W tej chwili władze miasta przeprowadzają grupowanie zaplanowanych na ten rok inwestycji. – Równolegle tworzymy kilka scenariuszy. Najbardziej optymistyczny zakłada, że uda się nam zrealizować wszystkie inwestycje ujęte w Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta – mówi Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent Poznania.
Mimo to wiadomo już, że poznański samorząd może stracić przez pandemię koronawirusa około 300 milionów złotych.
– Oczywiście będziemy szukać oszczędności, ale w innych obszarach. Cały czas czekamy też na konkrety w sprawie tarczy samorządowej. Chcemy utrzymać front inwestycyjny, by zachować miejsca pracy, a jednocześnie wysłać sygnał, że Poznań cały czas się rozwija, a nie zwija – dodaje M. Wiśniewski.
Wiadomo, że w tej chwili nie są zagrożone inwestycje z dofinansowaniem unijnym. Chodzi przede wszystkim o budowę tramwaju na Naramowice, modernizację ronda Rataje, dokończenie projektu Centrum, przebudowę torowiska na ulicach 28 Czerwca i Wierzbięcice, budowę parkingów park&ride. Spokojni mogą być także mieszkańcy Strzeszyna, gdzie powstać ma nowa szkoła wraz z przedszkolem. Nie przewiduje się również opóźnień w powstaniu Centrum Szyfrów Enigma.
W samym urzędzie i jednostkach miejskich pojawiają się jednak obawy, że brakujących kilkuset milionów złotych władze szukać będą w cięciach zatrudnienia.
– Chcemy doceniać lojalność naszych urzędników, którzy nie odeszli często do lepiej płatnej pracy na rynku prywatnym, a nie szukać demagogicznych rozwiązań. Oczywiście w obecnej sytuacji nie będziemy rozbudowywać administracji, ale redukcja zatrudnienia będzie naprawdę ostatecznością – tłumaczy M. Wiśniewski.
ZOBACZ TEŻ:
10 dowodów na to, jak ludzka głupota pomaga koronawirusowi. ...
Koronawirus w Poznaniu - wyludnione centrum miasta
Sprawdź też:
- 15 kultowych miejsc w Poznaniu, których już nie ma. Pamiętasz je wszystkie?
- 50 zdjęć Poznania z lat 90. Wielu z tych miejsc nie poznasz!
- Tajemnica podwórka na Jeżycach. Czego nie widzą przechodnie?
- Tak wygląda schron pod zamkiem zbudowany dla Hitlera
- Poznań 1948. Zobacz, jak wyglądało miasto 3 lata po wojnie
- Ściśle tajny obiekt w Biedrusku wyburzony. Co kryła budowla?
Koronawirus w Polsce - mapa na żywo:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Te popularne seriale wracają na ekrany tej jesieni. Sprawdź, co o nich wiesz - QUIZ
- Nowa żona Ronaldo: czwarta i młodsza od niego o 14 lat. Takie było ich wesele [WIDEO]
- Nowy "Znachor" to najlepsza ekranizacja w historii? Tym się różni od starego klasyka
- Trzyosobowa rodzina zginęła w wypadku na A1. Wiadomo, z jaką prędkością pędziło auto