Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad sto przychodni w Wielkopolsce nie zaszczepiło nawet połowy swoich pacjentów

RED
Tylko osiem wielkopolskich przychodni lekarzy rodzinnych w pełni zaszczepiło ponad 80 procent swoich pacjentów
Tylko osiem wielkopolskich przychodni lekarzy rodzinnych w pełni zaszczepiło ponad 80 procent swoich pacjentów Tomasz Czachorowski
Wielkopolski NFZ sprawdził, które przychodnie lekarzy rodzinnych mają najwięcej, a które najmniej pacjentów zaszczepionych przeciw COVID-19. Brano pod uwagę osoby, które są uprawnione do szczepień, czyli mają skończone 12 lat i obliczono, jaka część z nich zdecydowała się przyjąć szczepionki.

Spośród 618 wielkopolskich podmiotów, tylko 142 z nich ma na swoich listach pacjentów, wśród których zaszczepionych jest ponad 70 proc. Poziomem wyszczepienia powyżej 80 proc. może pochwalić się jedynie osiem podmiotów POZ, wśród których sześć jest w Poznaniu.

– Chcielibyśmy osiągnąć 90 proc. wyszczepienia naszych pacjentów, ale zadowalające jest to, że jesteśmy w pierwszej piętnastce wśród wielkopolskich przychodni. To jest naprawdę trudna praca i indywidualne podejście do każdego pacjenta

– mówi Violetta Fiedler-Łopusiewicz, z przychodni Medica Pro Familia w Poznaniu, w której zaszczepionych jest 74 proc. pacjentów.

Czego nie wolno robić przed szczepieniem na COVID!

Czego nie robić przed szczepieniem na koronawirusa? Nie rób ...

Podobnie mówi Konrad Maćkowiak, dyrektor Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej w Poznaniu, w której poziom wyszczepienia wynosi 78 proc.:

– To nie jest zadowalający wynik. Oczywiście, że chcielibyśmy wyszczepić więcej. Ale to co osiągnęliśmy udało się, bo docieraliśmy do naszych pacjentów bezpośrednio przez lekarzy rodzinnych.

Niestety, nie wszędzie sytuacja jest zadowalająca. W czterech wielkopolskich przychodniach zaszczepionych jest mniej niż 40 proc. pacjentów.

W Polsce obowiązuje lista szczepień, które zgodnie z prawem musi przyjąć każde dziecko. Są one darmowe, a to, kiedy i czy zaszczepiliśmy dziecko weryfikują przychodnie. Na jakie choroby trzeba się szczepić i jakie są ich objawy? Zobacz w galerii listę darmowych i obowiązkowych szczepień --------->

Obowiązkowe szczepienia: Zobacz groźne choroby, na które mus...

Poziom wyszczepienia poniżej 50 proc. dotyczy ponad 50 placówek POZ. W ponad 100 przychodniach poziom wyszczepienia nie przekracza średniej dla Wielkopolski (54 proc.).

Wśród 10 przychodni, które mają najmniej zaszczepionych pacjentów zdecydowana większość znajduje się na południu Wielkopolski w powiatach:

  • ostrowskim,
  • tureckim,
  • gostyńskim,
  • kaliskim,
  • krotoszyńskim.
  • jedna przychodnia jest z Poznania,
  • jedna z powiatu poznańskiego,
  • dwie zlokalizowane są na terenie powiatu kolskiego.
Po opublikowaniu przez firmę Pfizer specyfiki szczepionki przeciwko Sars-CoV-2, pojawiło się wiele niejasności i fake newsów odnośnie tego, kto może, a kto nie może być poddany szczepieniom. Skonsultowaliśmy ten temat z prof. Joanną Zajkowską z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białymstoku i opracowaliśmy wykaz niektórych grup osób (np. kobiety w ciąży, dzieci) oraz wykaz najczęstszych chorób, których występowanie budzi wątpliwości czytelników odnośnie możliwości zaszczepienia.Na kolejnych slajdach odpowiadamy na pytania, czy np. osoby chorujące na nowotwory, cukrzycę, alergie, choroby serca, nadciśnienie tętnicze lub po przebytych udarach lub zawałach mogą być poddane szczepieniom czy nie. Rozwiewamy też wątpliwości odnośnie szczepień kobiet w ciąży, matek karmiących czy też dzieci.Kto nie powinien się szczepić, a kto może to zrobić? Aby przejść do poszczególnych grup pacjentów przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Kto nie powinien szczepić się przeciw koronawirusowi? Te oso...

- Do lekarzy rodzinnych, którzy mają na swoich listach aktywnych najmniejszy procent zaszczepionych pacjentów, wysłaliśmy pisma, w których zwracamy uwagę na tę sytuację i oczekujemy aktywności w tej sprawie

– mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego NFZ.

I dodaje: – Lekarz rodzinny powinien być w swojej lokalnej społeczności autorytetem, który ma wpływ na decyzje swoich pacjentów, potrafi rozwiać ich wątpliwości, przekonać do decyzji korzystnych dla zdrowia.

Już niebawem w Polsce zaszczepić się na koronawirusa będą mogły osoby powyżej 80. roku życia. Po nich kolejno ruszą szczepienia populacyjne, które będą odbywać się zgodnie z poszczególnymi etapami Narodowego Programu Szczepień. Obecnie wciąż szczepieni są jedynie medycy i pracownicy placówek medycznych. We wtorek, 19 stycznia licznik już zaszczepionych osób osiągnął około pół miliona. Niestety, w przypadku 164 osób pojawiły się niepożądane odczyny poszczepienne, czyli tzw. NOP. Sprawdź w galerii, jakie działania niepożądane i skutki uboczne mogą wywoływać szczepionki na koronawirusa i jak często pojawiały się one podczas testowania szczepionek Pfizera i Moderny.Zobacz możliwe skutki uboczne szczepionek ---->

Takie są możliwe skutki uboczne i działania niepożądane szcz...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski