Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Otwarto wystawę przedstawiającą archiwalne zdjęcia Ziem Odzyskanych. "Organizacja “Ojczyzna” ma szczególne znaczenie"

Bartosz Kijeski
Bartosz Kijeski
Przed Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim otwarto wystawę  “Odzyskane. Zagospodarowane. Zdemitologizowane. Miejsca i Ludzie Ziem Zachodnich i Północnych 1945-2020". Zobacz zdjęcia z otwarcia wystawy --->
Przed Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim otwarto wystawę “Odzyskane. Zagospodarowane. Zdemitologizowane. Miejsca i Ludzie Ziem Zachodnich i Północnych 1945-2020". Zobacz zdjęcia z otwarcia wystawy --->Łukasz Gdak
Przed wejściem do Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu została zainaugurowana wystawa “Odzyskane. Zagospodarowane. Zdemitologizowane. Miejsca i Ludzie Ziem Zachodnich i Północnych 1945-2020". Wystawa przedstawia archiwalne zdjęcia tych terenów sprzed 75 lat.

Wystawa ta wpisuje się w jubileusz 75-lecia przyłączenia Ziem Zachodnich i Północnych, nazywanych także ziemiami odzyskanymi, do Polski.

To bardzo ważna wystawa z punktu widzenia całej Polski. Dotyczy to Ziem Zachodnich i Północnych i ich przyłączenia do Polski. To bardzo ważny temat i jestem bardzo zadowolony, że to właśnie w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim będzie ta wystawa prezentowana

- powiedział Michał Zieliński, wojewoda wielkopolski.

W krótkiej prelekcji wziął udział profesor Andrzej Sakson, który przypomniał początki Instytutu Zachodniego. Podkreślił wkład i trud jego twórców w dokumentowaniu sytuacji na Ziemiach Zachodnich i Północnych po zakończeniu II wojny światowej.

Ulica Wjazdowa (dzisiaj Św. Marcin) - 1935 rok

Poznań w latach 30. XX wieku. Tak wyglądał przed wojną! Uwie...

Po uroczystym otwarciu oraz oprowadzeniu po wystawie, Dyrekcja Instytutu Zachodniego wraz z gośćmi udała się do klasztoru ojców Dominikanów. Tam zostały złożone kwiaty pod tablicą upamiętniającą organizację "Ojczyzna".

Dla nas, pracowników Instytutu Zachodniego, organizacja “Ojczyzna” ma szczególne znaczenie. To właśnie w środowisku “ojczyżniaków” zrodziła się pod koniec wojny idea powołania naszego instytutu - mówił prof. Stanisław Żerko. I dodaje: - Idea powołania ośrodka, który będzie uzasadniał konieczność oparcia zachodniej granicy Polski na Odrze i Nysie Łużyckiej, który będzie dokumentował zbrodnie niemieckie, ale też będzie zajmował się naukowo problematyką niemiecką.

Pod placem im. Adama Mickiewicza, znajduje się schron przeciwlotniczy z czasów II Wojny Światowej. Do tej pory zwiedzanie schronu było jednorazowym wydarzeniem, ale organizatorzy z Poznańskiej Grupy Eksploracyjnej nie wykluczają możliwości ponownego zwiedzania bunkra.Szczelina przeciwlotnicza ma blisko 200 metrów długości korytarzy. Na co dzień wejście jest niedostępne, ponieważ wchodzi się do niego poprzez pomieszczenie techniczne, odpowiadające m.in. za oświetlenie placu Trzech Krzyży.Zobacz zdjęcia z wnętrza schronu --->

Zobacz, jak wygląda tajemniczy schron z drugiej wojny świato...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski