Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Pół miliona złotych do podziału na na realizację projektów małej retencji. Wnioski o dofinansowanie można składać do 10 czerwca

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Jednym ze sposobów zatrzymania deszczówki jest budowa oczek wodnych
Jednym ze sposobów zatrzymania deszczówki jest budowa oczek wodnych Pixabay
Zamiast spuszczać deszczówkę do kanalizacji i jeszcze za to płacić, lepiej wykorzystać ją do podlania ogródka. Czy to kosztuje? Tak, ale poznaniacy mogą liczyć na wsparcie miasta. Do 10 czerwca będą przyjmowane wnioski o dofinansowanie na działania związane z małą retencją.

- Chodzi o to, by woda "nie uciekała", czyli by nie spływała do kanalizacji deszczowej i rzeki Warty, tylko była na powrót wykorzystana, na przykład do podlewania przydomowych ogródków. Każdy może się przyczynić do oszczędności zasobów wodnych na własnej posesji- zachęca Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. 

O dotację mogą wystąpić osoby prywatne, instytucje, przedsiębiorcy, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Przysługuje ona na nieruchomość, która znajduje się w Poznaniu, a wnioskodawca jest jej właścicielem, użytkownikiem wieczystym lub też posiada inny tytuł prawny, który upoważnia go do dysponowania tym terenem.

Czytaj też: Ogrody deszczowe i pasaże wodne powstaną w Poznaniu. Mają zatrzymać wody opadowe. Aquanet wspólnie z magistratem realizuje małą retencję

– W tegorocznym budżecie na małą retencję przeznaczono pół miliona złotych – mówi Grzegorz Kamiński, dyrektor Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.
Warto pospieszyć się z wnioskiem, bo dotacje będą przyznawane według kolejności zgłoszeń wniosków aż do wyczerpania funduszy.

Aktywiści klimatyczni zablokowali przejazd ulicą Głogowską w Poznaniu:

Dofinansowanie może wynieść do 80 proc. wydatków kwalifikowanych, ale nie więcej niż 50 tys. zł w przypadku wspólnot lub spółdzielni, natomiast pozostali mogą liczyć na maksymalnie 5 tys. zł.

Sprawdź też: Poznań chce zachęcić do łapania deszczówki. Będą dotacje!

- Pieniądze można przeznaczyć na zakup materiałów, montaż i budowę systemu deszczowego do zatrzymania i wykorzystywania opadu w miejscu jego powstania – między innymi na budowę naziemnego lub podziemnego zbiornika na deszczówkę, założenie ogrodu deszczowego (w gruncie czy też pojemniku), studnię chłonną, muldę chłonną - tłumaczy Agnieszka Górczewska, zastępca dyrektora Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP. - Dotację można otrzymać także na zakup materiałów, prace służące modernizacji i usprawnieniu istniejącego systemu deszczowego.

Wnioski można będzie składać drogą pocztową (list polecony należy nadać na adres Urząd Miasta Poznania, Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta, Pl. Kolegiacki 17, 61-841 Poznań - z dopiskiem " Deszczówka") lub poprzez skrzynkę elektroniczną ePUAP. Po ustaniu zagrożenia epidemicznego, wnioski o dotację będzie można składać w Biurze Podawczym Urzędu Miasta na placu Kolegiackim. 

Zobacz też:

Jak wynika z prognoz ilości opadów i parowania według wskaźnika Palmera pod koniec stulecia południe Europy oraz tereny rolnicze będą znajdować się w permanentnym stanie ekstremalnej suszy. Polska będzie przypominać najcieplejsze regiony Hiszpanii, a Hiszpania zamieni się w pustynię. Dotkliwe skutki suszy odczuwamy już dziś. Zobacz, dlaczego Polska wysycha --->

Katastrofy klimatycznej nie można już zatrzymać. Za 50 lat P...

Aktywiści chcą, by walka o zatrzymanie postępującej degradacji jezior na Pojezierzu Gnieźnieńskim była priorytetem dla rządzących.

Znikają jeziora w Wielkopolsce. Będzie sztab kryzysowy? "Rat...

Jak wynika z danych GUS dotyczących zieleni miejskiej Poznań jest metropolią, w której 20 proc. terenu miasta zajmują lasy gminne, parki i zieleń uliczna. Niestety, przy bliższej analizie okazuje się ta zieleń w mieście faktycznie jest, ale albo na jego obrzeżach, albo tam, gdzie nie ma mieszkańców. Zobacz, w których dzielnicach Poznania jest najwięcej zieleni, a gdzie najmniej ---->

Zobacz, gdzie w Poznaniu najbardziej brakuje zieleni. Są uli...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski