Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań rozpoczyna nowy projekt dla migrantów. Cudzoziemcy będą mogli skorzystać z kursów języka polskiego, pomocy prawnej i zawodowej

Anastazja Bezduszna
Anastazja Bezduszna
W ramach projektu "AktywatorWLKP" oprócz zaplanowanych kursów języka polskiego oraz porad prawnych i zawodowych, już rozpoczęła swoją działalność infolinia dla migrantów. To działanie realizowane jest przez International Organization for Migration (IOM). Cudzoziemcy mieszkający w Poznaniu i Wielkopolsce mogą dzwonić pod numer telefonu 22 490 20 44 od poniedziałku do piątku w godzinach 9 - 17.
W ramach projektu "AktywatorWLKP" oprócz zaplanowanych kursów języka polskiego oraz porad prawnych i zawodowych, już rozpoczęła swoją działalność infolinia dla migrantów. To działanie realizowane jest przez International Organization for Migration (IOM). Cudzoziemcy mieszkający w Poznaniu i Wielkopolsce mogą dzwonić pod numer telefonu 22 490 20 44 od poniedziałku do piątku w godzinach 9 - 17. pixabay
Już wkrótce uruchomiony zostanie Poznański Ośrodek Integracji, czyli punkt kompleksowej obsługi cudzoziemców na terenie Poznania, pod nazwą POINT. To tam każdego dnia, od poniedziałku do soboty, będą odbywały się zajęcia dla migrantów: szkolenia, nauka języka polskiego, poradnictwo prawne i zawodowe.

Miasto Poznań wspólnie z Fundacją Centrum Badań Migracyjnych oraz Międzynarodową Organizacją ds. Migracji (IOM) łączą siły, by w jednym miejscu świadczyć usługi na rzecz migrantów - rozpoczynają projekt o nazwie "AktywatorWLKP - wsparcie integracji migrantów w województwie wielkopolskim".

Już teraz większość usług realizowana jest formie zdalnej - przez telefon lub internet.
Zainteresowani mogą kontaktować się z pracownikami POINT pod numerami:

  • tel. +48 503 979 758 (j. polski, rosyjski, angielski),
    • 48 733 432 397 (j. polski, angielski)
  • tel. +48 574 715 005 (polski, ukraiński, rosyjski)
  • +48 796 522 506 (polski, ukraiński, rosyjski)

lub drogą mailową: [email protected].

Kursy języka polskiego dla cudzoziemców w Poznaniu

Obecnie w wirtualnych klasach od dwóch miesięcy realizowana jest nauka języka polskiego. Dla mieszkańców Poznania i województwa wielkopolskiego, którzy ze względu na swoja sytuację zawodową, rodzinną lub zdrowotną nie będą mogli dojechać na zajęcia stacjonarne, taka możliwość będzie udostępniona również w przyszłości.

Gdy ustabilizuje się sytuacja epidemiczna, POINT zaprosi cudzoziemców do udziału w stacjonarnych, bezpłatnych kursach języka polskiego. Poziom nauczania będzie dostosowany do umiejętności słuchaczy, a czas realizacji zajęć będzie uwzględniał aktywność zawodową. Wszystkie kursy zostaną wzbogacone o wiedzę o polskiej kulturze, obyczajach i tradycjach.

Zobacz też:Tarcza Antykryzysowa 3.0: Rolnicy będą mogli zatrudniać Ukraińców do pracy sezonowej bez konieczności uzyskania zezwolenia

Porady prawne i zawodowe dla migrantów w Poznaniu

Ważną i oczekiwaną aktywnością POINT-u jest doradztwo prawne i zawodowe, wspierające usamodzielnienie się i samowystarczalność migrantów. Doradcy zawodowi wskazują metody szukania pracy, a przy tym uczą korzystania z dostępnych narzędzi.

- Nowo przybyłym cudzoziemcom trudno odnaleźć się w polskiej rzeczywistości, zwłaszcza urzędowej. Często wędrują od urzędu do urzędu i nie wiedzą, gdzie i jak załatwić różne formalności - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Naszym celem jest zapewnienie im potrzebnego wsparcia w jednym miejscu. Chciałbym, by życzliwość, otwartość i zrozumienie dla ich potrzeb, z jakimi spotkają się w powstającym Poznańskim Ośrodku Integracji, wyrażały stosunek poznanianek i poznaniaków do migrantów i kształtowały właściwy model relacji.

Zobacz też:Nawet 480 tysięcy Ukraińców nie przyjedzie do Polski. Wiele firm zostanie bez rąk do pracy. Koronawirus zatrzymał migrację zarobkową

Pracownicy POINT szkolą, wspierają, integrują i informują migrantów. - Już teraz mówimy, jak wypełnić formularze; tłumaczymy i wyjaśniamy zawiłości polskiego prawa - wyjaśnia Karolina Sydow z Migrant Info Point.- Pomagamy cudzoziemcom oraz osobom, którym zależy na pobycie w Polsce, oferując darmowe konsultacje specjalistów w czterech językach: polskim, angielskim, ukraińskim, rosyjskim. W czasie pandemii zagraniczni mieszkańcy Poznania i Wielkopolski często zwracają się do nas z pytaniami dotyczącymi kwestii związanych z legalizacją pobytu i zatrudnieniem w aktualnych warunkach. Odpowiadamy na pytania dotyczące np. tego czy pobyt jest legalny mimo upływu terminu ważności karty pobytu i wizy, albo w jakiej sytuacji można kontynuować lub podjąć pracę na terytorium Polski.

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski