Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Chcą w tym roku zebrać dwie tony żarówek kompaktowych

Andrzej Janas
Ponad 40 kilogramów zebranych żarówek kompaktowych to pierwszy efekt prowadzonej od lipca akcji pilotażowej odzyskiwania tego niebezpiecznego, odpadu zawierającego rtęć. Poznań realizuje taki program jako jedyne miasto w Polsce.

- Może te kilkaset żarówek, to nie jest jeszcze wielkie osiągnięcie, ale trzeba pamiętać, że to dopiero początek - zaznacza Józef Rapior z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. - Taki rodzaj zbiórki to uzupełnienie programu odzysku odpadów problemowych. Jeździ przecież gratowóz, żarówki przynoszone są do Punktów Gromadzenia Odpadów Problemowych. Właśnie dzięki takim działaniom w roku ubiegłym odzyskaliśmy ponad tysiąc kilogramów żarówek kompaktowch. Liczę, że bilans za ten rok będzie dwa razy większy.

Kolejny objazd i odbiór żarówek z zainstalowanych w połowie czerwca pojemników planowany jest na przełomie października i listopada. Obecnie w Poznaniu ustawionych jest 40 pojemników stojących i 203 pojemników wiszących. Organizatorzy zachęcają spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe do zgłaszania następnych lokalizacji.

Pierwsze obserwacje pokazują, że w pojemnikach raczej nie pojawiają się innego typu odpady (czasami zdarzają się żarówki żarowe - ale to nie jest duży problem).

- Zgodnie z realizowaną dyrektywą unijną, tradycyjne żarówki zostaną wycofane ze sprzedaży do września 2012 roku a ich miejsce w większości zajmą świetlówki kompaktowe - dodaje Rapior. - Oznacza to, że w kolejnych latach będzie pojawiać się znacznie więcej zużytych świetlówek kompaktowych.

Jak szacują specjaliści w Polsce używanych jest obecnie około 150 mln żarówek energooszczędnych, rocznie wyrzucanych ich jest od 25 do 30 milionów sztuk.

Ze względów ekologicznych nie można świetlówek kompaktowych traktować jako odpadu komunalnego, ponieważ wymagają one przetworzenia w specjalnie przystosowanych do tego instalacjach. - Jak wynika z badań firmy ElektroEko, która jest organizatorem akcji obecnie 57 procent wypalonych żarówek elektrooszczędnych trafia na śmietnik - dodaje Rapior. - Warto je zbierać również dlatego, że 90 procent każdej zużytej świetlówki można ponownie wykorzystać do produkcji nowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski