- Seniorzy i weterani znajdują się w grupie największego ryzyka zarażenia COVID-19 – mówi ppor. Anna Jasińska z 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. - Wsparcie, jakie im okazujemy, polega na codziennym kontakcie telefonicznym oraz odpowiedzi na ich podstawowe potrzeby. Chcemy ograniczyć możliwość kontaktu tych osób z potencjalnymi nosicielami wirusa.
Żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej dostarczyli zatem zakupy Janinie Gruszczyńskiej- Jasiak ps. „Janka”- weterance powstania warszawskiego - sanitariuszce batalionu „Wigry”. Pani Janina urodziła się w Warszawie w 1922 roku, a od ponad 40 lat mieszka w Poznaniu.
- Terytorialsi zrobili również zakupy i dostarczyli je do pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej (Dom Weterana) – dodaje kpt Marcin Misiak z 12 WBOT. - Terytorialsi odwiedzający osoby pozostające w domach nie ograniczą się jedynie do pozostawienia im żywności. Znajdują także czas na rozmowę telefoniczną, podczas której analizują sytuację i określają ich dalsze potrzeby. Działania pomocowe prowadzone są w ramach operacji „Odporna wiosna”.
Jak mówi kpt Misiak, osobą odpowiedzialną za kontakt z weteranami w 12 WBOT jest szer. Marcin Mrówka – członek Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej (okręg wielkopolski), a jednocześnie znany w Poznaniu ze Stowarzyszenia Kibiców Lecha Poznań
– Weterani są dla nas – żołnierzy bardzo ważni – zapewnia szer. Marcin Mrówka. - To oni walczyli kiedyś o naszą wolność. Teraz możemy im się odwdzięczyć i zadbać o ich zdrowie. Z powodu koronawirusa nie możemy ich bezpośrednio odwiedzić, bo nie chcemy narażać ich zdrowia. Zakupy przekazujemy w miejscach bezpiecznych, ich opiekunom lub pozostawiamy je pod drzwiami. Działamy według procedur.
Trzeba wiedzieć, że żaden żołnierz WOT nie może brać pieniędzy od osób, które nie są w systemie pomocowym i nie są pod opieką brygad WOT. Żołnierze WOT wykonujący zadania w ramach przeciwdziałania pandemii koronawirusa, w tym wsparcia kombatantów i osób starszych, wyróżniają się następującymi detalami: na lewym ramieniu oznaka „Polski Walczącej” wraz z mottem „Zawsze gotowi, zawsze blisko”; oliwkowy beret; mundur żołnierza Wojska Polskiego. Tożsamość żołnierzy WOT można również potwierdzić książeczką wojskową z nazwiskiem i zdjęciem żołnierza.
ZOBACZ TEŻ:
Biedronka walczy z koronawirusem. Duże zmiany dla klientów i...
Mity na temat koronawirusa. Nie powinieneś w to wierzyć!
Koronawirus: Co kupić? Jakie produkty medyczne i spożywcze ...
Sprawdź też:
- 15 kultowych miejsc w Poznaniu, których już nie ma. Pamiętasz je wszystkie?
- Głośne zabójstwa i niewyjaśnione zbrodnie. Poznań nadal kryje wiele zagadek
- 50 zdjęć Poznania z lat 90. Wielu z tych miejsc nie poznasz!
- Tak wygląda schron pod zamkiem zbudowany dla Hitlera
- Ściśle tajny obiekt w Biedrusku wyburzony. Co kryła budowla?
- Największa tajemnica Poznańskiego Szybkiego Tramwaju
Koronawirus w Polsce - mapa na żywo:
🔔🔔🔔
Pobierz bezpłatną aplikację Głosu Wielkopolskiego i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.
Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.
Koronawirus w Poznaniu - wyludnione centrum miasta
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?