Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Wiosenne porządki w botaniku. 1 maja ogród otworzą dla publiczności [ZDJĘCIA]

SAGA
Wiosna w botaniku - wrzośce
Wiosna w botaniku - wrzośce Agnieszka Smogulecka
W poznańskim botaniku praca wre. Obcinają suche konary drzew, przycinają krzewy, grabią liście, porządkują rabaty. Przy wejściu głównym przerzedzany jest bluszcz. Trzeba jeszcze rozwiesić tabliczki z nazwami roślin, zacząć napuszczać wodę do zbiorników w alpinarium. Za tydzień wszystko musi być gotowe, bo 1 maja ogród zostanie otwarty dla publiczności.

- A z powodu długiej zimy mamy opóźnienia - mówi Ewa Kazimierczak-Grygiel z Ogrodu Botanicznego UAM, która razem z nami wybrała się na wiosenną przechadzkę po botaniku. - Śnieg i mróz uniemożliwiały nam prowadzenie prac. Zresztą opóźniony przez to jest także wzrost roślin.

Zwykle o tej porze roku w botaniku kwitły już drzewa owocowe, rośliny z jaskrowatych, tulipany, magnolie. Gdy teraz spacerujemy po ogrodzie kolorów jest znacznie mniej. Ale nie oznacza to, że przyroda jeszcze nie obudziła się do życia... Kilka słonecznych dni wystarczyło, by pojawiły się listki i kwiaty.

Niedaleko nowego pawilonu widać obsypaną kwiatkami kalinę, zażółciły się również derenie. Kokorycz pusta utworzyła - niezbyt w tym roku gęste, ale wciąż bardzo efektowne - kobierce. Kawałek dalej na mniejszych rabatach pięknie kwitną zawilce - małe białe kwiatki niemal przykryły ziemię. Podczas spaceru po botaniku wzrok przykuwa również kępa roślin bardzo przypominających jesienne wrzosy. - A jednak to typowo wiosenne wrzośce - uśmiecha się E. Kazimierczak-Grygiel.

Kwitnie biało i fioletowo wawrzynek wilczełyko, niebiesko ściele się cebulica syberyjska. A na uboczu, przy wodzie, z ziemi wystają jaskrawe, żółte, duże kwiaty, bardzo przypominające kształtem anturium. To tulejnik amerykański.

- Liczymy, że przed 1 maja wiele się jeszcze zmieni. Dla ogrodu majowy weekend zawsze jest wielkim wydarzeniem - mówi Ewa Kazimierczak-Grygiel.

W dniach od 1 do 3 maja w ogrodzie odbywać się będzie bowiem tradycyjna "Majówka w botaniku". Od lat właśnie w ten sposób otwierany jest ogród dla zwiedzających. Przez zimę można było wchodzić tylko bocznym wejściem koło portierni i iść jedynie do pawilonu. Teraz znów to się zmieni.

W czasie "Majówki" - jak zwykle - będzie można kupić rośliny ozdobne, wziąć udział w spacerach z przewodnikiem. Przewidziano zabawy dla dzieci, pokazy tai chi, dogoterapii. Jak co roku, w pawilonie letnim będą trwać koncerty. Co ważne, wolontariusze będą kwestować na rzecz Hospicjum Palium, a chętni będą mogli oddać krew w ambulansie. W pawilonie ekspozycyjno-dydaktycznym natomiast prezentowana będzie wystawa fotograficzna Mileniusza Spanowicza "Park Narodowy Madidi - raj nieutracony".

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski