18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad miliard złotych za Poznań City Center [ZDJĘCIA]

Marcin Idczak
Poznań City Center
Poznań City Center Polskapresse
Sprzedaż Poznań City Center to jedna z największych transakcji na rynku nieruchomości w Polsce. Klienci nie powinni jednak odczuć większych zmian.

We wtorek PKP i firma Trigranit, która budowała Poznań City Center (pasaż handlowy obok dworca PKP i PKS) poinformowały, że obiekt został sprzedany. Transakcja miała zostać zawarta w poniedziałek wieczorem.

Nieoficjalnie mówi się, że kwota za jaką została sprzedana galeria to ponad miliard złotych.

– W rzeczywistości jest ona inna – mówi Przemysław Terlecki, rzecznik Trigranitu. Prawdopodobnie dużo wyższa.
Nabywcami są dwie spółki: Resolution Real Estate Fund IV i Prime European Shopping Centre Fund. Pierwsza z nich zajmuje się głównie kupowaniem centrów handlowych w Europie. Druga działa w sektorze handlowym. Założycielem był Werner Otto, który zasłynął wydawaniem katalogów wysyłkowych.

Czytaj także: Poznań City Center zostało sprzedane. Kto kupił galerię? [ZDJĘCIA]

– Dla klientów, którzy korzystają z kompleksu handlowego nic się nie zmieni. No może oprócz tego, że będzie otwartych więcej sklepów lub punktów usługowych – zapowiada Leszek Sikora, dyrektor ECE Projektmanagement Polska, spółki, która obecnie zarządza PCC. I dodaje, że co do kwoty sprzedaży to jest umowa, że przez pewien czas będzie ona utajniona.
W PCC nadal kilkanaście procent powierzchni komercyjnych jest wolna.

– Znalezienie kolejnych najemców to nasze pierwsze zadanie – stwierdza dyrektor Sikora.

Ważna informacja dla podróżnych jest taka, że Trigranit i PKP będą nadal budowały kładkę łączącą okolice ulicy Głogowskiej z budynkiem nowego dworca. Obie spółki zamierzają też odnowić stary dworzec.
– Chcemy, aby w tym miejscu powstał m.in. pasaż połączony z funkcjami obsługi podróżnych – wyjaśnia Jarosław Bator, dyrektor zarządzający ds. nieruchomości w PKP.

Projekt jest obecnie konsultowany z architektami i urbanistami. W dyskusji mają brać także udział władze Poznania. Jak wyjaśnia dyrektor Jarosław Bator, dworce mają być nie tylko miejscem oczekiwania na pociąg, ale również wizytówką miasta.

Co do nabywców Poznań City Center – już ponad 10 lat temu spółki spod znaku ECE chciały zainwestować w stolicy Wielkopolski. – Przymierzaliśmy się do kupna poznańskiego PKS – wspomina Leszek Sikora.

Wówczas chciano stworzyć w okolicach ul. Królowej Jadwigi i torów kolejowych centrum handlowo-komunikacyjne. W planach był też rozwój sieci autobusowych, połączeń lokalnych. Wówczas, do sprzedaży terenu nie doszło między innymi na skutek różnic w wycenie gruntu przez rzeczoznawców. Różnice sięgały nawet 100 mln zł (wyceny były od 30 do 130 mln zł).

Sprzedaż PCC to jedna z największych transakcji na rynku nieruchomości w naszym kraju. Powierzchnia samej galerii wynosi ponad 58 tysięcy metrów kwadratowych.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski