Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Straż miejska sprawdza czym poznaniacy palą w piecach

AM
Straż Miejska
Od początku roku strażnicy miejscy sprawdzają, czym mieszkańcy palą w piecach. Do tej pory odwiedzili już ponad pół tysiąca posesji. Wystawiano mandaty i prowadzono działania edukacyjne na temat ograniczania emisji.

W tym roku strażnicy miejscy z Eko Patrolu odwiedzili już 522 nieruchomości. Funkcjonariusze sprawdzają, czy mieszkańcy nie spalają w swoich piecach m.in. odpadów, miału węglowego czy plastiku. Do tej pory nieprawidłowości ujawniono w 56 przypadkach. Wśród spalanych odpadów strażnicy znaleźli takie rzeczy, jak płyty wiórowe ze starych mebli czy plastikowe opakowania.

Rejony objęte kontrolą wytypowane zostały na podstawie przeprowadzonych wcześniej pomiarów. Odwiedzane są te miejsca, gdzie mierniki wskazały przekroczenia dopuszczalnych norm pyłów zawieszonych.

Czytaj też: Strefa płatnego parkowania w Poznaniu: ZDM szuka kontrolerów

Strażnicy na swoim wyposażeniu mają specjalne pojemniki do pobierania próbek popiołu, które wykorzystują, gdy podczas kontroli istnieje uzasadnione podejrzenie, że w piecu spalane były np. śmieci. Pobrane próbki wysyłane są do specjalistycznego laboratorium.

Po stwierdzeniu, że w piecu spalane jest niedozwolone paliwo, strażnik może nałożyć mandat od 20 do 500 zł lub skierować sprawę o ukaranie do sądu. W każdej nieruchomości, w której strażnicy stwierdzili spalanie odpadów, zostanie przeprowadzona ponowna kontrola.

Czytaj też: Ogromne korki, zablokowane ulice i mieszkańcy na skraju wytrzymałości - to efekt akcji policji na Niestachowskiej, a będą kolejne

W działania kontrolne także zaangażowali się strażnicy zespołu profilaktyki. W sprawdzanych rejonach mieszkańcy otrzymywali materiały informacyjne z zakresu niskiej emisji.

Zobacz też:

Ministerstwie Sprawiedliwości przygotowało kompleksową reformę Kodeksu karnego. Projekt zakłada m.in. wprowadzenie bezwzględnego dożywocia, bez możliwości warunkowego zwolnienia, a także zaostrzenie kar do 30 lat pozbawienia wolności. Wprowadza również nowe typy przestępstw, jak np. przygotowanie do zabójstwa i przyjęcie zlecenia na nie, a także instrumenty do skuteczniejszej walki z „ustawianiem” przetargów publicznych.

Kodeks karny 2019. Zmiany, zaostrzenie kar, bezwzględne dożywocie

Zobacz też: Społecznik pozywa Poznań za smog

Źródło: TVN24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski