Poznań: Kolejka do stoiska pana Zenona. Wszyscy kupują...

  Poznań: Kolejka do stoiska pana Zenona. Wszyscy kupują książki!

  Błażej Dąbkowski

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Zenon Fabiś, starszy poznaniak wyprzedający własną kolekcję książek, by zebrać pieniądze na walkę z rakiem pojawił się w piątek na rynku Jeżyckim. Czekało
  1/13
  przejdź do galerii

  Zenon Fabiś, starszy poznaniak wyprzedający własną kolekcję książek, by zebrać pieniądze na walkę z rakiem pojawił się w piątek na rynku Jeżyckim. Czekało na niego kilkanaście osób, które chciały od niego kupić książkę lub przekazać mu publikacje z własnych biblioteczek. ©Łukasz Gdak

  Zenon Fabiś, starszy poznaniak wyprzedający własną kolekcję książek, by zebrać pieniądze na walkę z rakiem pojawił się w piątek na rynku Jeżyckim. Czekało na niego kilkanaście osób, które chciały od niego kupić książkę lub przekazać mu publikacje z własnych biblioteczek.
  - Jestem zaskoczony, nie spodziewałem się, że tak wiele osób będzie chciało kupić książkę - mówi Zenon Fabiś. 81-letni poznaniak od dwóch lat walczący z nowotworem na rynku Jeżyckim pojawił się przed godziną 10. Już wtedy czekało na niego kilkanaście osób, które chciały kupić publikację lub przekazać mu książkę z własnej biblioteczki.

  Czytaj także: Poznań: Sprzedaje książki na rynku Jeżyckim, by wygrać walkę z rakiem

  Jedną z pierwszych osób, które ustawiły się w kolejce po książkę była Kinga Kasprzyk, która poprosiła pana Zenona o dedykację.
  - Chciałam mięć dowód, że udało się pomóc panu Zenonowi. Najpierw spontanicznie przesłałam artykuł kilku znajomym i udostępniłam go na stronie wydziału nauk politycznych i dziennikarstwa UAM, gdzie studiuję - tłumaczy studentka.  - Odezwała się do mnie nawet dziewczyna ze Szczecina, która studiowała z nami, ale już wróciła do swojego rodzinnego miasta. Przelała mi pieniądze i poprosiła żebym przyszła na targowisko w jej imieniu. W tych czasach mamy mało bohaterów, a pan Zenon jest najlepszym przykładem, że można heroicznie walczyć nie stosując bagnetów i broni - dodaje Kinga.

  Zobacz także: Poznań: Pan Zenon nie chce zbiórek. Kupcie od niego książki!

  Wszystkie osoby, które zdecydowały się wesprzeć chorego poznaniaka podkreślają, że jest niezwykle otwarty i radosny. - Po prostu mnie urzekł - przyznaje jedna z kobiet.

  Całą siatkę książek 81-latkowi przyniosła z kolei Gosia Góral-Ptak wraz ze znajomymi z pracy. - Pracujemy w wydawnictwie, więc wszyscy sporo czytamy. W czwartek postanowiliśmy, że dziś rano każdy coś przyniesie i przekażemy wszystkie książki. Mam nadzieję, że dzięki tej akcji uda się zwrócić uwagę na los osób starszych, które często są pomijane i zapomniane - mówi.

  W trakcie dwóch godzin, podczas których mężczyzna na swoim skromnym stoisku sprzedawał książki, przewinęło się przez nie dziesiątki mieszkańców.

  – To był ciężki dzień, wróciłem zziajany do domu, ale jednocześnie bardzo szczęśliwy – mówi Zenon Fabiś. Części publikacji, które podarowano mu w piątek jeszcze nie udało się sprzedać. – Poprosiłem znajomą z rynku Jeżyckiego, by mi je przechowała. Wrócę po wszystko w sobotę – zapowiada. Osoby, którym nie udało się jeszcze wspomóc starszego mężczyzny będą to mogły zrobić jutro. Później pan Zenon chce sobie zrobić co najmniej kilkudniową przerwę.

  – Choć jestem w dobrej kondycji, bo codziennie gimnastykuję się 15 minut, muszę trochę odpocząć i ochłonąć, tym bardziej, że zapowiadana jest kolejna fala upałów – wyjaśnia. Wiadomo już, że w najbliższych tygodniach wystarczy mu środków na zakup leków.

  – Ale dzięki temu, że zrobiło się o mnie głośno udało mi się odświeżyć dawne znajomości. Koledzy z całej Polski dzwonili do mnie i gratulowali odwagi. Niektórzy dziwili się, że jeszcze żyję – śmieje się nietypowy kupiec.


  Zobacz także:

  POLECAMY:
  Komentarze (14)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  re

  sekora (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Takie rzeczy się kończą. Czasami jak patrzę na to, ile zapłaciłem za książkę na Livro, a ile kosztuje ona na mieście, to aż strach się bać. Ale każdy oczywiście kupuje, gdzie uważa. Realnie...rozwiń całość

  Takie rzeczy się kończą. Czasami jak patrzę na to, ile zapłaciłem za książkę na Livro, a ile kosztuje ona na mieście, to aż strach się bać. Ale każdy oczywiście kupuje, gdzie uważa. Realnie tradycyjne księgarnie długo nie przetrwają. Oczywiście poza potentatami. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Znalazłam link do zrzutki

  Domi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  https://zrzutka.pl/d95kct

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Podziw

  Ziuta (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Takich ludzi wartość wspierać:-) mimo swoich chorób i chęci normalnego życia.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pomoc

  GOSIA (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Chciałabym wspomóc Pana Zenona. Czy jest jakieś konto na które można przelać pieniądze niezbędne na zakup leków?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Super

  SK (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11

  Cudownie, jak czytam takie wpisy to upewniam się że Polacy to na prawdę dobrzy ludzie i zawsze chętnie pomagają wszystkim którzy tej pomocy potrzebują. A panu Zenonowi życzę rychłego powrotu do...rozwiń całość

  Cudownie, jak czytam takie wpisy to upewniam się że Polacy to na prawdę dobrzy ludzie i zawsze chętnie pomagają wszystkim którzy tej pomocy potrzebują. A panu Zenonowi życzę rychłego powrotu do zdrowia!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pomoc starszym

  Anett (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Super akcja świetnie ,że udało się wesprzeć tego Pana chociaż na chwilę i pełen podziwu dla niego ,ale ktoś tez mógłby zainteresować się tym państwem na Śródce bo oni tam nadal koczóją

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...

  Emi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

  Tylko czekać jak dziadka urząd skarbowy dopadnie


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...

  Tadeja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Znając tę hienę trudno mieć wątpliwości...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  yhyy

  goldi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 8

  niech spierda@#$$

  Zdjęcie autora komentarza
  Obyś nie wykrakała....

  31 węzłowy Burke

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  31wB

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ręce opadają...

  x (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 4

  Zlikwidować NFZ !!!!
  Darmozjady.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pomoc

  Magda (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  O której godzinie można się spodziewać w sobotę pana Zenona na rynku?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  polska służba zdrowia

  da3exj6b (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 41 / 2

  Dziesiątki lat opłacanych składek zdrowotnych a przy bardziej skomplikowanych schorzeniach niż grypa albo zbieraj środki sam, albo umieraj. Polska służba zdrowia w pigułce.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  prywatnie

  jarek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 2

  Musimy obciąć Panu nogę, no chyba że prywatnie :)

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo