Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Brakuje pieniędzy na przeniesienie schroniska

Katarzyna Fertsch, Maciej Roik
Psów w schronisku przy ulicy Bukowskiej jest zdecydowanie za dużo
Psów w schronisku przy ulicy Bukowskiej jest zdecydowanie za dużo Andrzej Szozda
W schronisku przy Bukowskiej mieszka dzisiaj ponad 550 psów. Jest ich dwa razy więcej, niż miejsc. Zwierzęta cisną się w małych klatkach, w pojedynczych kojcach przebywa ich po kilka. Psi los poprawi się, gdy miejskie schronisko zostanie przeniesione na Kobylepole. Przed Euro 2012 nie będzie jednak na to pieniędzy. Chyba że znajdzie się prywatny inwestor, który wspomoże budowę nowego schroniska. Szanse są.

Schronisko przy Bukowskiej zajmuje 2 hektary. Nowe ma być dwa razy większe.
- Dzisiaj jest za mało miejsca - przyznaje Robert Wabiński, kierownik schroniska. - W jednej klatce musimy umieszczać po 3-4 psy. Nie powinno tak być.
Przeniesienie na Kobylepole jest więc niezbędne. Ile potrzeba na to pieniędzy? Bez projektu i kosztorysu nie da się dokładnie stwierdzić. Kwota może wynosić około 17 mln zł.

- W kwietniu przygotujemy bardzo wstępny kosztorys inwestycji - twierdzi Maciej Dźwig, dyrektor Usług Komunalnych. - Dzisiaj podawanie jakiejkolwiek kwoty nie ma sensu.

Nieważne ile będzie kosztować nowe schronisko, pieniędzy na ten cel i tak nie ma. Jest jednak szansa, że miastu uda się porozumieć z deweloperem, który jest bardzo zainteresowany terenem przy Bukowskiej (obok posiada już jedną działkę). Jeśli będzie mu zależało na szybkim rozpoczęciu swojej inwestycji, może pomóc w budowie nowego schroniska.

Tempa nabierają z kolei prace związane z budową schroniska w Skałowie (gmina Kostrzyn). W skład związku, który się tym zajmuje, wchodzi 11 gmin. Jego celem jest wspólne sfinansowanie budowy. A ta jest konieczna, ze względu na zamknięcie schroniska w Swarzędzu

- Mamy nadzieję, że budowę sfinansujemy nie tylko z własnych środków, ale pomoże nam także starostwo - mówi Paweł Iwański, burmistrz Kostrzyna i szef związku. - Wstępny budżet jest gotowy i będziemy o nim rozmawiać na spotkaniu za kilka dni. Mamy nadzieję, że pierwsze prace rozpoczną się w tym roku, a obiekt zostanie wybudowany do końca 2012 roku.

Według wstępnych założeń, budowa ma kosztować minimum 6 mln zł. A pieniądze mają pochodzić ze środków gminnych, kredytów i dotacji. Oprócz schroniska dla zwierząt (nie tylko psów) powstanie też klinika weterynaryjna, część edukacyjna dla młodzieży, a także hotel.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski