Poznań: "Polska państwem wyznaniowym?" na billboardach w...

  Poznań: "Polska państwem wyznaniowym?" na billboardach w mieście

  BLD

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  W Poznaniu pojawiły się w sumie trzy takie billboardy.

  W Poznaniu pojawiły się w sumie trzy takie billboardy. ©Waldemar Wylegalski

  Na skrzyżowaniu ulic Karola Libelta z Działyńskich, Łużyckiej z Mołdawską i przy ulicy Dolna Wilda można zobaczyć billboardy z napisem "Polska państwem wyznaniowym?". - Z przerażeniem obserwujemy postępującą klerykalizację Polski - tłumaczy Dorota Wójcik, prezes zarządu Fundacji Wolność od Religii, która zorganizowała ogólnopolską kampanię zwracającej uwagę na łamania zasady rozdziału Kościoła i państwa.
  W Poznaniu pojawiły się w sumie trzy takie billboardy.

  W Poznaniu pojawiły się w sumie trzy takie billboardy. ©Waldemar Wylegalski

  Fundacja Wolność od Religii rozpoczęła kampanię społeczną, która ma zwrócić uwagę na problem łamania zasady rozdziału Kościoła i państwa. W październiku w wielu miastach Polski pojawiły się billboardy z hasłem "Polska państwem wyznaniowym?". Trzy z nich zawisły również w Poznaniu. Można je zobaczyć na skrzyżowaniu ulic Karola Libelta z Działyńskich, Łużyckiej z Mołdawską i przy ulicy Dolna Wilda.

  – Z przerażeniem obserwujemy postępującą klerykalizację Polski, której najbardziej wyrazistym przykładem jest fakt, że państwo otwarcie prowadzi misję chrystianizacyjną. Łamana jest przy tym Konstytucja, która nakazuje wszelkim organom władzy centralnej i samorządowej oraz instytucjom publicznym: urzędom, szkołom, szpitalom, wojsku i policji, zachowywać bezstronność światopoglądową - uważa Dorota Wójcik, prezes Fundacji Wolność od Religii. - Sejm coraz częściej uchwala prawo pisane pod dyktando polskich biskupów oraz osób o fundamentalistycznych przekonaniach. Jako organizacja pozarządowa, której zadaniem jest ochrona praw osób bezwyznaniowych, jesteśmy zobowiązani głośno mówić o tym, że część działań prowadzonych przez administrację państwową oraz władze samorządowe jest w tym obszarze niezgodna z prawem - dodaje.

  Fundacja zwraca uwagę na to, że elementy państwa wyznaniowego przejawiają się m.in. poprzez ograniczanie dostępu do antykoncepcji, odmawianie uczniom prawa do rzetelnej edukacji seksualnej, czy utrudnianie dostęp do lekcji etyki, faworyzując katechezę.

  Zobacz też:

  POLECAMY:

  "Stop pedofilii w kościele". Marsze protestacyjne w polskich miastach - zobacz wideo:

  źródło: TVN24/x-news.pl.
  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo