Pomysłodawca wyszukiwarki colaska.pl: Chwała papieżowi, że wytknął błędy hierarchom

Katarzyna Dobroń
Z pomysłodawcą* wyszukiwarki opłat kościelnych "colaska.pl" rozmawia Katarzyna Dobroń.

Co Pan sądzi na temat poniedziałkowego apelu papieża Franciszka, który zwrócił się do księży, aby przestali brać opłaty za udzielane wiernym sakramenty?
Myślę, że to była tylko kwestia czasu, kiedy papież wypowie się na temat opłat za sakramenty właśnie w taki sposób. Nie od dziś wiadomo, że sprawa opłat za sakramenty nie dość, że jest mocno potępiana przez wierzących, to jeszcze jest niezgodna z prawem kanonicznym. W zasadzie jednak żadnego zaskoczenia nie ma. Chwała papieżowi, że po raz kolejny wytknął błędy hierarchom Kościoła.

Czy Pana zdaniem, jeżeli ksiądz poprosi teraz o opłatę za sakrament, to parafianin może użyć poniedziałkowego komentarza papieża Franciszka jako argumentu, aby nie zapłacić?
Życzyłbym sobie tego.

Czytaj także: "Musimy przecież z czegoś żyć!". Polscy księża o apelu Franciszka

Czy myśli Pan, że w takim przypadku ksiądz będzie musiał zrezygnować z oczekiwanej opłaty? W końcu papież jest najwyższym zwierzchnikiem wszystkich duchownych.
Oczywiście, że nie będzie musiał, ale wydaje mi się, że powinien przyjąć tylko dobrowolną opłatę lub wręcz powinien z niej zrezygnować, gdy parafianin - w zgodzie z własnym sumieniem - nie będzie mógł zapłacić za sakrament. Bo dobrowolne kwoty, choćby wynikające z kosztów utrzymania kościoła, powinny być wnoszone. Jednak kwota tysiąca złotych za ślub to już jest lekka przesada.

Czy jest szansa, aby opłaty kościelne zupełnie zniknęły? Są księża, którzy uważają, że bez tych dodatkowych opłat nie są w stanie się utrzymać. Co Pan o tym sądzi?
Również mam podobne zdanie. Utrzymanie kościołów, które trzeba pamiętać, że są własnością wiernych, kosztuje niemałe pieniądze i trzeba je skądś uzyskać. Gdyby dochody kościoła były ujawnione, to mogłoby się okazać, że być może wcale nie potrzebują tych dodatkowych pieniędzy za usługi kościelne. A może wręcz odwrotnie. Do tego jednak potrzebujemy jasnych zasad i wiedzy na temat tego, ile pieniędzy i na co się przeznacza w kościele.

Kiedy i dlaczego powstał Pana portal? Czy miał Pan podobne doświadczenia z wysokimi opłatami za usługi kościelne?
W maju tego roku minęły dwa lata. W założeniu portal miał nie tyle ostrzegać przed wysokością stawek, co udzielić informacji wszystkim zainteresowanym o wysokości opłat obowiązujących w danej parafii. Sam moment pytania się księdza o kwotę jest dla wielu osób dość krępujący, więc pomagamy im w tym. Nie negujemy "dobrowolnych" opłat, ponieważ zdaję sobie sprawę, że wszystko kosztuje i na działanie kościoła również potrzebne są pieniądze. Potępiamy jedynie ustalone cenniki, na które nie wszystkich wiernych stać. I myślę, że z tym właśnie należy walczyć.

Jak przez ostatnie dwa lata rozwinęła się prowadzona przez Pana wyszukiwarka opłat kościelnych colaska.pl?
W tej chwili mamy w bazie danych: 10 077 parafii, 3900 postów na forum, 22 tysiące obiektów turystycznych w okolicach parafii, 9 tysięcy wpisanych cen za usługi oraz 1300 ocen parafii działających na zasadzie polecam lub nie polecam.

Zauważyłam, że we wszystkich parafiach na Pana stronie znajdują się cenniki. Dlaczego tak jest?
Mylimy dwa pojęcia "cennik parafialny" i "opłata wnoszona przez parafianina". Nie wszystkie parafie mają cenniki i chwała im za to, ale opłaty wnoszą praktycznie wszyscy.

O jakich innych problemach związanych z Kościołem piszą na forum internauci?
To jest zdecydowanie zbyt szeroki temat do rozwinięcia, ale takie kwestie jak wysokość stawek za usługi kościelne są często poruszane przez internautów na naszym forum.

* pomysłodawca portalu pragnie zostać osobą anonimową, w żadnych mediach do tej pory nie podał swoich danych personalnych

WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? ZNASZ INTERESUJĄCĄ HISTORIĘ? MASZ ORYGINALNE ZDJĘCIA?
NAPISZ DO NAS NA ADRES [email protected]!

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Tylko we wrześniu multimedialna prasa oPiSała CUD(ków), a wcześniej też nieźle EWANGELIZOWALI:

1) "gazeta wyborcza" z dn. 4.IX.2013 r. w artyKULe "Papież Franciszek odwołał polskiego biskupa. "Podejrzenia o pedofilię". Chodzi tu o NUNCJUSZA APOSTOLSKIEGO w Dominikanie Arcybiskupa Józefa WESOŁOWSKIEGO, który głosił Prawdy WIA(g)RY ŚW.(irniętej) z pedofilską pieśnią Liturgiczną :"KIEDYŚ O JEZU CHODZIŁ PO ŚWIECIE". Wzorem polskich Axcelencji organizował też Najświętsze Ofiary Pedofilskie, Katechezy, Spowiedź, I Komunię i obowiązkowe reKULekcje ino dla Dzieci, na które Rodzicom WSTĘP WZBRONIONY, a jak ktoś przyjdzie, to MissJonasz Wrzaskiem z Ambony lub od Ołtarza Go wypier...niczy! W "BUBLII" zaś STOI jak byk: "PRZYJACIELU, PO COŚ PRZYSZEDŁ"? Widać z tego, że obecny Ojciec ŚW.(irnięty) FRANCISZEK (z)BAWICIEL to WŁADCA D"u"P! - na D"u"PIE robi Boski Interes!

2) "SUPEREXPRESS" z dn. 5.VIII.2013 r. zamieścił artykuł "Polski biskup podejrzany o pedofilię został odwołany!" kontynuuje temat "gazety wyborczej" pokazując, że nie tylko SILNA WIA(g)RA PROWADZI DO (z)BAWIENIA, ale D"u"PA TEŻ! Takie to już ŚW.(irnięte) ZBOCZKI... Jeden wzięty ze SLAMSÓW wpypier...niczył Drugiego ze SLAMSÓW pokazując jak wygląda ŚW.(irnięta) Walka między Slums Manami! DO(w)N Francesco (z)BAWICIEL w Boski sposób postara się, aby wszystkie Najświętsze Ofiary Pedofilskie zostały Odprawione z Kwitkiem!
Watykan od X-czasu chlubi się e-papieżami, a obecny FRANCESCO (z)BAWICIEL to e-ROTOMAN!

3) "NEWSWEEK" z dn. 27.VIII.2013 w artyKULe: w artyKULe "Sondaż: Polski Kościół ma za duży wpływ na politykę" pokazuje prawdziwą Twarz Kościoła. Wygląda Ona Bosko - Wszyscy ŚW.(irnieci) czyli MIĘDZY KLOWNEM, A DOWNEM! AMINENCJE z całą resztą zaś tworzą zgrany Alkoholowy ZESPÓŁ DOWNA. Sondaże pokazują jak ludzie mają DOŚĆ (z)BAWIENIA przez Spółkę (z)BAWICIELI z Ograniczoną Odpowiedzialnością Intelektualną czyli WATYKAŃSKĄ Szkołę Aktorską szKULącą ino do jednej roli oraz ograniczonej gestyKULacji: "Pan z wami"; Przez Wszystkie wieki wieków..." "W Imię Ojca i Syna..." - i to wszystko na KULanach czyli amen!

4) "TYGODNIK OSTROŁĘCKI" z dn. 4.IX.2013 r. w artyKULe "Czarnia kadzidlańska. Wulgaryzmy na kościele" oPiSuje Boskie Pomysły Ludu Bożego najprędzej wypier...niczonego z Kościoła. Związek od lat pokazuje jakimi WULGARYZMAMI operują AXCELENCJE z księŻULAMI i co wyczyniają Zakonnice! Żaden AXCELENCJA i księŻU:LO nie zapier...nicza MODŁÓW z pamięci ino czyta - gdyby tak przypier... z pamięci Mszę ŚW.(irniętą), to Kościół byłby pusty! leciałaby q"r"wa za qrwą i qtas za qutasem...! I w tym przypadku nikomu NYCZ SIĘ NIE STAŁO ino CZARNEMU BETONOWI odbiła szajba!

5) "DZIENNIK WSCHODNI" z dn. 6.IX.2013 r. w artyKULe 1): "KUL w finansowych tarapatach. Zamyka kierunki, zwalnia pracowników" oPiSuje prognozy (z)BAWIENIA w mało optymistyczny sposób, po przeczytaniu których nawet Ojciec ŚW.(irnięty) z AMINENCJAMI może westchnąć: "KUL-wa, pada"...

spektaKULarnie katolckimpoziom POŻAL SIĘ BOŻE powinny odzwierciedlać KUL-awe tytuły naukowe:

1) mgr - to BARANEK - skrót BARAN.
2) dr - to BARANEK BOŻY - skrót BARAN. B.
3) hab. - to HABITOWY - skrót HABIT.
4) prof. - to OSIOŁEK - skrót OSIOŁ.

Oceny zaś mogą być wyrażane w KUL-ach w pełni odzwierciedlające Poziom Pożal Się Boże...

TO JUŻ NIE TE CZASY gdzie księŻULE błyszczały inteligencją - teraz INO BŁYSZCZY GŁUPOA Axcelencji na tle INTELIGENCJI.

G
Gość

10) "ECHO DNIA" z dn. 11.IX2013 r. w artyKULe: "Renata Janik oficjalnie nowym posłem. W Sejmie towarzyszyli jej mąż, córka i… zaprzyjaźnieni księża" 
oPiSuje DEPARTAMENT (z)BAWIENIA i SEJM(inarium) na WIEJSKIEJ okupowane przez księŻULI przy każdej okazji. Dewotka Renata Janik będzie chyba uczona SILNEJ WIA(g)RY czyniącej CUDA(ków) w drodze do NAJŚWIĘTSZEJ OJCZYZNY, w której wszyscy będą chodzić na KUL-anach lub o KUL-ach! Historia (z)BAWIENIA pokazuje, że 29.I.2007 r. poważnie złamał rękę Brat Jarosław zapier...niczajac na Gorzkie Żale! Lecąc w dół nie zdążył nawet krzyknąć „BORze Ratuj”!!! Była to Niebieska Nagroda za uchwalenie 20 mln. Na Świątynie Bożej Opaczności. Nawet sam ówczesny Prymas Polski Ks. Kardynał Józef Glemp nycz Mu nie powiedział, że najpierw należy wpłacić, a ewentualnie później uchwalić!... Bez Miłosierdzia więc Boskiego przejechali się po Bracie Jarosławie..., a Brat Jarosław ... , a Brat Jarosław dalej chce wszystkich (z)BAWIĆ pokazując jak bardzo jest UZALEŻNIONY od ŚW.(irniętej) WIA(g)RY!, a LUD BOŻY Uzbrojony w SILNĄ WIA(g)RĘ skanduje: "JAROSŁAW - POLSKĘ (z)BAW"!
Zadaniem księŻULI KAPELANÓW było i jest ROZŁOŻENIE WSZYSTKIEGO OD ŚRODKA i przejecie WŁADZY. Czego wiec nauczą POSŁANKĘ RENATKĘ zaprzyjaźnione ksieŻULKI? chyba ino tylko najnowszej Modlitwy: "BORze PROWADŹ"; "BORze POMÓŻ"..., a lecąc do roboty z językiem na brodzie będzie Anielskim głosem wszystkich pozdrawiać: "SZCZĘŚĆ BORze"!

11) "SUPEREXPRESS" z dn. 11.IX.2013 r. zamieścił artykuł "Mąż się zabił bo ksiądz go molestował" oPiSuje "EFEKT FRACISZKA" e-ROTOMANA! Dzięki BOGU ludzie TARGAJĄ SIĘ NA ZYCIE niczym NAJŚWIĘTSZE OFIARY PEDOFILSKIE! Omawiany przypadek odnosi się do MĘŻĄ PEDAŁOWANEGO przez księŻULA (z)BAWICIELA!

12) "SUPEREXPRESS" z dn. 13.IX.2013 r. zamieścił artykuł "Żona ofiary do księdza: Zobacz co zrobiłeś!" ukauje SILNĄ WIA(g)RĘ męża, który popełnił samobójstwo. Z Bożą Pomocą był Pedałowany przez księŻULA śpiewającego Hymn Dziękczynny: "Z RĄK KAPŁAŃSKICH PRZYJMIJ PANIE..." - taki to już EFEK FRANCISZKA (z)BAWICIELA z Watykańskiego Państwa (z)BAWIENIA!
13) "GŁOS WIELKOPOLSKI" z dn. 17.IX.2013 r. w artyłach: 1):"Szatan w katolickiej szkole? Tak, to zeszyty z Hello Kitty" oraz 2): "Ks. Sławomir Kostrzewa: Wiele bajek, książek, filmów i zabawek szkodzi dzieciom [PREZENTACJA]" pokazuje skutki Nauczycielskiej Roli Kościoła - tak wszystkich AXCELENCJE uczyły, że SAME ZGŁUPIAŁY. Na trwającym w Lublinie (od 15.IX.2013 r.) FESTIWALU NAUKI swoje 3 - grosze wtrącił KUL wieszając reklamę tego ŚWIĘTEGO Wydarzenia. spektaKULarnym Gwoździem do Trumny był EXPERYMENT NAUKOWY: do spektaKULarnie psychoPATycznych Hab.(itowych) Związek zaniósł kupioną w sklepie 5-litrową FLASZKĘ WODY z propozycją ZAMIANY jej na WINO! CZARNY BETON CUDOWAŁ, cudował i... i nycz! Jeden nawet chciał żeby złożyć OFIARĘ zapominając, ze sam JEST OFIARĄ!
w KULejce stoją PIER...nięci i PIJANI, a NIECH SE CUDUJĄ, wierząc, że ino SILNA WIA(g)RA CZYNI CUDA!
Poczynając od samego OJCA ŚW.(irniętego), którego EFEKT FRANCISZKA przynosi OWOCE SILNEJ WIA(g)RY pokazujące e-Papieża czyli e-ROTOMANA!
Ograniczając wszystko CZARNY BETON zapomina w BOSKIEJ NIEPAMIĘCI, że nycz innego nie ma do zaoferowania. Jako Specjaliści od jednej ino książki "BUBLII" i jednego ZNAKU (z)BAWIENIA wciskają KIT(t)Y o WSZECHOCY B.(L).O.G.A.! Skończyły się czasy, w której ksieŻULE błyszczały inteligencją - teraz ino błyszczy GŁUPOTA księŻULI na tle INTELIGENCJI.
Axcelencje dadzą wszystkim ino Znak (z)BAWIENIA - Krzyż z "BUBLIĄ" i zapanuje Święty Spokój!

G
Gość

14) "TYGODNIK OSTROŁĘCKI" z dn. 16.IX.2013 r. w artyKULe "Lubiel: Uszkodzili pomnik papieża" oPiSuje Boskie Pomysły Ludu Bożego najprędzej wypier...niczonego z Kościoła. Związek od lat pokazuje jakimi WULGARYZMAMI operują AXCELENCJE z księŻULAMI i co wyczyniają Zakonnice! Ukryte (niczym JEZUS w EUCHARYSTII) reKULekcje NARODOWE przynoszą OWOCE (z)BAWIENIA jako prezent nadchodzącej KANONIZACJI OJCA ŚW.(irniętego) JP 2. Im bardziej CZARNY BETON ludziom chce dopier...lić - tym ludzie dopier...niczają Im na całego i jak zwykle NIKOMU NYCZ SIĘ NIE STAŁO ino AMINENCJOM odbiła SZAJBA! POLKSA to CUDOWNY KRAJ - same CUDA(ki) z Efektem FRANCISZKA (z)BAWICIELA! 2010 r. w "DZIENNIKU WSCHODNIM" jakiś wKULwiony AXCELENCJA zamieścił pod adresem Związku taki wPiS: „No nie !!!!!!!! Ten oszołom jeszcze żyje , a już myślałem ,że mu łeb upier***ili. Na moje oko to Palikot ciągle wpisuje te durnoty. To do niego podobne” . - ( Dziennik Wschodni, art. Z dn. 6.VII.2010 r.: „KRAŚNIK: Ksiądz porównał Komorowskiego do Szatana”Wpis #26;”~gość~~” 6.VII.2010; godz. 00;24). AMINENCJA trochę poczekał i stał się CUD: LEB MU UPIER...!

15) "GŁOS WIELKOPOLSKI" z dn. 17.IX.2013 r. w artyKULe: "Hello Kitty wróci do szkoły. Dyrektorka wycofała zakaz" pokazuje skutki Nauczycielskiej Roli Kościoła - tak wszystkich AXCELENCJE uczyły, że same ZGŁUPIAŁY! Wycofanie się dyrektorki - (z)BAWICIELKI pokazuje, że w DEMOKRACJI przegrywa nawet (z)BAWICIEL ŚWIATA, a prorocze słowa Prymasa 1000-Lecia Ks. Kard. Józefa GLEMPA wypowiedziane w latach 1980-tych (lata SOLIDARNOŚCI): "W SPORZE LUDU Z WŁADZĄ PRAWDA ZAWSZE LEŻY PO STRONIE LUDZI" wyglądają jak Głupota Kościoła pokazując ino prawdziwą Twarz księŻULI, AMINENCJI i ZAKONNIC: Ani to DOWN, ani to KLOWN! Jednym słowem (z)BAWICIELE ŚWIATA pokazujące jak "HELLO KITTY" wykończyła SAKRAMENTALNE KIT(t)Y!

16) "GŁOS WIELKOPOLSKI" z dn. 18.IX.2013 r. w artyKULe: ""Musimy przecież z czegoś żyć!". Polscy księża o apelu Franciszka" pokazuje prawdziwą Twarz Kościoła: ani to DOWN, ani to KLOWN - jednym słowem (niczym Słowo Boże) (z)BAWICIELE ŚWIATA. Obecny Vive Bóg idealnie pasuje do całej paPIESKIEJ Galerii (dostępnej w necie): pier...nięty PIUS XI wynalazca DOGMATÓW, (...) Ojciec ŚW.(irnięty) JP 2, Szkop - (z)BAWICIEL i ... EFEKT FRANCISZKA - (z)BAWICIELA! Wcześniej podobne Wizje Schizofreniczne miał ŚW.(irnięty) JAN Apostoł spisując je w KSIĘDZE (z)BAWIENIA jako APOKALIPSA!

Aby podreperować spektaKULarną Dziurę Budżetową materiałochłonne HABITY czas najwyższy zastąpić najnowszymi Trendami przyodziewku (z)BAWIENIA w stylu STRING:

księŻULEK w stringach:
1) na szyi biała nitka;
2) od niej z przodu i z tylu zwisa do ziemi np. czarna nitka (lub innego KULoru).

Identycznie powinny wyglądać Szatki Liturgiczne...

Zakonnica w stringach:

1) na głowie biała nitka;
2) od nitki na głowie zwisa do pasa z tyłu np. niebieska nitka (lub innego KULoru);
3) na szyi biała nitka;
4) od nitki na szyi z przodu i z tyłu zwisa do ziemi np. niebieska nitka (lub innego KULoru).

W upalne dni (np. Procesja Bożego Ciała z Oktawą włącznie, Pielgrzymki...) Stroje Liturgiczne jak znalazł! Odchudzi też pękające Zakrystie, a właściwie GARDEROBY, w których krząta się GARDEROBIANY, a nie Kościelny!
Jest to prawdziwy CUD (z)BAWIENIA, bo można POŚWIĘCIĆ... jedną szpulkę dla wszystkich CUD(ak)ÓW...
Poza tym wszelkie ubytki na Świętych Kontach Bankowych powinien uzupełnić BANK WIELKOPOSTNY udzielając Kredytu z rachunku RO - RATNIEGO i płatnego w RO - RATACH!

M
Miłek

Z rozmowy wynika, że to tak naprawdę strona traktująca o opłatach, nic poza tym. Jaki to sens? Wyjaśni mi kto?

Dodaj ogłoszenie