Poznań: Trzyletnia, bezpłatna rehabilitacja w szpitalu im. Degi dla dzieci i młodych z mózgowym porażeniem dziecięcym. Można się zgłaszać!

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Jak twierdzi  prof. Marek Jóźwiak z Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, kierownik projektu, wirtualna rzeczywistość jest po to, aby dzieci nie wiedziały, że są rehabilitowane
Jak twierdzi prof. Marek Jóźwiak z Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, kierownik projektu, wirtualna rzeczywistość jest po to, aby dzieci nie wiedziały, że są rehabilitowane Materiały prasowe
Około 890 dzieci i młodych ludzi z mózgowym porażeniem dziecięcym w wieku od 5 do 21 lat z całej Wielkopolski może skorzystać z bezpłatnego, nowoczesnego leczenia rehabilitacyjnego. Innowacyjny projekt z dofinansowaniem unijnym w wysokości 18 mln zł realizuje szpital im. Degi w Poznaniu.

– Tak kompleksowego programu nie ma w kraju – zaznacza dr Przemysław Daroszewski, dyrektor szpitala. – W ciągu roku pacjent może skorzystać z dwóch turnusów rehabilitacyjnych. Każdy trwa dwa tygodnie, czyli w ciągu trzech lat ma zapewnione 60 dni rehabilitacji.

Uczestnicy projektu, którzy mieszkają ponad 30 km od Poznania, mają zapewniony hotel. – Mogą w nim przebywać pacjenci z rodzicami. Zapewniamy im także transport – twierdzi dr Daroszewski. I dodaje: – Zgłosiły się do nas starostwa powiatowe, które zadeklarowały, że dowiozą dzieci do Poznania na turnus, a potem je odbiorą.

Szacuje się, że w Wielkopolsce jest ok. 1 tys. osób z mózgowym porażeniem dziecięcym we wspomnianym przedziale wiekowym. Nie wszyscy jednak mogą skorzystać z tego programu. Dziecko musi umieć zrobić kilka kroków samodzielnie lub przy pomocy innej osoby czy też wózka – to warunek wstępnej kwalifikacji.

– Po zgłoszeniu listownym czy też przez internet dziecko zostaje zaproszone na badanie wstępne, podczas którego lekarze i fizjoterapeuci dokonują oceny – tłumaczy prof. Marek Jóźwiak z Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, kierownik projektu. – Następnie kierowane jest do specjalistycznego laboratorium na na badanie chodu.
Później ustala się cel i harmonogram leczenia.

– Na turnusie każdego dnia dziecko ma 4-5 godzin zajęć rehabilitacyjnych w oparciu o klasyczną kinezyterpaię, egzoszkielet, wirtualną rzeczywistość i lokomat – mówi prof. Jóźwiak.

Po założeniu egzoszkieletu także osoby na wózkach mogą wstać i chodzić. – Lokomat to robot, który odtwarza ruchy kończyn dolnych. Uwzględnia on niuanse związane z rotacją miednicy i kolan. W sposób sterowany obciąża kończyny, współpracuje z własną aktywnością ruchową dziecka czyli reaguje na chęć dziecka do wykonania jakiejś czynności – wyjaśnia prof. Jóźwiak.

Przykład? Pacjent lokomacie ma przed sobą monitor, na którym toczy się gra (są różne – w pingwiny, samochody, a nawet „strzelanki”). Gdy pingwinek przeskakuje z jednej kry na drugą, dziecko musi wykonać dłuższy krok, by nie wpadł do wody. – To sprzęt z najwyższej półki urządzeń stosowanych obecnie w Polsce i na świecie – zapewnia prof. Jóźwiak.

Jak zgłosić się do projektu?
Informacje i druki do pobrania są dostępne na www.projektmpd.orsk.ump. edu.pl. W razie pytań można telefonować pod nr: 61 831 01 78 lub wysłać je mailem na adres: [email protected]

Zgłoszenia przyjmowane są za pośrednictwem:

  • - strony internetowej www.orsk.ump.edu.pl/wrpo
  • - poczty elektronicznej [email protected]
  • - pocztą tradycyjną na adres Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. Wiktora Degi, ul. 28 Czerwca 1956 r. 135/147, 61 - 545 Poznań z dopiskiem "kwalifikacje MPD"
  • - osobiście w siedzibie Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi, w kancelarii szpitalnej - wejście G, parter, pokój nr 24 (zamknięta koperta z dopiskiem "kwalifikacje MPD"

POLECAMY

PSL chce restrykcji dla niezaszczepionych

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie