Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Wojewoda unieważnia uchwałę szczepionkową. Radni skierują sprawę do sądu

Błażej Dąbkowski
Błażej Dąbkowski
W lipcu poznańscy radni postanowili, że do miejskich żłobków będą przyjmowane jedynie dzieci, które odbyły obowiązkowe szczepienia ochronne, a ich rodzice przedstawią książeczkę szczepień. Przepisy nie wejdą jednak w życie w najbliższym czasie, bowiem wojewoda wielkopolski postanowił unieważnić uchwałę.
W lipcu poznańscy radni postanowili, że do miejskich żłobków będą przyjmowane jedynie dzieci, które odbyły obowiązkowe szczepienia ochronne, a ich rodzice przedstawią książeczkę szczepień. Przepisy nie wejdą jednak w życie w najbliższym czasie, bowiem wojewoda wielkopolski postanowił unieważnić uchwałę. Tomasz Holod
W lipcu poznańscy radni postanowili, że do miejskich żłobków będą przyjmowane jedynie dzieci, które odbyły obowiązkowe szczepienia ochronne, a ich rodzice przedstawią książeczkę szczepień. Przepisy nie wejdą jednak w życie w najbliższym czasie, bowiem wojewoda wielkopolski postanowił unieważnić uchwałę.

W ubiegłym miesiącu poznańscy radni przyjęli uchwały, dotyczące zmian w statutach miejskich żłobków. Zostały w nich określone warunki przyjęcia do tych placówek. Wśród nich znajduje się wymóg przedstawienia przez rodziców dokumentu, potwierdzającego odbycie przez dziecko obowiązkowych szczepień ochronnych. Warunek ten nie dotyczy maluchów, które nie mogą być zaszczepione ze względów medycznych.

Kilkanaście dni później w urzędzie wojewódzkim pojawiła się Justyna Socha, liderka Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP, która złożyła wniosek o stwierdzenie nieważności uchwał żłobkowych.

Czytaj: Poznań: Do żłobka tylko ze szczepieniem. STOP NOP chce unieważnienia uchwały

W piśmie skierowanym do wojewody Zbigniewa Hoffmanna STOP NOP zaznaczyło, że zapis dotyczący przedstawienia dokumentu potwierdzającego wykonanie szczepień ochronnych "narusza szereg przepisów ustawowych, jak również stoi w sprzeczności z konstytucyjną zasadą równości i równego dostępu do nauki".

– Żłobek nie ma prawa żądać wrażliwych danych medycznych dziecka. To powinno być uregulowane ustawą, a nie jest. Uchwała dyskryminuje dzieci z niepożądanymi odczynami poszczepiennymi, jak również zdrowe, nieszczepione dzieci, które nie chorują. Jeśli ktoś wiec wprowadza takie prawo, to uznaje, że szczepionki nie działają - tłumaczyła Socha.

W tym tygodniu wojewoda wydał rozstrzygnięcie nadzorcze stwierdzające nieważność tzw. uchwał żłobkowych.

– Stwierdzenie nieważności uchwał miało związe z istotnym naruszeniem przepisów ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Wojewoda zakwestionował konieczność przedstawienia przez rodziców potwierdzenia odbycia szczepień jako warunku przyjęcia dzieci do żłobków. Dane zawarte w dokumentacji medycznej stanowią dane wrażliwe. Tego typu rozwiązanie prawne naruszałoby unijne przepisy (RODO) dotyczące przetwarzania danych osobowych, przepisy ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz konstytucję – informuje Sebastian Antczak, rzecznik wojewody.

Dodaje też, że kluczową sprawą dla organu nadzoru było zbadanie tych aktów, odnosząc się tylko i wyłącznie do kryterium ich legalności, a nie celowości czy zasadności ich uchwalania. W tej sytuacji rada miasta może skierować sprawę do sądu administracyjnego lub zmienić zapisy w niej zawarte.

Zobacz: Poznań: Justyna Socha, liderka Stowarzyszenia Stop Nop, skazana za zniesławienie lekarza

– To w mojej ocenie błędna decyzja wojewody, dlatego skierujemy sprawę do wojewódzkiego sądu administracyjnego – zapowiada Marek Sternalski, szef klubu radnych Koalicji Obywatelskiej. – Takich uchwał jak te szczepionkowe oczekują od nas sami rodzice. Na szczęście na przykładzie innych miast widać, że sądy podzielają nasze stanowisko – dodaje.

Na początku sierpnia WSA w Gliwicach uchylił rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody śląskiego, dotyczące uchwały rady miejskiej w Częstochowie. Dotyczyła ona zasad rekrutacji do przedszkoli publicznych. Uchwała przyznawała bowiem dodatkowe punkty podczas rekrutacji tym dzieciom, których rodzice lub opiekunowie prawni złożyli oświadczenia o odbyciu obowiązkowych szczepień. Wyrok jest nieprawomocny.

– Cieszę się, że wojewoda uznał nasze argumenty. Jestem przekonana, że teraz podtrzyma stanowisko Zbigniewa Hoffmanna – komentuje Justyna Socha.

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski