18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Zdecyduj, co będziesz oglądał podczas Nocy Muzeów

Elżbieta Podolska
Szkice do „Błędnego koła”, ok. 1895,  tusz pędzel, lawowanie w tonie brązu. Rysunki pochodzą z kolekcji Marii Malczewskiej, żony artysty. W zbiorach Muzeum znajduje się ponad 80 szkicowników zakupionych od niej oraz około 100 luźnych rysunków. Całość stanowi znakomitą kolekcję różnorakich notatek rysunkowych i prac  przygotowawczych do obrazów.  Proponowane szkice są planszami większych rozmiarów. Pokazują różne etapy pracy nad konkretnymi  obrazami i tematami, w tym nad dwoma z galerii Muzeum Narodowego w Poznaniu: „Błędne koło” oraz „Wędrówka z Tobiaszem”.
Szkice do „Błędnego koła”, ok. 1895, tusz pędzel, lawowanie w tonie brązu. Rysunki pochodzą z kolekcji Marii Malczewskiej, żony artysty. W zbiorach Muzeum znajduje się ponad 80 szkicowników zakupionych od niej oraz około 100 luźnych rysunków. Całość stanowi znakomitą kolekcję różnorakich notatek rysunkowych i prac przygotowawczych do obrazów. Proponowane szkice są planszami większych rozmiarów. Pokazują różne etapy pracy nad konkretnymi obrazami i tematami, w tym nad dwoma z galerii Muzeum Narodowego w Poznaniu: „Błędne koło” oraz „Wędrówka z Tobiaszem”. Muzeum Narodowe
Każdy może zostać zdecydować, jakie eksponaty chce oglądać podczas Nocy Muzeów w poznańskim Muzeum Narodowym. Wystarczy zagłosować i kliknąć na najciekawszy - Twoim zdaniem - przedmiot.

W tym roku po raz pierwszy Muzeum Narodowe w Poznaniu ogłosiło plebiscyt na najciekawsze eksponaty, które będzie można zobaczyć podczas Nocy Muzeów (19/20 maja).

Noc Muzeów w Poznaniu

Wytypowano sześć bardzo cennych przedmiotów, do tej pory nie pokazywanych szerokiej publiczności. Dwa z nich - jeden z Gabinetu Numizmatycznego, drugi z Gabinetu Rycin - będzie można zobaczyć na specjalnej ekspozycji.

- Dużym zainteresowaniem głosujących na Facebooku cieszą się monety historyczne - mówi Alicja Hafke, z działu marketingu Muzeum Narodowego. - Głosowanie trwa do 10 maja, a o wynikach będzie można przekonać się dopiero podczas Nocy Muzeów. Będą tam obecni także kuratorzy, którzy opowiedzą wiele ciekawych rzeczy o przedmiotach, które wygrają plebiscyt.

PRZEKONAJ SIĘ I...
Głosuj w plebiscycie

Wśród eksponatów, które specjalnie zostaną wyciągnięte z magazynu są: medalion "Helena Modrzejewska" z 1890 wykonany przez jednego z najlepszych polskich portrecistów-medalierów, Władysława Marcinkowskiego, a także jedna z najpiękniejszych plakiet renesansowych w poznańskiej kolekcji "Upadek Faetona" (po 1506 roku), dzieło znakomitego rzeźbiarza-medaliera podpisującego się pseudonimem Moderno. To może być bardzo rzadka okazja do zobaczenia talara Zygmunta Starego z 1533 roku, czyli pierwszej polskiej monety medalowej.

Wśród rysunków konkurują ze sobą: Cyprian Kamil Norwid "Święty Józef cieśla" z 1850 roku, szkice do "Błędnego koła" Jacka Malczewskiego, ok. 1895, które pochodzą z kolekcji Marii Malczewskiej i studium postaci Meluzyny do obrazu "Piękna Meluzyna" Juliusa Hübnera.

ZOBACZ:
Starożytności w poznańskim muzeum

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski