Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad siedem tysięcy Wielkopolan po zawale mięśnia sercowego korzysta z programu NFZ

OPRAC.:
Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Łącznie z programu kompleksowej opieki pozawałowej skorzystało do tej pory ponad 7 tysięcy pacjentów w Wielkopolsce
Łącznie z programu kompleksowej opieki pozawałowej skorzystało do tej pory ponad 7 tysięcy pacjentów w Wielkopolsce freepik
Rośnie liczba pacjentów objętych programem KOS-Zawał w Wielkopolsce. W pierwszych trzech kwartałach 2023 roku było ich więcej niż przez cały poprzedni rok.

Na koniec 2022 roku program był realizowany w 100 placówkach medycznych w całej Polsce. W Wielkopolsce wszystkie 12 szpitali, które posiadają oddziały kardiologiczne z pracowniami hemodynamicznymi, zawarło umowy pozwalające im leczyć w ramach KOS-Zawał. Pierwszych pięć wielkopolskich szpitali przystąpiło do programu od samego początku, pozostałych siedem dołączało w kolejnych latach. Jako ostatnie umowę zawarły Szpital Specjalistyczny w Pile (styczeń 2022 roku) oraz Szpital Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie (lipiec 2022 roku).

– Na podstawie raportu Centrali NFZ, jaki i szczegółowych danych dotyczących Wielkopolski można wyciągnąć wnioski, że nie tylko warto być pacjentem zakwalifikowanym do programu KOS-Zawał, ale też ważne jest dążenie do objęcia w nim pełną opieką, w tym rehabilitacją kardiologiczną – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

– Cieszę się, że od połowy 2022 r. KOS-Zawał realizuje 100 proc. szpitali w Wielkopolsce, które spełniają jego kryteria. Kolejnym powodem do zadowolenia jest rosnąca liczba pacjentów obejmowanych kompleksową opieką.

Rośnie liczba pacjentów objętych KOS-Zawa

Łącznie z programu kompleksowej opieki pozawałowej skorzystało do tej pory ponad 7 tysięcy pacjentów w Wielkopolsce. Najwięcej zakwalifikowano ich w dwóch szpitalach, które uczestniczą w programie od samego początku: Szpitalu w Ostrowie Wielkopolskim (1230) oraz Centrum Medycznym HCP w Poznaniu (1186). Na trzecim miejscu z 800 pacjentami leczonymi w ramach KOS-Zawał jest Wojewódzki Szpital Zespolony w Kaliszu, który do programu dołączył w październiku 2019 roku. Na czwartej pozycji plasuje się Szpital w Puszczykowie, który w KOS-Zawał jest od nieco ponad dwóch lat, a zakwalifikował w tym czasie 707 pacjentów.

W ostatnich miesiącach odnotować można znaczący wzrost łącznej liczby pacjentów leczonych w KOS-Zawał. Dla porównania – w 2022 roku było ich 1936, a od stycznia do września 2023 roku odnotowano ich już 2120. W tym okresie najwięcej chorych (269) objętych opieką KOS-Zawał leczono w Wojewódzkim Szpitalu Wielospecjalistycznym w Lesznie. Na podium pod tym względem znajdują się również Szpital w Puszczykowie (251) oraz Szpital Miejski im. Józefa Strusia w Poznaniu (240). Innym ważnym wskaźnikiem jest procentowy udział pacjentów w KOS-Zawał w liczbie wszystkich hospitalizacji zawałowych w danym szpitalu. W tej statystyce przewodzi Centrum Medyczne HCP w Poznaniu, które kwalifikuje do udziału w programie 79% chorych po zawale. Drugi w tej klasyfikacji jest Szpital w Puszczykowie (74%), a trzeci Szpital Miejski im. Józefa Strusia w Poznaniu (65%).

Rośnie zapotrzebowanie na rehabilitację dzienną

Eksperci podkreślają, że szczególnie istotnym etapem programu KOS-Zawał jest rehabilitacja kardiologiczna. Obejmuje ona opiekę fizjoterapeuty, dietetyka, a w razie potrzeby również psychologa. Ich zadaniem jest poprawa stanu zdrowia chorego w dłuższej perspektywie. Z rehabilitacji kardiologicznej w Wielkopolsce od początku trwania programu skorzystało 54% pacjentów. Liderem pod tym kątem, podobnie jak w latach poprzednich, pozostaje Pleszewskie Centrum Medyczne, które przez tę ścieżkę programu przeprowadziło 91% pacjentów. Wysoki odsetek chorych po zawale korzystających z rehabilitacji odnotowano również w szpitalach w Kaliszu (80%) i Gnieźnie (74%). Na przeciwległym biegunie znalazł się Wojewódzki Szpital Zespolony w Koninie, który pomimo trwającej dwa i pół roku obecności w programie nie sprawozdał rehabilitacji kardiologicznej u żadnego pacjenta.

Pośród szpitali zapewniających pacjentom rehabilitację kardiologiczną są takie, które realizują ją wyłącznie w wymagającym całodobowego pobytu w placówce trybie stacjonarnym, jak Wojewódzki Szpital Zespolony w Kaliszu, Pleszewskie Centrum Medyczne w Pleszewie oraz Szpital Wojewódzki w Poznaniu, a także takie, które umożliwiają rehabilitację tylko w trybie dziennym jak Szpital Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie czy Szpital Miejski im. Józefa Strusia w Poznaniu. Pozostałe szpitale umożliwiają rehabilitacje w obu trybach.

Od stycznia do września 2023 roku najwięcej chorych na dzienną rehabilitację kierowały Szpital Miejski im. Strusia w Poznaniu, Szpital Specjalistyczny w Pile oraz Szpital Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie.

- Szczególnie doceniamy te szpitale realizujące KOS-Zawał, które prowadzą pacjenta przez pełną ścieżkę programu, a więc od hospitalizacji przez rehabilitację do systematycznej opieki lekarza specjalisty w poradni. Do chorych po zawale serca oraz ich rodzin niezmiennie apelujemy, żeby wręcz domagali się objęcia programem, a następnie sumiennie w nim uczestniczyli – mówi Agnieszka Pachciarz.

– Zauważyliśmy, że pacjenci chętniej korzystają z rehabilitacji w trybie dziennym, dlatego przez ostatnie miesiące pracowaliśmy nad zwiększeniem dostępności do niej. Dziękujemy tym trzem szpitalom, które zaangażowały się w to najmocniej, a w przypadku pozostałych liczymy, że będą się coraz lepiej dostosowywali do potrzeb pacjentów.

Najnowszy raport Narodowego Funduszu Zdrowia na temat dotychczasowej realizacji KOS-Zawał pozwala stwierdzić, że program okazał się sukcesem. Udostępnione dane jednoznacznie wskazują, że wśród pacjentów, którzy korzystają ze świadczeń przewidzianych w KOS-Zawał śmiertelność jest niższa w porównaniu z pacjentami, którzy nie otrzymują tych usług, bez względu na wiek czy historię chorób. Analitycy NFZ także potwierdzają, że rehabilitacja kardiologiczna zmniejsza ryzyko wystąpienia niewydolności serca po zawale.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Stosowane kiedyś metody leczenia często wzbudzają dziś kontrowersje, a opisy przeprowadzanych zabiegów mrożą krew w żyłach. Lobotomia, wypalanie żelazem czy rażenie pacjenta prądem to dopiero początek. Zobacz, jakie przerażające metody leczenia były kiedyś popularne i regularnie wykorzystywane w medycynie --->Czytaj też: Tragiczna historia opuszczonego szpitala psychiatrycznego pod Poznaniem. Działy się tam przerażające rzeczy, o których mało kto słyszał

Przerażające dawne metody leczenia. Dziś wywołują ciarki. Lo...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski