Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomoc psychologiczna potrzebna nie tylko w dużych miastach. W Otuszu działa bezpłatne Centrum Zdrowia Psychicznego

Weronika Błaszczyk
Weronika Błaszczyk
Od sierpnia 2021 roku w Otuszu działa Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego. Bezpłatna pomoc psychologiczna przewidziana jest dla mieszkańców gminy Buk i Stęszew. To pierwsze miejsce o tak szerokiej działalności w tej okolicy.
Od sierpnia 2021 roku w Otuszu działa Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego. Bezpłatna pomoc psychologiczna przewidziana jest dla mieszkańców gminy Buk i Stęszew. To pierwsze miejsce o tak szerokiej działalności w tej okolicy. Fundacja AKME/materiały prasowe
Od sierpnia 2021 roku w Otuszu działa Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego. Bezpłatna pomoc psychologiczna przewidziana jest dla mieszkańców gminy Buk i Stęszew. To pierwsze miejsce o tak szerokiej działalności w tej okolicy.

Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego w Otuszu prowadzone jest przez Fundację AKME wraz z partnerami: Centrum Opieki Zdrowotnej Sanitatis oraz powiatem poznańskim. Projekt jest skierowany do osób, które przejawiają niepokojące symptomy gorszego samopoczucia i nastroju, przechodzących kryzys psychiczny oraz chorujących na schorzenia natury psychicznej.

Z placówki mogą skorzystać dorośli i dzieci. Oferowana pomoc jest bardzo różnorodna, to zarówno konsultacje z psychologiem i psychiatrą, terapie indywidualne i grupowe, jak i warsztaty, grupy wsparcia czy treningi. Ponadto, także doradztwo różnych specjalistów np. pracownika socjalnego czy neurologa dziecięcego.

Zainteresowanie tym miejscem jest naprawdę duże. W grudniu 2021 roku pod opieką różnych specjalistów było 20 dorosłych i 25 dzieci. Obecnie jest to 70 osób dorosłych i 71 dzieci.

Przed powstaniem centrum w Otuszu mieszkańcy gmin Buk i Stęszew musieli szukać wsparcia w dużych sąsiednich miastach. Teraz mają okazję korzystać z pomocy w bliskiej okolicy swojego miejsca zamieszkania

– wyjaśnia wiceprezes zarządu Fundacji AKME Grzegorz Wojtanowski.

Dodaje też, że fundacji udało się zakupić samochód, który umożliwi przyjazd tym pacjentom, którzy mogliby mieć ewentualny kłopot z dotarciem do centrum.

Ludzie mieszkający w małych miejscowościach lub na wsiach często są pozbawieni możliwości korzystania z pomocy psychologicznej. Nie oznacza to jednak, że jej nie potrzebują.

To, jak ogromne są potrzeby, pokazuje liczba ludzi, którzy się do nas zgłaszają

– zaznacza Wojtanowski.

Podobne miejsca, świadczące swoje usługi bezpłatnie, wciąż nie są szczególnie popularnym zjawiskiem na terenach wiejskich. Wielu osób nie stać na prywatne wizyty u specjalistów lub nie ma możliwości technicznych, by dojeżdżać do placówek ulokowanych w większych miastach. Takie trudności niejednokrotnie mogą stać się powodem, dla którego ktoś w ogóle nie otrzyma niezbędnej mu pomocy. Profilaktyka i wczesne wykrywanie problemów psychicznych umożliwiają zapobieganie ich dalszemu rozwojowi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski