Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Nie ma pracy dla magistra

Mateusz Ludewicz
W Urzędzie Pracy absolwenci uczelni wyższych rzadka znajdują oferty pracy.
W Urzędzie Pracy absolwenci uczelni wyższych rzadka znajdują oferty pracy.
Złe kierunki nauki w szkołach, które nijak mają się do potrzeb rynku pracy, niewystarczająca pomoc przy wyborze najlepszej placówki ponadgimnazjalnej i i mała elastyczność - takie błędy systemowi edukacji wytknięto w raporcie o bezrobociu absolwentów szkół ponadgimnazjalnych Poznania i powiatu poznańskiego z roku szkolnego 2010/2011.

Autorzy dokumentu wskazują też co robić, aby w przyszłości nie "produkować" bezrobotnych. Ich zdaniem szkoły powinny jak najczęściej współpracować z pracodawcami, u których uczniowie mogliby zdobyć praktyczne umiejętności.

Z raportu przygotowanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu wynika, że liczba osób bezrobotnych w Wielkopolsce w lutym 2012 roku wyniosła 150 589 i była o ponad 300 osób wyższa niż w lutym roku ubiegłego. Mniej w naszym regionie było natomiast bezrobotnych do 25 roku życia. Ich liczba spadła o niemal dwa i pół tysiąca.

Od marca 2011 roku w Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowało się natomiast 1735 absolwentów z 278 poznańskich szkół ponadgimnazjalnych, w tym z 26 uczelni wyższych. Właśnie dla absolwentów tych ostatnich uczelni było w ubiegłym roku najmniej ofert pracy.

- Wielu młodych ludzi kończy dzisiaj kierunki studiów, które nijak mają się do realiów panujących na rynku pracy - twierdzi Tomasz Kayser, zastępca prezydenta Poznania. - Dyplomy zdobywa między innymi bardzo wielu humanistów a potrzebni są absolwenci kierunków ścisłych. Nasze firmy poszukują też pracowników, którzy posiadają praktyczne umiejętności a nie teoretyczną wiedzę - dodaje.

Aż 48 proc. ofert pracy w roku 2011 była przeznaczone dla absolwentów szkół zawodowych. Liczba osób, które takie szkoły ukończyła spadła natomiast w roku szkolnym 2010/2011 o 70 procent. Zupełnie inaczej wygląda natomiast sytuacja w przypadku szkół wyższych. Liczba osób, które je skończyły wzrosła o 189 procent. A na absolwentów czekało zaledwie 9 proc. wszystkich ofert.

Wśród absolwentów pracodawcy najczęściej szukali pracowników, którzy zajmą się prowadzeniem biura, działalnością call center, czy organizacją targów. Dla osób, które posiadają kwalifikacje do wykonywania tych zajęć przygotowano ponad 2200 miejsc pracy. Na niemal 1300 ofert mogli liczyć natomiast handlowcy a na ponad 800 przedstawiciele branży budowlanej i przetwórstwa przemysłowego.

- Na rynku pracy bardzo ważna jest mobilność i umiejętność szybkiej zmiany swoich kwalifikacji - twierdzi Zygmunt Jeżewski, członek zarządu powiatu poznańskiego. - Zatrudnienie łatwiej znaleźć też tym, którzy przygotowywali się do pracy w konkretnej firmie. Wtedy prawdopodobieństwo zatrudnienia jest o wiele wyższe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski