Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomysłodawca wyszukiwarki colaska.pl: Chwała papieżowi, że wytknął błędy hierarchom

Katarzyna Dobroń
Z pomysłodawcą* wyszukiwarki opłat kościelnych "colaska.pl" rozmawia Katarzyna Dobroń.

Co Pan sądzi na temat poniedziałkowego apelu papieża Franciszka, który zwrócił się do księży, aby przestali brać opłaty za udzielane wiernym sakramenty?
Myślę, że to była tylko kwestia czasu, kiedy papież wypowie się na temat opłat za sakramenty właśnie w taki sposób. Nie od dziś wiadomo, że sprawa opłat za sakramenty nie dość, że jest mocno potępiana przez wierzących, to jeszcze jest niezgodna z prawem kanonicznym. W zasadzie jednak żadnego zaskoczenia nie ma. Chwała papieżowi, że po raz kolejny wytknął błędy hierarchom Kościoła.

Czy Pana zdaniem, jeżeli ksiądz poprosi teraz o opłatę za sakrament, to parafianin może użyć poniedziałkowego komentarza papieża Franciszka jako argumentu, aby nie zapłacić?
Życzyłbym sobie tego.

Czytaj także: "Musimy przecież z czegoś żyć!". Polscy księża o apelu Franciszka

Czy myśli Pan, że w takim przypadku ksiądz będzie musiał zrezygnować z oczekiwanej opłaty? W końcu papież jest najwyższym zwierzchnikiem wszystkich duchownych.
Oczywiście, że nie będzie musiał, ale wydaje mi się, że powinien przyjąć tylko dobrowolną opłatę lub wręcz powinien z niej zrezygnować, gdy parafianin - w zgodzie z własnym sumieniem - nie będzie mógł zapłacić za sakrament. Bo dobrowolne kwoty, choćby wynikające z kosztów utrzymania kościoła, powinny być wnoszone. Jednak kwota tysiąca złotych za ślub to już jest lekka przesada.

Czy jest szansa, aby opłaty kościelne zupełnie zniknęły? Są księża, którzy uważają, że bez tych dodatkowych opłat nie są w stanie się utrzymać. Co Pan o tym sądzi?
Również mam podobne zdanie. Utrzymanie kościołów, które trzeba pamiętać, że są własnością wiernych, kosztuje niemałe pieniądze i trzeba je skądś uzyskać. Gdyby dochody kościoła były ujawnione, to mogłoby się okazać, że być może wcale nie potrzebują tych dodatkowych pieniędzy za usługi kościelne. A może wręcz odwrotnie. Do tego jednak potrzebujemy jasnych zasad i wiedzy na temat tego, ile pieniędzy i na co się przeznacza w kościele.

Kiedy i dlaczego powstał Pana portal? Czy miał Pan podobne doświadczenia z wysokimi opłatami za usługi kościelne?
W maju tego roku minęły dwa lata. W założeniu portal miał nie tyle ostrzegać przed wysokością stawek, co udzielić informacji wszystkim zainteresowanym o wysokości opłat obowiązujących w danej parafii. Sam moment pytania się księdza o kwotę jest dla wielu osób dość krępujący, więc pomagamy im w tym. Nie negujemy "dobrowolnych" opłat, ponieważ zdaję sobie sprawę, że wszystko kosztuje i na działanie kościoła również potrzebne są pieniądze. Potępiamy jedynie ustalone cenniki, na które nie wszystkich wiernych stać. I myślę, że z tym właśnie należy walczyć.

Jak przez ostatnie dwa lata rozwinęła się prowadzona przez Pana wyszukiwarka opłat kościelnych colaska.pl?
W tej chwili mamy w bazie danych: 10 077 parafii, 3900 postów na forum, 22 tysiące obiektów turystycznych w okolicach parafii, 9 tysięcy wpisanych cen za usługi oraz 1300 ocen parafii działających na zasadzie polecam lub nie polecam.

Zauważyłam, że we wszystkich parafiach na Pana stronie znajdują się cenniki. Dlaczego tak jest?
Mylimy dwa pojęcia "cennik parafialny" i "opłata wnoszona przez parafianina". Nie wszystkie parafie mają cenniki i chwała im za to, ale opłaty wnoszą praktycznie wszyscy.

O jakich innych problemach związanych z Kościołem piszą na forum internauci?
To jest zdecydowanie zbyt szeroki temat do rozwinięcia, ale takie kwestie jak wysokość stawek za usługi kościelne są często poruszane przez internautów na naszym forum.

* pomysłodawca portalu pragnie zostać osobą anonimową, w żadnych mediach do tej pory nie podał swoich danych personalnych

WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? ZNASZ INTERESUJĄCĄ HISTORIĘ? MASZ ORYGINALNE ZDJĘCIA?
NAPISZ DO NAS NA ADRES [email protected]!

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski