Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Nie ma zgody na upamiętnienie żołnierzy Wehrmachtu

Bartosz Trzebiatowski
Nie dojdzie na razie do upamiętnienia żołnierzy Werhmachtu, którzy zginęli w egzekucji tuż po zdobyciu poznańskiej Cytadeli przez Rosjan.

Szczątki Niemców mają spoczywać kilka metrów pod ziemią, w fosie twierdzy przy trzeciej reducie. Domniemane miejsce pochówku zostało określone, chociaż nie przeprowadzono ekshumacji szczątków.

O pamiątkową tablicę i symboliczny krzyż od kilku lat stara się Volksbund - Niemiecki Ludowy Związek Opieki nad Grobami Wojennymi, ale nie zgadza się na to większość polskich organizacji kombatanckich.

Według historyków, w spalonym lazarecie na Cytadeli, mogło zginąć nawet 900 Niemców. Dziś ich prochy pokrywa gruba warstwa piachu i gruzu. Niemcy są jedynym narodem, który w żaden sposób nie został upamiętniony na Cytadeli.

- W tym miesiącu poparliśmy pomysł przeprowadzenia dodatkowych badań archeologicznych, by ostatecznie potwierdzić, że w fosie istotnie spoczywają szczątki żołnierzy niemieckich - mówi Andrzej Krzysztof Kunert, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. - Dopiero po ich przeprowadzeniu i analizie będziemy mogli podjąć jakieś dalsze kroki. To delikatna sprawa i nic nie będziemy robili pospiesznie - dodaje.

- Nasze stanowisko od lat pozostaje niezmienne - mówi Jerzy Stępień, zastępca prezydenta Poznania. - Nie podejmiemy w tej sprawie żadnej inicjatywy bez uprzedniej dyskusji i zgodnego stanowiska wszystkich zainteresowanych stron.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski