18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań zlikwiduje szkoły

Redakcja
Rewolucja! Gdzie? W poznańskiej oświacie. Kiedy? Już wkrótce, najwcześniej od 1 września 2012 roku. Ale decyzje w tej sprawie muszą zapaść do końca lutego. Zmiany obejmą przedszkola, podstawówki, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. Mają one przynieść wielomilionowe oszczędności w ciągu roku. Ale miejska kasa tak naprawdę odczuje je dopiero w 2013 r.

Czytaj także:
Kościół chce, żeby Poznań dopłacał do katolickich szkół
Poznań: Rodzice chcą miejskiej szkoły, a nie familijnej
Mimo że mają być zlikwidowane, licea profilowane nabór zrobią

Koncepcję restrukturyzacji sieci szkół i placówek oświatowych przygotował wydział oświaty.

- To propozycje wariantowe. Mamy nie jedno, a np. trzy rozwiązania do wyboru - tłumaczy Grażyna Lisiecka, zastępca dyrektora wydziału oświaty Urzędu Miasta.

Propozycje urzędnicy przedstawili zespołowi roboczemu, w skład którego wchodzą radni z wszystkich klubów.

- Wydaje się, że są one sensowne - mówi Joanna Frankiewicz, radna Poznańskiego Ruchu Obywatelskiego. - Jest to materiał do dyskusji.

Na to zwraca uwagę również Andrzej Tomczak, dyrektor wydziału oświaty, który podkreśla, że nic nie jest jeszcze przesądzone, bo to dopiero początek dyskusji.

- Myślę, że czekają nas zmiany w oświacie - twierdzi J. Frankiewicz. - Dla wszystkich jest oczywiste, że musimy zrestrukturyzować sieć szkół. Należy to zrobić w sposób, jak najmniej bolesny i dotkliwy dla mieszkańców Poznania. Trzeba wybrać optymalne rozwiązanie.

Urzędnicy nie chcą zdradzać szczegółów swojej koncepcji, nim nie zostanie wypracowane ostateczne rozwiązanie, a wszyscy zainteresowani z nim się zapoznają. "Głos" jednak dotarł do koncepcji przygotowanej przez urząd. Najboleśniej zmiany dotkną gimnazjów. W roku szkolnym 2006/2007 w poznańskich gimnazjach uczyło się ponad 16,8 tys. uczniów, w ubiegłym już tylko 12,4 tys. , a w tym 11,7 tys. W najbliższych latach spadek liczby gimnazjalistów będzie się pogłębiał. Gwałtowny wzrost nastąpi dopiero w roku szkolnym 2018/2019.

Wiąże to się z tym, że wtedy do gimnazjum pójdą dwa roczniki - sześcio- i siedmiolatków, które w 2012/2013 rozpoczną naukę w klasie pierwszej szkoły podstawowej. To właśnie obniżenie wieku szkolnego do szóstego roku życia złagodzi w najbliższym czasie skutki niżu demograficznego.

Uratuje to podstawówki, ale gimnazja pustoszeją, a miasto musi je utrzymywać. Dlatego trzeba coś z tym fantem zrobić.

- Rozmawiamy, jak zoptymalizować sieć szkół - wyjaśnia A. Tomczak. - Jeżeli na Grunwaldzie mamy po 5-6 gimnazjów w jednym rejonie i wszystkie są w miarę niedociążone, to powstaje pytanie: czy nas na to stać? Mamy gimnazja, które mają jeden oddział lub żadnego.

Jakie plany przygotował wydział oświaty? Które szkoły zostaną zlikwidowane, a które połączone? O tym wszystkim czytaj w sobotnim, papierowym Głosie Wielkopolskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski