Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Na Starym Rynku przekładają kostkę brukową. To początek renowacji nawierzchni [ZDJĘCIA]

gj
Niedaleko Galerii Arsenał rozpoczęto rozbiórkę bruku. Zostanie tam na nowo ułożona nawierzchnia, ze specjalnie wyselekcjonowanej kostki. Jest to początek renowacji płyty Starego Rynku.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->
Niedaleko Galerii Arsenał rozpoczęto rozbiórkę bruku. Zostanie tam na nowo ułożona nawierzchnia, ze specjalnie wyselekcjonowanej kostki. Jest to początek renowacji płyty Starego Rynku.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->Łukasz Gdak
Niedaleko Galerii Arsenał rozpoczęto rozbiórkę bruku. Zostanie tam na nowo ułożona nawierzchnia, ze specjalnie wyselekcjonowanej kostki. Jest to początek renowacji płyty Starego Rynku.

Zapadnięty i nierówny bruk na Starym Rynku ma zostać przełożony. Kostka nie będzie oszlifowana, ale ma zostać równo ułożona, a szczeliny wypełnione nową fugą, aby wyrównać całą powierzchnię. Przełożone zostaną także płyty granitowe chodników i krawężniki, które będą obniżone o 2 cm.

Finalnie płyta Starego Rynku ma być na tyle równa, aby można było ustawiać na niej krzesełka i stoliki, bez konieczności ustawiania podestów np.: w ogródkach przy kawiarniach i restauracjach. Co więcej, w planach jest też renowacja dziesięciu ulic dochodzących do rynku.

Czytaj także: Stary Rynek: Koniec z nagabywaniem przez panie z parasolkami? Poznań pracuje nad uchwałą w tej sprawie

Póki co kostka zostanie przełożona na powierzchni 75 m kw przy Galerii Arsenał i budynku Odwachu, gdzie obecnie mieści się Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Ma to być próbny fragment, aby móc sprawdzić jak spoiwo i betonowa podbudowa sprawdzą się po zimie. Jeżeli ta metoda renowacji okaże się odpowiednia, w ten sam sposób zostanie przełożona cała kostka na Starym Rynku.

- Nowa płyta ma zostać wykonana z starannie wyselekcjonowanych, możliwie regularnych wymiarowo i dobranych pod względem kolorystycznym, historycznych kostek kamiennych połączonych spoiną polimerową i żywiczną - informują poznańscy urzędnicy.

Dopiero w przypadku, gdy prace nie pozwolą na uzyskanie gładkiej powierzchni, kostka będzie szlifowana, podobnie jak ta przy ul. Woźnej.

Całkowita przebudowa płyty Starego Rynku ma rozpocząć się pod koniec 2019 roku i trwać do 2021 roku. Koszt modernizacji to 55,5 mln zł, z czego 67 proc. pochodzi ze środków Unii Europejskiej.

Na własne oczy: Infinity Float (kapsuła) - zobacz wideo:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski