Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Chcesz podszkolić język i pokazać miasto obcokrajowcom? Migrant Info Point poszukuje mentorów dla przyjezdnych

gj
Przewodnik Malgorzata Dryjska oprowadza po Poznaniu zagranicznych gości.
Przewodnik Malgorzata Dryjska oprowadza po Poznaniu zagranicznych gości. Waldemar Wylegalski
Nie lubisz siedzieć na zajęciach, ale chcesz podszkolić język? Migrant Info Point raz rusza z projektem Mentor, dzięki któremu możesz zapoznać obcokrajowców z miastem, a sam ćwiczyć znajomość języków obcych.

Projekt Mentor MIP ma ułatwić integrację obcokrajowców ze społecznością lokalną poprzez współpracę i nawiązywaniu nowych znajomości. Poznaniacy mogą pomóc im w codziennych czynnościach, na przykład: wyrobić kartę PEKA, pomóc zapisać się do lekarza czy po prostu pokazać, gdzie miło spędzić wolny czas w naszym mieście.

- Projekt powstał przede wszystkim z myślą o osobach, które przyjechały do Poznania do pracy. Studentom łatwiej jest zapoznać się z rówieśnikami, bo mają zajęcia na uczelni, często pomagają im organizacje studenckie takie jak Erasmus Student Network lub działy współpracy z zagranicą - mówi Anna Światnienko, koordynatorka Projektu Mentor z Migrant Info Point.

- O wiele trudniej jest odnaleźć się i poszerzyć sieć swoich kontaktów osobie, która pracuje. Często Ci ludzie pracują z osobami ze swojego kraju i nie mają kontaktów z osobami z Polski. I mimo chęci nie mogą nawiązać takiej znajomości. Czasami poddają się po tym, gdy doświadczą niemiłych reakcji lub komentarzy, czasem obawiają się, że rozmówca może ich nie zrozumieć lub po postu nie mają pomysłu na to, od czego zacząć - mówi.

Pomocą w zaaklimatyzowaniu się w nowym miejscu zamieszkania ma być udział w projekcie Mentor MIP. Trwa on 3 miesiące - od połowy marca do połowy czerwca - i polega na współpracy Mentora, czyli osoby z Poznania, z Mentee, a więc osoby, która się do Poznania przeprowadziła się z zagranicy.

Zadaniem obu osób jest spotykają się ze sobą regularnie, minimum raz w tygodniu i na przykład wspólne poznawanie Poznania, praktykowanie języka polskiego lub może to być wymiana językowa, jeżeli akurat poznaniak uczy się języka osoby przyjezdnej. - Uczestnicy projektu czasami gotują coś razem, spędzają czas tak, jak jest im wygodnie. Nazywamy to budowaniem profesjonalnej przyjaźni. Dla osoby z zagranicy bardzo ważnym jest, aby w obcym mieście mieć przyjazną twarz, zupełnie zmienia to postrzeganie życia w nowym miejscu - przekonuje Anna Światnienko.

To już druga edycja projektu Mentor MIP. W poprzedniej udział wzięło 40 osób. - Poznaniacy pokazują, że jesteśmy gościnni, otwarci i ciekawi osób, z którymi dzielimy przestrzeń publiczną - podkreśla koordynatorka.

Chętni do wzięcia udziału w projekcie (zarówno poznaniacy, jak i obcokrajowcy) mogą zgłaszać się do 23 lutego za pośrednictwem stronywww.migrant.poznan.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski