Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Trzy koncepcje nowej organizacji ruchu na Łazarzu

Grzegorz Okoński
Każda z koncepcji zakłada zlikwidowanie ruchu kołowego na Rynku Łazarskim
Każda z koncepcji zakłada zlikwidowanie ruchu kołowego na Rynku Łazarskim Adrian Wykrota
Mieszkańców Łazarza, zwłaszcza ul. Jarochowskiego i kierowców traktujących ją jako przejazd w poprzek dzielnicy, czekają duże zmiany.

Zarząd Dróg Miejskich opublikował trzy koncepcje nowej organizacji ruchu, z zaleceniem, by zapoznali się z nimi i opiniowali je mieszkańcy. Tę publikację wskazywała też rada Osiedla Św. Łazarz, namawiając mieszkańców by wzięli udział w konsultacjach społecznych - do końca stycznia 2018 roku, i by swoje zdanie wyrazili na spotkaniach 17 i 18 stycznia.

- Sprawa jest bardzo ważna dla mieszkańców, tym bardziej, że proponowane zmiany mają charakter rewolucyjny - podkreśla Wojciech Wośkowiak z Rady Osiedla Św. Łazarz. - Chociaż ostatni przykład nagłego wprowadzenia pomysłu ze ścieżką rowerową, której nie było wcześniej w planach, bez uzgodnienia z mieszkańcami może różnie świadczyć o jakości tych konsultacji. Ale ich głos nie może być bagatelizowany i oni sami muszą mieć tego świadomość, skoro współdecydują o swojej dzielnicy.

ZDM zapowiada zmianę organizacji ruchu na Łazarzu, przy czym przedstawia możliwe trzy warianty działania. Do tego trzeci także ma trzy możliwości.

Pierwszy z głównych wariantów został na razie zaakceptowany przez Radę Osiedla Św. Łazarz. Zakłada on ruch jednokierunkowy na ulicach Jarochowskiego, Potockiej, Stablewskiego, Lodowej, Dmowskiego, Łukaszewicza, Mottego, Calliera, Granicznej, Małeckiego, Niegolewskich. Sam Rynek Łazarski - ulice przezeń biegnące - miałby być w ogóle wyłączony z ruchu kołowego. Inne proponowane zmiany dotyczą nakazu skrętu w ulicę Szymborską (z wyłączeniem autobusów ZTM) na skrzyżowaniu ulicy Szymborskiej i ulicy Chociszewskiego i likwidację lewoskrętów z ulicy Głogowskiej w ulicę Berwińskiego i ulicę Śniadeckich.

Drugi wariant przewiduje tak samo wyłączenie z ruchu kołowego ulic Rynku Łazarskiego, do tego zwężenie ulicy Głogowskiej (po jednym pasie ruchu w każdą stronę) między ulicą Hetmańską i ulicą Śniadeckich, ruch jednokierunkowy na ulicach/odcinkach ulic: Potockiej, Stablewskiego, Lodowej, Dmowskiego, Łukaszewicza, Mottego, Calliera, Granicznej, Małeckiego, Strusia, Kanałowej, Niegolewskich, Chociszewskiego, Potworowskiego, Stablewskiego, Morawskiego, Szczanieckiej, Niegolewskich, Limanowskiego, Drużbackiej, Wyspiańskiego, Berwińskiego, Jarochowskiego, Bogusławskiego, Śniadeckich, Ułańskiej, Kossaka, Chełmońskiego, Siemiradzkiego, Grottgera, a także wspomniane likwidacje lewoskrętów.
Wariant trzeci rozwija drugi o wprowadzenie jednokierunkowego ruchu na ulicy Kas-przaka, Matejki, Kolejowej, Gąsiorowskich i wyznaczenie bus-pasów w ciągu ulicy Kasprzaka/ulicy Matejki i na ulicy Kolejowej.

Koncepcja w każdym z wariantów zakłada zatem między innymi uspokojenie ruchu, uporządkowanie parkowania i uczynienie ulic Łazarza bardziej przyjaznymi mieszkańcom” oraz „ograniczenie prędkości do 30 kilometrów na godzinę.

Wprowadzenie zmian poprzedza Strefę Płatnego Parkowania na Łazarzu, która ma ukrócić blokowanie miejsc parkingowych przez samochody z innych dzielnic i zagwarantować mieszkańcom możliwość parkowania za 10 złotych na miesiąc.

Głos dla ludzi z Łazarza
Mieszkańcy już wypowiadają się na temat zmian, zastanawiając się np. nad pomysłem wprowadzenia ruchu jednokierunkowego na ul. Jarochowskiego, co uzasadnia się tranzytem przez dzielnicę. Proponowane teraz przez ZDM warianty uwzględniają poprowadzenie i kierunki ruchu tranzytowego, m.in. właśnie fragmentami tej ulicy, co jednak jest uznane za możliwe teoretycznie, ale mało prawdopodobne w praktyce.

Propozycje ZDM są punktem wyjścia do dyskusji, nie są ostateczne. Mieszkańcy - oprócz udziału w styczniowych spotkaniach (w Szkole Podstawowej nr 9 przy ul. Łukaszewicza 9/13 i w SP nr 33 przy ul. Wyspiańskiego) mogą się do nich odnosić na drodze e-mailowej, pocztowej lub dostarczając pisma z opiniami do siedziby Zarządu.

Info z Polski - Najważniejsze informacje ostatnich dni:

Źródło: vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski