Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Wizyta studyjna brytyjskich producentów filmowych. "Ściśle tajny" schron atomowy prezydenta dobry na plan filmowy

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Wyposażenie schronu przeciwatomowego dla prezydenta Poznania pochodzi z czasów PRL. Brytyjscy producenci filmowi byli pod dużym wrażeniem tego miejsca.Po wizycie amerykańskiej telewizji, która realizowała program „Flavorof Poland”, przyjazd producentów filmowych z Anglii, Szkocji i Irlandii Północnej był drugą z z zaplanowanych wycieczek studyjnych w Poznaniu.Brytyjscy producenci filmowi zwiedzili między innymi Cytadelę, Fort VI, Stary Rynek, Ostrów Tumski, dzielnicę cesarską, Łazarz czy Jeżyce.
Wyposażenie schronu przeciwatomowego dla prezydenta Poznania pochodzi z czasów PRL. Brytyjscy producenci filmowi byli pod dużym wrażeniem tego miejsca.Po wizycie amerykańskiej telewizji, która realizowała program „Flavorof Poland”, przyjazd producentów filmowych z Anglii, Szkocji i Irlandii Północnej był drugą z z zaplanowanych wycieczek studyjnych w Poznaniu.Brytyjscy producenci filmowi zwiedzili między innymi Cytadelę, Fort VI, Stary Rynek, Ostrów Tumski, dzielnicę cesarską, Łazarz czy Jeżyce. Maciej Bronikowski
Większe produkcje filmowe i telewizyjne można realizować nie tylko w Czechach, na Węgrzech czy Słowacji. Poznaniacy przekonują, że w ich mieście są miejsca idealnie nadające się na plan filmowy. Przekonali się o tym brytyjscy filmowcy, którzy byli pod dużym wrażeniem schronu atomowego dla prezydenta Poznania, wziętego żywcem z PRL-u.

W Poznaniu wizytę studyjną złożyli producenci filmowi z Anglii, Irlandii Północnej i Szkocji. Poznań Film Commission przy wsparciu Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej pokazał gościom obiekty unikatowe w Europie, które można wykorzystać w realizacji produkcji filmowej.

Fort Va w Poznaniu.

Poznań. Poznajemy tajemnice Fortu Bonin [ZDJĘCIA]

Filmowcy zwiedzili między innymi zrewitalizowaną kamienicę przy ul. Młyńskiej 12, Sąd Rejonowy, Stary Rynek, Ostrów Tumski, Zamek Cesarski, Teatr Wielki, Łazarz czy Jeżyce. Szczególne zainteresowanie filmowców zwróciły dwa obiekty – Fort VI oraz atomowy schron prezydenta Poznania, który wybudowano w 1960 r., a jego istnienie do 2000 r. było objęte klauzulą „ściśle tajne”.

Na terenie Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Poznaniu znajduje się kilka schronów. Jak wygląda dziś w środku jeden z nich, można się przekonać, oglądając zdjęcia zrobione przez Jana Chojnackiego prowadzącego stronę "Ciemna Strona Poznania". Zobacz zdjęcia ----->

Poznań: Tak wygląda w środku jeden ze schronów na terenie ZN...

Poznaniacy liczą, że stolica Wielkopolski przyciągnie filmowców tym bardziej, iż od lutego obowiązuje ustawa o finansowym wspieraniu produkcji audiowizualnej, dzięki której koszty realizacji produkcji mogą być niższe nawet o 30 proc. A jeśli do tego dodać niezbyt wygórowane ceny usług, to Poznań może być atrakcyjny dla brytyjskich producentów.

Schron przeciwlotniczy pod ulicą Kościelną w Poznaniu udostępniono zwiedzającym.Zobacz zdjęcia --->

Poznań: Schron przeciwlotniczy pod ulicą Kościelną udostępni...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski