Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Ile naprawdę kosztuje ciepło i ciepła woda? Na Głuszynie dowiedzą się za rok

BEM
Mieszkańcy nowych bloków na Głuszynie nie będą jednak płacić od 38 do 42 złotych za ciepłą wodę i ogrzewanie. O tych nowych, wysokich stawkach dowiedzieli się w styczniu. Wcześniej płacili ok. 16 zł za podgrzanie 1 metra sześciennego wody. Oburzeni podwyżką napisali do Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych. Przecież mieszkania miały być tanie w eksploatacji, a energię dostarczać powinny solary.

Po kontroli ZKZL stawki "spadły" do około 22 złotych.

O sprawie pisaliśmy 18 lutego.

Poznań: Podwyżka opłat za ogrzewanie. Gigantyczna podwyżka

- Mieszkamy tu zaledwie kilka miesięcy. Do końca roku płaciliśmy po 16 złotych za metr sześcienny ciepłej wody: bieżącej i do ogrzewania. Moja rodzina, pięcioosobowa, miała naliczony umowny limit 6 metrów sześciennych na miesiąc. Za tyle płaciliśmy niezależnie od tego, ile faktycznie zużyliśmy - opowiadał Zdzisław Chojnacki. Ogrzewanie kosztowało 216 złotych. Na początku stycznia spisano stany liczników. Przy okazji mieszkańcy dowiedzieli się, że ZKZL wybrał firmę, która będzie im dostarczać ciepło. Oznaczało to także koniec z ryczałtowymi opłatami. I podwyżki.

Tylko dlaczego tak drastyczne?
- Wśród tych mieszkańców znaleźli się tacy, którzy podali stany liczników jako zero. To jedna z przyczyn - mówi Jarosław Pucek, dyrektor ZKZL.

Faktycznie, część mieszkańców podała zerowe zużycie ciepła.

- Stawka wyszła więc wyższa. Już po pierwszych sygnałach od mieszkańców zleciliśmy ponowne rozliczenia - zapewnia Magdalena Gościńska, rzeczniczka ZKZL. - Po analizie i dodatkowych wyliczeniach stawka spadła do około 22 złotych za podgrzanie jednego metra sześciennego wody. Mieszkańcy zostali o tym poinformowani przez zarządcę.

A co z solarami? Nie działają?
- Nowoczesne kolektory słoneczne, jakie zamontowane zostały na czterech blokach na Głuszynie działają cały rok. Jednak zimą nie są w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości energii, która zaspokoiłaby potrzeby mieszkańców - dodaje M. Gościńska. - Na szczęście idzie wiosna i z biegiem dni na pewno solary będą coraz wydajniejsze, a rachunki, mamy nadzieję, niższe.

Odczyty liczników w nowych blokach robione będą co miesiąc. Średni koszt podgrzania jednego kubika wody ustalony zostanie dopiero po pełnym okresie rozliczeniowym, a więc po roku.

ZKZL informuje też, że w zasobie komunalnym stawki za taką usługę, przy korzystaniu z lokalnych kotłowni gazowych, wynosi od 22 do 28 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski