Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznaj najpiękniejsze zielone miejsca w Poznaniu. Do konkursu "Zielony Poznań 2021" zgłoszono ponad 2600 ogródków, balkonów i zieleńców

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
I miejsce w kategorii Działki przydomowe
I miejsce w kategorii Działki przydomowe Poznan.pl
Wiemy, kto w tym roku miał najpiękniej zazielenione balkony, kto miał najbardziej efektowny ogródek przydomowy i zieleniec. Ogłoszono wyniki tegorocznej edycji popularnego miejskiego konkursu Zielony Poznań.

To już 28. edycja konkursu, którą zainteresowało się ponad 2,5 tysiąca poznańskich miłośników zieleni. Trudno było spośród nich wyłonić blisko 20 zwycięzców w poszczególnych kategoriach, zarówno osób, jak i instytucji. Naturalnie, z powodu pandemii, nie można pogratulować im osobiście na – jak to w ubiegłych latach było – uroczystej gali.

- Ilość zgłoszeń świadczy to o tym, że dla mieszkańców zielony, kolorowy i ekologiczny Poznań to bardzo ważna rzecz - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta miasta. - Chcę podziękować wszystkim uczestnikom, a w szczególności laureatom i wyróżnionym. Mam nadzieję, że już za rok będziemy mogli spotkać się stacjonarnie, podczas tradycyjnej gali rozdania nagród.

od 16 lat

W sumie zgłoszono do konkursu 2612 obiektów: 1501 w kategorii działki na terenach Rodzinny Ogrodów Działkowych, 465 - w kategorii ogrody przydomowe, 426 - w kategorii balkony, tarasy, loggie i okna, 207 - w kategorii zieleńce, kwietniki osiedlowe, zakładowe, szkolne, 13 - w kategorii pasy zieleni oraz jeden w kategorii zielone dachy.

- Jak co roku konkurs był skierowany do mieszkańców, ukwiecających swoje ogrody, działki i balkony, ale też firm i instytucji, które zielonymi aranżacjami upiększają miasto. Poprzez nagrodzenie autorów najlepszych realizacji, chcemy kształtować postawy proekologiczne oraz zachęcać do dbania o tereny zielone w miejscu zamieszkania i pracy

- zaznacza Joanna Jajus, dyrektorka Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa UMP.

Regulamin konkursu przewiduje przeprowadzenie dwóch etapów, miejskiego i osiedlowego. Pierwszy z nich miał charakter eliminacji, a zgłoszenia oceniali przedstawiciele rad osiedli, Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców lub stowarzyszeń działających na rzecz działkowców.

Czytaj też:

Do drugiego etapu przeszło 78 najciekawszych pomysłów, którym przyjrzeli się bliżej członkowie Miejskiej Komisji Konkursowej, czyli przedstawiciele Ogrodu Botanicznego, Katedry Terenów Zieleni i Architektury Krajobrazu oraz Katedry Roślin Ozdobnych, Dendrologii i Sadownictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Okręgowego Zarządu PZD, Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania i Urzędu Miasta. Ostatecznie wybrano 14 laureatów konkursu i przyznano 5 wyróżnień.

Zwycięzcy w kategorii zieleńce:

1 miejsce - Anna Jankiewicz i Bożena Rzadkiewicz (Łazarz)
2 miejsce - Przedszkole nr 174 im. "Królewny Śnieżki" (Piątkowo Północ)
3 miejsce - Barbara Wiśniewska (Piątkowo)

Zwycięzcy w kategorii balkony:

1 miejsce - Adam Sokołowski (Jeżyce)
2 miejsce - Alina Kasprzak (Nowe Winogrady Północ)
3 miejsce - Robert Ciołkowski (Wilda)

Zwycięzcy w kategorii ogród przydomowy:

1 miejsce - Lidia Paluch (Krzyżowniki-Smochowice)
2 miejsce - Stanisław Latuszak (Starołęka-Minikowo)
3 miejsce - Krystyna Skalska (Starołęka-Minikowo)
3 miejsce - Anna Świadek (Starołęka-Minikowo)

Zwycięzcy w kategorii Rodzinne Ogrody Działkowe:

1 miejsce - Mariola Sitz (ROD "Urodzaj")
2 miejsce - Halina i Bernard Szafczyk (ROD "Mazurek")
2 miejsce - Halina i Janusz Lewczyńcy (ROD "Złotowska II")
3 miejsce - Halina Chwedoruk (ROD im. "A.Paszkowiaka")

Wyróżnienie Dyrektora Ogrodu Botanicznego UAM za "Zieloną Strefę Relaksu" dla: Stanisława Latuszaka (Starołęka-Minikowo).

- Wyróżnienie za "Zieloną Strefę Relaksu" ma na celu podkreślenie wagi, jaką rośliny odgrywają w życiu każdego człowieka - wyjaśnia prof. dr hab. Justyna Wiland z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, dyrektor Ogrodu Botanicznego UAM. - Jesteśmy przede wszystkim konsumentami roślin i korzystamy z różnych usług środowiskowych, których nam dostarczają. Znakomite jest jednak także ich znaczenie dla naszej psychiki, ponieważ potrzebujemy kontaktu z naturą w celu uzyskania wewnętrznego spokoju, doznania odprężenia od codziennego stresu i odzyskania pełni sił witalnych. Dlatego też warto pamiętać, że miejsce relaksu powinno być nie tylko piękne architektonicznie, ale i otoczone dużą ilością zieleni, ponieważ inaczej nie spełni ono swojej funkcji.

Wyróżnienie Kierownika Katedry Roślin Ozdobnych, Dendrologii i Sadownictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu dla: Barbary Wiśniewskiej (Piątkowo) za ogród przydatny do hortiterapii biernej.

- Ogród przy bloku stanowi enklawę przyjemną nie tylko dla właścicielki, pani Barbary, ale także dla innych mieszkańców i przechodniów, dając możliwość stymulowania zmysłu wzroku, dzięki czemu jest przydatny dla hortiterapii biernej - tłumaczy prof. dr hab. Agnieszka Krzymińska, kierownik Katedry Roślin Ozdobnych, Dendrologii i Sadownictwa, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.

Wyróżnienie Miejskiej Komisji Konkursowej w kategorii ogród przydomowy dla: Beaty Janus-Białej - za ogrodową wielofunkcyjność (Wola).

Wyróżnienie Miejskiej Komisji Konkursowej w kategorii balkon dla: Urszuli Molendy - za nieustającą pasję do roślin (Antoninek-Zieliniec-Kobylepole).

Wyróżnienie Miejskiej Komisji Konkursowej w kategorii zieleniec dla: Wspólnoty Mieszkaniowej przy ulicy Smolnej 13 - za zieloną przestrzeń sprzyjającą mieszkańcom (Główna).

Zobacz najpiękniejsze zielone ogrody, balkony i zieleńce w Poznaniu!

Konkurs "Zielony Poznań". Zobacz ubiegłorocznych laureatów:

Wiadomo już, którzy poznaniacy są właścicielami najpiękniejszych balkonów, tarasów, działek i przydomowych ogrodów. W tym roku w konkursie Zielony Poznań nagrodzono i wyróżniono ponad 20 osób i instytucji. Zobacz najpiękniejsze zielone miejsca w Poznaniu, poznaj laureatów 27. edycji konkursu "Zielony Poznań".Przejdź do galerii------->

Oto najpiękniejsze zielone miejsca w Poznaniu. Poznaj laurea...

Chcesz upiększyć ogród? Są rośliny, które doskonale znoszą niższe temperatury, i będą cieszyły oko nawet zimą. W naszej galerii znajdziesz rośliny mrozoodporne. Wśród nich są między innymi goździki. Jak - podczas zakupów - sprawdzić, czy dana roślina jest odporna na mróz? Zerknij na etykietę, powinna być na niej uwzględniona strefa mrozowa.  Im niższa cyfra, tym roślina lepiej znosi zimno. W przypadku, kiedy nie mamy takiej informacji, można odnaleźć ją w internecie.  Sprawdź, jakie kwiaty dzielnie znoszą niskie temperatury - szczegóły prezentujemy na kolejnych slajdach naszej .

Takie rośliny są odporne na przymrozki. Oto kwiaty, które ni...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski