Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Debata rabina i arcybiskupa

Karolina Koziolek
Co mają sobie do powiedzenia arcybiskup i rabin można było dowiedzieć się podczas debaty, która odbyła się w ramach XV Dni Judaizmu obchodzonego w Kościele katolickim. Uroczystości z nim związane potrwają do 18 stycznia.

Naczelny rabin Polski Michał Schudrich i metropolita poznański abp Stanisław Gądecki omawiali wczoraj tekst zaczerpnięty ze Starego Testamentu, opowiadający o Jakubie, który walczył z Bogiem i zwyciężył. Z tego tekstu zaczerpnięto także motto przewodnie tegorocznego Dnia Judaizmu: "Odtąd nie będziesz się zwał Jakub, lecz Izrael, bo walczyłeś z Bogiem i zwyciężyłeś /Rdz 32,29/".

Przede wszystkim duchowni podkreślali, jak wielkie jest znaczenie obchodzonego od 1997 roku Dnia Judaizmu.

- Ten dzień ma wartość dla całego Kościoła - podkreślał abp Stanisław Gądecki, który jest zarazem przewodniczącym Komitetu Dialogu Religijnego Konferencji Episkopatu Polski. - Chodzi o oczyszczenie widzenia katolików, którzy czasami są inspirowani przez pewne grupy polityczne i przez nie sterowani - dodał arcybiskup.

Naczelny rabin Polski zwrócił uwagę na to, że judaizm jest korzeniem chrześcijaństwa. - Ważna jest przy tym wszystkim także otwartość na drugiego człowieka - mówił rabin. - Powiedziałbym wręcz, że każdy człowiek jest niejako zobowiązany do otwartości, ma obowiązek bycia otwartym i wysłuchania drugiego człowieka - dodał.

W 2007 roku abp Stanisław Gądecki oraz rabin Michał Schudrich zostali laureatami nagrody "Menora dialogu" - wyróżnienia za "zbliżanie ludzi, kultur, religii i narodów" przyznawane przez Stowarzyszenie Coegxist, które jest koordynatorem centralnych obchodów Dnia Judaizmu.

Organizatorzy podkreślają, że to "czas refleksji i modlitwy nad tajemnicą związków chrześcijaństwa i braterstwa istniejącego między Kościołem Chrystusowym a Izraelem".

Kiedy Dzień Judaizmu został zatwierdzony w 1997 roku przez episkopat, w społeczeństwie pojawiło się pewne rozdwojenie. Dla jednych była to oznaka judeizacji chrześcijaństwa. Dla innych słuszny krok, który podkreślał znaczenie judaizmu dla chrześcijaństwa. Dziś Dzień Judaizmu obchodzony jest w wielu miastach Polski.

Centralne obchody co roku odbywają się gdzie indziej. W tym roku jest to Rzeszów. Ogólnopolskie obchody w Poznaniu odbywały się w 2004 roku.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski