Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Zakwitły stokrotki - wiosna w grudniu [ZDJĘCIA]

Mateusz Ludewicz
Na miejskich trawnikach w Poznaniu zobaczyć można... kwitnące stokrotki
Na miejskich trawnikach w Poznaniu zobaczyć można... kwitnące stokrotki Fot. Waldemar Wylegalski
Zima, śnieg? Owszem, na dalekiej północy, ale nie u nas. W tym roku aura nie dostosowała się do kalendarza. Pod koniec grudnia zamiast ciepłych czapek i grubych rękawiczek zakładamy raczej kurtki przeciwdeszczowe i kalosze. I przynajmniej na razie zima, która oficjalnie rozpoczęła się już ponad tydzień temu, nie ma zamiaru nam o sobie przypominać.

Rok temu w Poznaniu spadło 28 cm śniegu, w innych częściach Wielkopolski jeszcze więcej, mróz trzymał mocno, drogowcy walczyli przy odśnieżaniu. Tymczasem w tym roku zamiast białego puchu na miejskich trawnikach zobaczyć można... kwitnące stokrotki, rumianek, gdzieniegdzie przebiśniegi i pąki na krzewach. Pojawiły się niepotwierdzone jeszcze informacje, że tegoroczny grudzień okazał się najcieplejszy od kilkudziesięciu lat.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Poznań: Ciepła zima - kto zyskuje, kto traci?
Poznań: Ślisko na bocznych ulicach. Lepiej nie będzie

- Średnia temperatura w ostatnim miesiącu roku wyniesie około plus 3,5 stopnia Celsjusza - informuje Eugeniusz Szwed, kierownik biura prognoz w poznańskim Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowym Instytucie Badawczym (IMGW PIB). Od razu jednak gasi twierdzenia o jakichś szczególnych anomaliach klimatycznych. - Tegoroczna łagodna zima to nic nadzwyczajnego w naszych klimacie - twierdzi kategorycznie.

IMGW PIB w dodatnich temperaturach w grudniu nie widzi nic szokującego, bo w ostatnim dwudziestoleciu więcej było zim łagodnych niż mroźnych. A jeżeli już śnieg i chłód dawał nam się we znaki, to zwykle dwa lata z rzędu. Potem o siarczystym mrozie mogliśmy zapomnieć na 6-7 lat. Teraz, po dwóch sezonach ostrych mrozów i śniegów znowu możemy spodziewać się kilku lat jesiennej pogody zimą.

A zima bez mrozu i śniegu to powód do zadowolenia nie tylko dla drogowców, kierowców czy budowlańców. Także w przyrodzie znajdą się obszary, dla których brak mrozu i śniegu to korzystna sytuacja.

- Dziki, jelenie czy sarny, także ptaki żyjące w lasach mają łatwy dostęp do pożywienia, drzewa nie łamią się pod naporem mokrego śniegu, który zalega na ich gałęziach - wylicza dr hab. Maciej Skorupski z wydziału leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. I dodaje: - Temperatura w okolicach zera stopni nie jest żadnym zagrożeniem dla leśnej flory. W takich warunkach rośliny spokojnie będą czekać na wiosenne przebudzenie.

O przebudzeniu nie myślą jeszcze susły i pieski preriowe, które zapadły w zimowy sen w poznańskim zoo. W swoich norach czekają cierpliwie na koniec tegorocznej zimy.

Inaczej do sprawy podchodzą tygrysy syberyjskie i manule - drapieżne koty, żyjące między innymi na Syberii. - Te zwierzęta przed zimą zawsze przybierają na wadze, bo kiedy pada śnieg, jest znacznie trudniej o pożywienie - mówi Hanna Sitek z działu ssaków drapieżnych poznańskiego zoo. - Teraz są nieco ospałe i powolne, z utęsknieniem czekają też na śnieg, w którym bardzo lubią się bawić - dodaje.

Za śniegiem nie tęsknią natomiast skunksy, które zazwyczaj zapadają w lekki sen zimowy. W tym roku postanowiły jednak zimy nie przesypiać, są bardzo aktywne i dużo jedzą. O nic nie martwią się też poznańskie słonie. - Choć są to słonie afrykańskie, to żadna zima nie jest im straszna. Mają tak dobre warunki, że nie muszą się obawiać żadnego mrozu, a tym bardziej takiej pogody, jaką mamy teraz - zapewnia Przemysław Dobrzyński, kierownik nowego zoo w Poznaniu.

Może zima przyjdzie jednak w 2012 roku? Jeśli tak, to raczej marna. - Do tej pory mieliśmy dwudniowe opady śniegu, ale możemy się go jeszcze spodziewać na przełomie stycznia i lutego - prognozuje Eugeniusz Szwed.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski