wolnym od zajęć służbowych przebywać w jednostce organizacyjnej Policji, w której pełni służbę, lub innym miejscu wyznaczonym przez przełożonego,
2) zgłaszać się do przełożonego lub innego wskazanego policjanta w określonych odstępach czasu, nie częściej jednak niż cztery razy na dobę.
Art. 134c. Kara ostrzeżenia o niepełnej przydatności na zajmowanym stanowisku oznacza wytkniecie ukaranemu niewłaściwego postępowania i uprzedzenie go, że jeżeli ponownie popełni przewinienie dyscyplinarne, może zostać wyznaczony na niższe stanowisko służbowe w trybie dyscyplinarnym lub ukarany surowsza kara dyscyplinarna.
Art. 134d. 1. Kara wyznaczenia na niższe stanowisko służbowe oznacza odwołanie lub zwolnienie z dotychczas zajmowanego stanowiska służbowego i powołanie lub mianowanie na stanowisko służbowe niższe od dotychczas zajmowanego. Wymierzenie kary wyznaczenia na niższe stanowisko służbowe powoduje utratę uprawnień, o których mowa w art. 6e ust. 3 i art. 103 ust. 2.
2. Przed zatarciem kary wyznaczenia na niższe stanowisko służbowe policjanta nie można powołać lub mianować na wyższe stanowisko służbowe.
Art. 134e. 1. Kara obniżenia stopnia oznacza obniżenie posiadanego stopnia policyjnego.
2. Kare obniżenia stopnia można wymierzyć tylko obok kary wyznaczenia na niższe stanowisko służbowe lub kary wydalenia ze służby.
Art. 134f. Kara wydalenia ze służby oznacza zwolnienie ze służby w Policji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski