Powstał plan na poznańskie planty. Pomysłów na uatrakcyjnienie Starego Miasta jest więcej. Konsultacje już w czerwcu

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Planty zostaną poprowadzone śladem dawnych murów miejskich od Osady Św. Gotarda (teren przy skrzyżowaniu ulicy Małe Garbary i Garbary) do Wzgórza Zamkowego Grzegorz Dembiński
Utworzenie Północnych Plant Poznania, więcej zieleni, parking pod placem Wielkopolskim, lepiej chronione zabytki, wyeksponowanie murów miejskich – te między innymi pomysły zawiera przygotowywany przez Miejską Pracownię Urbanistyczną nowy plan miejscowy „Stare Miasto”. Co sądzą o tej propozycji poznaniacy? Będą mogli się na ten temat wypowiedzieć w czerwcu w trakcie konsultacji.

- Porządkujemy przepisy planistyczne, obowiązujące w centrum miasta - podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Nowy plan pozwoli nam lepiej zadbać o cenne zabytki i wyeksponować pozostałości murów miejskich. Dzięki niemu będziemy też mogli wprowadzić więcej zieleni na Starym Mieście i stworzyć poznańskie planty. W efekcie centrum Poznania stanie się miejscem bardziej przyjaznym nie tylko dla turystów, ale również dla wszystkich poznaniaków i poznanianek.

Czytaj też: Czarny scenariusz: Płyta poznańskiego Starego Rynku nie zostanie przebudowana, a miasto będzie musiało oddać prawie 30 mln z kasy unijnej

Na obszarze objętym pracami planistycznymi obowiązują już plany zagospodarowania, które zostały uchwalone wcześniej. Największy z nich - „Obszar Staromiejski” Rada Miasta przyjęła w 2002 roku. Od tego czasu wiele zmieniło się w centrum Poznania, na przykład została przyjęta uchwała „Park Kulturowy Stare Miasto”. Pojawiły się też nowe problemy, m.in. wyludnianie się tej` dzielnicy. Nowe rozwiązania urbanistyczne mają przeciwdziałać temu, uczynić Stare Miasto terenem przyjaznym do zamieszkania.

Jednym z pomysłów, by tę część Poznania o ścisłej zabudowie uczynić bardziej zieloną, atrakcyjną dla mieszkańców i turystów, jest utworzenie Północnych Plant, które zostaną poprowadzone śladem dawnych murów miejskich od Osady Św. Gotarda (teren przy skrzyżowaniu ulicy Małe Garbary i Garbary) do Wzgórza Zamkowego. Plan zakłada przeznaczenie pod zieleń 30 tysięcy metrów kwadratowych. Przewiduje też zabudowę nieruchomości wzdłuż Stawnej.

W tym roku Poznań przeznaczy prawie 2 miliony złotych na ren...

Nowy plan nie tylko ma bardziej chronić zabytki wpisane do rejestru, ale ochroną obejmuje te, które nią nie zostały objęte. Wprowadza zapisy, które mają na celu wyeksponowanie i ochronę pozostałości dawnych murów miejskich, jak i Wzgórza Zamkowego. Pomniki, fontanny, rzeźby, podcienia, dziedzińce – wszystko to co między innymi decyduje o niepowtarzalnym charakterze starówki ma być zachowane i restaurowane.

Warto wiedzieć:Przebudowa placu Kolegiackiego w Poznaniu: Gdy zrobiło się nieco cieplej, prace ruszyły. Zobacz, co się już zmieniło

Plan wskazuje reprezentacyjne przestrzenie publiczne – dziedziniec Urzędu Miasta, plac Kolegiacki, Stary Rynek. Dziedziniec przeszedł już metamorfozę, dobiega końca przebudowa placu Kolegiackiego, a wkrótce ruszy rewaloryzacja rynku. Zmienić się ma również plac z pomnikiem 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Przewidziano ciąg pieszo-rowerowy, który połączy Kozią z Podgórną. Zdecydowano się na utrzymanie zapisu pozwalającego budowę dużego parkingu podziemnego pod placem Wielkopolskim.

Projekt uwzględnia też przebudowę torowiska tramwajowego na Solnej oraz budowę nowego na ulicy Garbary. Dopuszcza się przebudowę, ale nie rozbudowę, dawnej Synagogi i odbudowę kopuły, obiekt będzie pełnić funkcję usługową.
U zbiegu ulicy Małe Garbary i Garbary planuje się zachowanie pozostałości poklasztornego ogrodu (skwer będzie ogólnodostępny). Północna pierzeja może być zamknięta zabudową. Teren zieleni zostanie poszerzony, będzie możliwe przejście między nową zabudową, a istniejącym szlakiem murów miejskich.

Obecnie nie można przejść z placu Wielkopolskiego do Zamku Królewskiego. Dlatego proponuje się zachowanie ponad 20-metrowej przerwy między nowymi budynkami, tutaj powstanie przejście w kierunku Wzgórza Zamkowego, które stanie się zwieńczeniem Północnych Plant.

Najpiękniejsze kamienice Poznania. Zabytkowe kamienice pozna...

Obszar pomiędzy Farą, parkiem Chopina a kamienicami przy ul. Wrocławskiej użytkowany jest obecnie jako parking. Projekt planu zakłada w tym miejscu plac miejski - z możliwością zabudowy w miejscu istniejących budynków. Teren ten może również przyjąć formę skweru, parku kieszonkowego, czy amfiteatru. Plac byłby połączony ciągiem pieszym z ulicą Wrocławską.
Na terenie u zbiegu ulic: Koziej, Sierocej i Murnej, gdzie znajdują się garaże, mogłaby powstać zabudowa mieszkaniowo-usługowa oraz kameralny skwer. Drzewo na skrzyżowaniu ul. Koziej i Murnej pozostanie, będzie chronione.

Urbaniści zgodzili się, aby na terenie, znajdującym się u zbiegu ulicy Garbary i Wodnej (obecnie funkcjonuje tutaj plac z niewielką ilością zieleni), mogła powstać zabudowa mieszkaniowo-usługowa z zachowaniem fragmentu placu miejskiego.

Zobacz też:

50 zdjęć Poznania z lat 90. Wielu z tych miejsc dziś nie poznasz!

Poznań w latach 30. XX wieku. Tak wyglądał przed wojną! Uwie...

Poznań: Nieznane murale, które zachwycają. Zobacz najlepszy ...

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie