Poznań: Na ulicy Święty Marcin znów będzie zielono. We...

  Poznań: Na ulicy Święty Marcin znów będzie zielono. We wtorek dostarczą drzewa na teren budowy

  MW

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Przebudowa ulicy Święty Marcin powinna się zakończyć do marca 2019 roku.
  1/6
  przejdź do galerii

  Przebudowa ulicy Święty Marcin powinna się zakończyć do marca 2019 roku. ©Łukasz Gdak

  Coraz bliżej końca remontu ulicy Święty Marcin w Poznaniu. Po tym jak powrócił na nią ruch tramwajowy, teraz ponownie pojawi się zieleń. Na skalę dużo większą niż przed przebudową. Zanim jednak ulica znów się zazieleni, mogą występować drobne utrudnienia, m. in w ruchu pieszych. Na co uważać?
  Drzewa zaczną się pojawiać na Świętym Marcinie już od wtorku. Na plac budowy muszą zostać dostarczone pokaźnych rozmiarów klony pospolite i lipy holenderskiej. Drzewa zostaną posadzone po południowej stronie ulicy, czyli tam gdzie znajdują się budynki Alfy.

  - Na przebudowanej ul. Święty Marcin powstanie zielona aleja, którą docelowo tworzyć będzie 67 drzew. Będzie to ponad dwukrotnie więcej niż rosło na tym obszarze przed rozpoczęciem robót - tłumaczy Łukasz Dolata z Poznańskich Inwestycji Miejskich, które nadzorują przebieg modernizacji ulicy.

  Taka zielona aleja, jest jednym z wielu elementów Projektu Centrum, czyli całej inwestycji realizowanej na Świętym Marcinie.
  Żeby mogła powstać, trzeba było np. przesunąć torowisko tramwajowe. Chodziło o to, żeby móc utworzyć szeroki chodnik, na którym swoje miejsce znajdą piesi, a także klienci kawiarenek i powstałych przy nich ogródków. Docelowo pojawią się także ławki.

  Więcej zieleni będzie nie tylko dzięki nasadzeniom drzew. Poza nimi, pomiędzy ul. Gwarną i ul. Ratajczaka, na ponad 150 mkw wykonane zostaną również niższe nasadzenia.

  Sprawdź też: Wybory na prezydenta Poznania 2018. Zobacz do kogo ci najbliżej!

  - Zanim jednak ul. Święty Marcin zmieni się w zieloną aleję, drzewa muszą zostać dostarczone na plac budowy, rozładowane z samochodów ciężarowych i posadzone w miejscach wyposażonych w systemy antykompresyjne. Są to konstrukcje pozwalające na rozwój systemów korzeniowych bez kolizji i zagrożenia dla infrastruktury podziemnej oraz umożliwiające podlewanie drzew - wyjaśnia Dolata.

  W związku z dostawą i rozładunkiem drzew, pojawią się od wtorku niewielkie problemy i utrudnienia w ruchu pieszych na przebudowywanym odcinku ulicy. Chwilowo, niektóre fragmenty chodnika, mogą zostać całkowicie zamknięte.

  Przypomnijmy, że 10 września na Święty Marcin wróciły już tramwaje. Remont powinien się zakończyć do marca 2019 roku. Jest częścią większego projektu, mającego na celu uspokojenie ruchu i „ożywienie” centrum Poznania. W kolejnych latach zaplanowane są następne remonty.

  Zobacz:


  POLECAMY:

  Jak przeżyć remont?

  Źródło: Dzień Dobry TVN

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  św Marcin

  pyra (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Redaktorze do szkoły na geografię!!!!!! Alfa jest po północnej stronie ulicy. Kompas w łapę i sprawdzić!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  W doniczkach kloniki karlowate?

  Jachu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Czy deby rogalinskie?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ..

  tom (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  głupiś, nie wiesz - nie odzywaj się. Specjalny system powstał na drzewa

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo