Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań wygrywa z innymi miastami!

Marcin Idczak
Poznań wygrywa z innymi miastami!
Poznań wygrywa z innymi miastami! Waldemar Wylegalski
Poznań wygrywa z innymi miastami w kraju. Przewodzi w jakości życia mieszkańców. Wciąż jednak jesteśmy za innymi w kwestiach materialnych (zarobków, czy też oszczędności).

W którym mieście w naszym kraju są najlepsze warunki do mieszkania, pracy? Zgodnie z danymi zawartymi w ,,Diagnozie społecznej 2015. Warunki i jakość życia Polaków”, która została opublikowana przez Radę Monitoringu Społecznego, na pierwszym miejscu znalazł się Poznań. Diagnoza to cykliczne badania prowadzone od 2000 rok (co dwa lata pod przewodnictwem prof. Janusza Czapińskiego).

W różnych kategoriach stolica Wielkopolski została uplasowana na czele. Po przebadaniu członków prawie 12 tysięcy rodzin okazało się, że Poznań jest na pierwszym miejscu pod względem wskaźnika jakości życia. Taką samą lokatę zdobył we wskaźnikach kapitału społecznego. Gorzej już jest w kwestiach materialnych. Tutaj zostaliśmy wyprzedzeni przez Warszawę, Gdynię, Toruń i Gdańsk. W tzw. dobrostanie społecznym jesteśmy po Olsztynie, Bytomiu i Bydgoszczy .

Trzeba zaznaczyć, że na podstawie tych samych badań w trójmiejskich gazetach ukazały się artykuły, że to właśnie tam żyje się najlepiej w Polsce.

W podsumowaniu analiz zwrócono uwagę na to, że Poznań jest najzamożniejszym regionalnym miastem w Polsce, o najwyższym, po Warszawie, PKB na mieszkańca, co odzwierciedla najwyższy w kraju wskaźnik kapitału społecznego.

Jednocześnie okazuje się, że 83,5 procent ankietowanych Polaków jest bardzo i dość szczęśliwych (przed 15 laty współczynnik ten był o 15 punktów niższy). W UE podobnie deklarują jedynie mieszkańcy Europy Zachodniej.

Co o życiu w Poznaniu myślą specjaliści od ekonomii, komunikacji?
Marian Gorynia, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego

Co prawda mieszkam w Suchym Lesie, ale w wielu aspektach życie jestem związany z Poznaniem. Jak tutaj się żyje? Jeśli nie liczyć kłopotów komunikacyjnych związanych z wieloma inwestycjami, remontami, modernizacjami, które się zakończą to bardzo dobrze.

Muszę przyznać, że kryteria ustalone przez prof. Janusza Czapińskiego i wyniki badań przeprowadzone na ich podstawie, pokazują miasto w bardzo dobrym świetle. Mnie bardzo odpowiada to, że wszystko jest niemal na wyciągnięcie ręki. Nie jest to Warszawa, gdzie wszędzie jest daleko i traci się zbyt dużo czasu na dojazdy. Można skorzystać z szerokiej oferty kulturalnej. Liczne teatry, opera, filharmonia, a ostatnio także Teatr Muzyczny, który się odbudowuje, gwarantują wysoki poziom kulturalny. Są też propozycje koncertów innych gatunków muzycznych.

Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Bardzo podoba mi się to, że jest w Poznaniu tak dużo zieleni, parków. Mamy cztery jeziora. Niemal każdego dnia jestem w Strzeszynku, gdzie biegam. Poznań to moje miasto w którym bardzo dobrze się czuję. Jednak trzeba zaznaczyć, że najbardziej się je docenia gdy po kilkunastodniowym wyjeździe się do niego wraca z jakiś dalszych wyjazdów.

Michał Beim, Instytut Sobieskiego
To co rzutuje na obraz jakości życia w Poznaniu, to na pewno remonty. To one utrudniają nie tylko komunikację, wydłużają czas dojazdu do szkoły, czy też pracy, ale wpływają na ogólnie pojęty komfort mieszkańców. Moim zdaniem w dziedzinie komunikacji jest jeszcze wiele do zrobienia.

Dopiero w ostatnim roku pomysły władz miasta zaczęły nabierać w miarę słusznego kierunku w stronę zrównoważonego transportu. Lecz i tutaj są już zauważalne pewne minusy. Polityka komunikacyjna powinna pójść w stronę rozwoju infrastruktury komunikacji publicznej rowerowej i pieszej. Szczególnie w tych dwóch ostatnich aspektach o wiele więcej pozytywnych zmian jest we Wrocławiu, Krakowie, czy też Gdańsku. Z uwagi na wielkość miast, nie porównują nas do Warszawy. Obawiam się, że inne aglomeracje mogą nas prześcignąć. Do tego dochodzi sprawa podejmowania decyzji. Jeśli trzeba zmieniać transport, by zwiększyć komfort mieszkańców, to trzeba robić to w miarę szybko. U nas ta decyzyjność jest dość powolna. Trzeba pamiętać, że ludzie najczęściej rozmawiają o zarobkach, szkołach, dostępnie do lekarza. Wszystko to łączy komunikacja, czyli dojazd do pracy, przychodni, czy czas dowozu dzieci na zajęcia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski