Epidemia koronawirusa odbija się negatywnie na rynku pracy. Zamknięcie granic wstrzymało migrację zarobkową. Z szacunków Personnel Service wynika, że w sytuacji gdy stan epidemiczny potrwa do czerwca, granicy z Polską nie przekroczy nawet 480 tys. obywateli Ukrainy. Bezpośrednio to uderza w rolników, którzy czekali na pracowników ze wschodu już od początku marca.
- Zatrudniamy w sezonie zazwyczaj około 60 osób z Ukrainy. Są tacy, którzy przyjeżdżają do nas już od kilku lat, ale nie w tym roku. Przez zamknięte granice pracownicy sezonowi ze wschodu mimo chęci nie przyjadą - tłumaczy Hanna Kącka, która wraz z mężem prowadzi plantację szparagów wielkopolskich spod Lwówka.
Wielkopolscy rolnicy, szczególnie producenci szparagów, borówki amerykańskiej oraz pieczarek apelują do ministra rolnictwa.
- Charakter prowadzonej przez nas działalności często oparty jest na pracy ręcznej, w związku z czym potrzeba nam po prostu rąk do pracy, a że produkujemy polską zdrową żywność, która w obecnej sytuacji jest niezbędna do utrzymania w zdrowiu społeczeństwa, zwracamy się o udogodnienia i pomoc byśmy w tych ciężkich warunkach mogli dla naszych klientów tę żywność wyprodukować - zaznaczają w petycji rolnicy.
Proszą między innymi o doprecyzowanie przepisów legalnego wjazdu i pobytu obcokrajowców na teren Rzeczpospolitej Polski oraz ustalenie warunków kwarantanny w ramach danego gospodarstwa z możliwością wykonywania w niej pracy w trakcie jej trwania.
W przypadku wielu pracowników z Ukrainy, ich wiza wygasła w czasie obowiązywania w Polsce stanu epidemii. Dla takich osób Tarcza Antykryzysowa przewiduje przedłużenie terminu obowiązywania zezwolenia na pracę przez cały okres trwania stanu epidemicznego i 30 dni po jego zakończeniu. Jeżeli w tym czasie zostali zwolnieni z poprzedniego stanowiska pracy - nie mogą zacząć nowej bez kolejnego zezwolenia na pracę. Z treści projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (tzw. tarcza antykryzysowa 3.0) wynika, że te warunki będą mogły być zmienione. Zgodnie z projektem tarczy 3.0 potencjał takich osób będą mogli wykorzystać polscy przedsiębiorcy, szczególnie rolnicy.
Do najważniejszych regulacji zawartych w projekcie ustawy należy własnie pomoc i ułatwienia dla przedsiębiorców. Wśród punktów wsparcia znalazły się własnie te ważne dla rolników zatrudniających cudzoziemców do prac sezonowych.
- wprowadzenie przepisów przewidujących możliwość zmiany warunków wykonywania pracy cudzoziemców zgodnie z przepisami ustawy o COVID-19 bez konieczności zmiany czy wydania nowego zezwolenia lub wpisu nowego oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi;
- stosowanie wyjątkowego zwolnienia z wymogu uzyskania zezwolenia na pracę w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii oraz 30 dni po ich odwołaniu w sektorach, w których wymagane są zezwolenia na pracę sezonową.
Na podstawie danych MRPiPS nt. zezwoleń na pracę i oświadczeń, aż 15 tys. pracodawców będzie mogło, dzięki nowym przepisom, łatwiej zatrudnić cudzoziemców. Wprowadzony przepis pozwoli rolnikom uzupełnić braki kadrowe cudzoziemcami już obecnymi w Polsce, nie zmuszając do ponoszenia drugi raz tych samych kosztów.
Święto sadów w Wierzchowicach
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?