Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poszukiwani odporni na COVID-19. Naukowcy próbują przygotować nowy test na koronawirusa. W centrum badań jest Poznań

Mikołaj Woźniak
Mikołaj Woźniak
Analiza genetyczna osób o różnym scenariuszu przebiegu COVID-19 ma pozwolić na stworzenie zupełnie nowego testu genetycznego.
Analiza genetyczna osób o różnym scenariuszu przebiegu COVID-19 ma pozwolić na stworzenie zupełnie nowego testu genetycznego. Wojciech Wojtkielewicz - zdjęcie ilustracyjne
Naukowcy Polskiej Grupy Badawczej poszukują osób odpornych na COVID-19. Do badań potrzebna będzie grupa tysiąca ochotników, z różnymi scenariuszami przebiegu zakażenia koronawirusem oraz takich, którzy mimo przebywania z osobami chorymi, pozostali zdrowi. Wyniki badań mają posłużyć do skonstruowania nowego testu genetycznego, który da odpowiedź, kto jest genetycznie narażony na ciężkie przechorowanie COVID-19, a czyj genotyp przed tym chroni.

- Weź udział w ogólnopolskim badaniu naukowym i pomóż w walce z pandemią! - zachęcają przedstawiciele Projektu COVID, czyli naukowcy skupieni w ramach Polskiej Grupy Badawczej. Według nich tajemnica scenariusza przebiegu zakażenia koronawirusem jest ukryta w genach. Potrzebują tysiąca ochotników, by tego dowieść i przygotować test genetyczny nowego rodzaju.

- Dołączyliśmy do międzynarodowej grupy badawczej Covid Human Genetic Effort, aby wraz z naukowcami z całego świata konsultować i udoskonalać metody analizy genomu człowieka w celu poznania mechanizmu odporności i podatności na wirus SARS-CoV-2 - tłumaczą naukowcy.

Dowiedz się więcej. Zobacz wideo:

Lekarze każdego dnia dowiadują się więcej o koronawirusie. Każdy przypadek COVID-19 ma indywidualny przebieg. U większości zakażonych osób rozwiną się objawy o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu. Takie osoby wyzdrowieją bez konieczności hospitalizacji.Jak sprawdzić, czy przeszło się zarażenie koronawirusem w bezobjawowy sposób? Przedstawiamy TOP 7 najczęstszych fizycznych objawów, które mogą wskazywać, że właśnie miałeś koronawirusa.Sprawdź, czy je masz >>>

Koronawirus - czy już go miałeś? Zobacz, jak można to sprawd...

Odporni na COVID-19 poszukiwani

Badania są prowadzone przez firmę MNM Diagnostics oraz Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie. Połączyły one siły jako Polska Grupa Badawcza. Centralą projektu jest Poznań, ponieważ naukowcy działają na terenie kampusu UAM Morasko.

- Doświadczenie ostatnich miesięcy pokazuje, że choroba COVID-19 przebiega u ludzi w sposób bardzo zróżnicowany. Od braku zarażenia pomimo kontaktów z osobami chorymi, przez przebieg bezobjawowy, łagodny, aż do ciężkiego przebiegu choroby z koniecznością hospitalizacji, która może kończyć się śmiercią. Uważamy, że przyczyny i odpowiedzi są ukryte w genach

- podkreślają badacze.

Celem badań jest stworzenie szybkiego i taniego testu genetycznego, który będzie dawał odpowiedź, czy dana osoba jest narażona na ciężki przebieg zakażenia koronawirusem i należy ją szczególnie chronić, czy wręcz przeciwnie - jej kod genetyczny skutecznie chroni przed drastycznym scenariuszem COVID-19.

- Mamy również nadzieję, że przeprowadzone badania doprowadzą nas do odkrycia nowych możliwości terapeutycznych dla osób starszych z chorobami współistniejącymi, którzy są najbardziej narażeni na ciężki przebieg COVID-19

- zaznaczają naukowcy.

Gorączka, kaszel, brak węchu czy smaku - to objawy zakażenia koronawirusem, o których mówi się od początku trwania pandemii. Jednak z biegiem czasu i z wzrastającą liczbą zakażeń samopoczucie chorych na COVID-19 wskazuje na to, że nie tylko dotychczas znane objawy nie występują u pacjentów, ale, co więcej, pojawiają się zupełnie nowe syndromy świadczące o zakażeniu. Do nietypowych objawów koronawirusa należą m. in. niska temperatura ciała - 35 stopni Celsjusza, ale także ból oczu. Sprawdź, jakie jeszcze nietypowe symptomy zakażenia koronawirusem pojawiają się u niektórych pacjentów?Zobacz objawy koronawirusa-->

Nowe, nietypowe objawy koronawirusa: Niska temperatura ciała...

Projekt COVID - jak prowadzone będą badania? Kto może się zgłosić?

Badania w ramach projektu będą prowadzone metodą sekwencjonowania całego genomu. Jego analiza pozwoli określić, czy znajdują się w nim markery genetyczne warunkujące konkretny przebieg zakażenia lub wręcz przeciwnie - chroniące przed nim.

Kto może się zgłosić do badań? Poszukiwani są:

  • domownicy, czyli osoby z jednego gospodarstwa domowego, spośród których przynajmniej jedna osoba zachorowała na COVID-19,
  • przynajmniej jeden z domowników, przebywający z chorym musiał nie mieć objawów COVID-19,
  • konieczne jest spokrewnienie - osoba, która chorowała i osoba bezobjawowa muszą być członkami rodziny (np. rodzeństwo, rodzice z dziećmi, wnuki z dziadkami).

Powyższe kryteria trzeba spełniać łącznie. Są one dość rygorystyczne, dlatego najlepiej dowiedzieć się więcej w zakładce "najczęściej zadawane pytania" na stronie internetowej Projektu COVID.

Część grupy badawczej będą też stanowić pacjenci szpitala MSWiA o ciężkim przebiegu choroby. Co oferują w zamian badacze? Oprócz tego, że można pomóc w walce z pandemią koronawirusa, każdy uczestnik badań zostanie poddany wysokiej jakości testowi na obecność przeciwciał. Da on odpowiedź, czy przeszło się już zakażenie.

Aplikować można: TUTAJ. Więcej informacji uzyskać można pod numerem telefonu 730 601 011 oraz adresem mailowym: [email protected].

Zobacz też:

Koronawirusa można przechorować w warunkach domowych. Dotyczy to pacjentów bezobjawowych i skąpoobjawowych, u których wykryto COVID-19. O ile w przypadku tych pierwszych przyjmowanie leków nie jest konieczne, to pacjenci, którzy wykazują objawy, otrzymują od lekarzy rodzinnych wskazania, jak się leczyć. Rozmawiamy o tym z dr Violettą Fiedler-Łopusiewicz, lekarzem POZ. Zwraca ona uwagę na kilka bardzo ważnych kwestii, m.in. by nie stawiać znaku równości między lekami z paracetamolem a np. ibuprofenem. To leki o kompletnie różnym zastosowaniu!Przejdź do następnego slajdu ------->

Sprawdź metody lekarzy rodzinnych na koronawirusa. Te leki i...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski