18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Poznań: Żydowskie święto sukkot - na Żydowskiej i pod Arsenałem [ZDJĘCIA, FILM]

Katarzyna Dobroń
Na ul Żydowskiej i przed Arsenałem można spotkać się z kulturą żydowską z okazji święta sukkot Katarzyna Dobroń
Cztery nietypowe konstrukcje stanęły niedzielne południe na Starym Rynku przy Arsenale. To żydowskie świąteczne szałasy budowane z okazji święta Sukkot, które powstały w ramach architektoniczno - kulturalnej akcji „Sukkot – budujemy szałas!” Dodatkowo, przez cały dzień na ulicy Żydowskiej można było dostać tradycyjne żydowskie przekąski, poznać podstawy języka hebrajskiego oraz dowiedzieć się czegoś na temat samego święta.

ZOBACZ TEŻ:
ŚWIĄTECZNE ŻYDOWSKIE SZAŁASY W POZNANIU

Z okazji święta sukkot w Poznaniu trwa szereg imprez przybliżających kulturę żydowską. Na ulicy Żydowskiej można skosztować przysmaków i posłuchać wykładów, a pod Arsenałem stanęły szałasy zaprojektowane przez studentów architektury. Bo sukkot po hebrajsku znaczy właśnie szałas, a święto zwane jest inaczej świętem szałasów.

Szałasy zostały zbudowane przez studentów architektury, podczas ogólnopolskich warsztatów architektonicznych. Teraz można je podziwiać na Starym Rynku w Poznaniu. Szałasy mogą powstać tylko z naturalnych materiałów, muszą mieć trzy ściany i stać pod gołym niebem.

- Nasz Sukkot powstał z trzciny, ponieważ ma nawiązywać do przejścia Żydów przez Morze Czerwone, a hebrajski termin przekładany jako „Morze Czerwone”, oznacza dosłownie: „Morze Trzcin” – wyjaśnia jeden z twórców. – Nie mieliśmy wcześniej nic wspólnego z kulturą żydowską. Po prostu taki temat dostaliśmy i potraktowaliśmy go bardzo poważnie.

Tak samo zachowali się restauratorzy, którzy wystawili stoliki z przekąskami z kuchni żydowskiej: był m.in. humus, lokshen, zupa Sukkot, chałka oraz ciasto marchewkowe, a dla zainteresowanych życiem poznańskich Żydów, Paweł Sowa przygotował wycieczkę ulicami Starego Miasta.

Akcja jest zorganizowana przez Poznańską Filie Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich RP i Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP Oddział w Poznaniu.

WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? ZNASZ INTERESUJĄCĄ HISTORIĘ? MASZ ORYGINALNE ZDJĘCIA?
NAPISZ DO NAS NA ADRES WYDAWCA@GLOS.COM!

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Wideo

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

k
kasienka

Po prostu nie wierze, ze ci ludzie zaplacili za te obca fete wlasnymi pieniedzmi. A wiec karty na stol!

k
kasienka

Coz ty za bajki pleciesz? Nigdy njie czcilam zadnych Zydow.

j
jal

miasto nie dało ani grosza na ta inicjatywę !! ludzie opanujcie się był to prywatny projekt zrealizowany z prywatnych funduszy !!!

G
Gość

Politechnika Poznanska zamówiła materiał, zapłaciła transport orz wykonstwo tego ŚMIECIA, które wala się po Starym Mieście.
KTO ZAPŁACI za sprzątniecie tego śmiecia oraz TRANSPORT na wywiezienie tego śmiecia na śmietnik ?

Przecież ta hucpa ZNOWÓŻ OBRABOWAŁA poznańskiego podatnika na co najmniej 100 tysięcy złotych !!!!

G
Gość

Pelagia, to NIE jest jak piszesz jakoby: "Na siłę chcą uszczęśliwiać Poznaniaków" ... lecz zwykła AGRESJA ekstremistów żydowskich posunięta do MAKSIMUM spowodowana milczeniem i uległością już znanej w całej Polsce tej "durnoty poznańskiej".

Przecież to za WASZĄ cichą ZGODĄ jest ta celebra paru zawziętych wypierdków jakiejś SEKTY na WASZ koszt i całego podatnika oraz ze szkodą pokrzywdzonych lokalnych biznesów do których z pełnym wyrachowaniem paru oszołomów w Ratuszu ZABLOKOWAŁO dostęp klientów.

NIECH sobie ta żydowska SEKTA zoorganizowana w mafie w Poznaniu celebruje co im się tylko chce, ale na WŁASNY KOSZT i NA terytorium SWOJEJ własnej PRYWATNEJ posesji, tak jak organizują swoje jakieś DZIWNE "celebry" WSZYSTKIE INNE pozostałe SEKTY w Poznaniu czy w Polsce ... itd. Tak właśnie też nakazuje prawo w innych POWAŻNYCH państwach, aby jakieś SEKTY nie ZAŚMIECAŁY miasta oraz SZKODZIŁY lokalnym biznesom ...

GŁUPOTA i milczenie was LEMINGÓW w tej wykołowanej ROZKRADZINEJ "tolerancyjnej obecnej polsce" przez żydo-lewaków prowadzi teraz w PROSTEJ linii, że ten GÓWNIANY kneseto-sejm żydowskiej rasistowskiej "warszawki przegłosuje" i ZABRONI wam obchodzenia świąt chrześcijańskich w tej DURNOWATEJ uległej Polsce, a w miejsce polskich świąt ZAFIKSUJĄ wam jakieś HUCPY żydowskie, a nawet islamskie lub inne, aby wy głupia GAWIEDZIO w tym wyjątkowo DURNYM lewackim mieścinie Poznaniu WSZYSTKO połkniecie, aby samych siebie ZATRUĆ lub zbankrutowac !

Paru rozwydrzonych żydo-postkomunistów oszustów złodzeji was wy GŁUPOTO POZNAŃSKA hołoto tak wykołuje, a wy będziecie DALEJ trzymac swoje głupie mordy w kubłach na śmieci, wybije Wam z zakutych łbów nawet obchodzenie Święta Odzyskania Niepodległości RP dnia 11 listopada, a w to MIEJSCE będziecie właśnie celebrować jakieś żydowskie BZDETY jak kiedyś żydo-bolszewia w Poznaniu WYMUSIŁA na Was lemingi poznańskie celebrę "żydo-rewolucji" październikowej z 1917 roku wy GŁUPIE cymbały.

Widac jak na dłoni, że następna zamaskowana generacja po żydo-komunistach, która też w tym roku ZAMÓWIŁA wykonanie na KOSZT poznańskiego podatnika 100- metrowe drewniane stoły z siedzeniami, potem też na KOSZT poznańskiego podatnika rozwaziła, rozstawiała, wybudowała lokal na MAGAZAYNOWANIE tych stołow specjalne TYLKO na żydowskie "celebry" w durnowatym Poznaniu, a to na okazje ustanowienia aparthiadu izrael w miejsce autentycznego państwia Palestyna lub inne SZTUCZNE celebry żydowskie w Poznaniu.

KONIECZNE są zamiany w Ratuszu poznańskim, gdyż widać jak na dłoni, że forsa polskiego podatnika jest TRWONIONA na hucpy jakiś SEKT, które ZAWŁASZYŁY sobie całą władze nie tylko w durnowatym Poznaniu ale teraz ZADŁUŻAJĄ finansowo całą Polskę, a apogeum tej hucpy jest Wielkopolska z tym ULEGŁYM wykołowanym DURNOWATYM sponiewieranym "polskim narodzikiem" z cymbałami poznaniakami na czele.

P
Pelagia

Może dowiemy się ile Grobelas rzucił kasy na tą żydowską celebrę z pieniędzy poznańskiego podatnika. Jak widać na fotkach (aż 39) kolejny raz celebra nie wypaliła. Na siłę chcą uszczęśliwiać Poznaniaków.

G
Gość

W innych POWAŻNYCH państwach poza Polską MNIEJSZOŚCI narodowe czyli jakaś mała CZĄSTECZKA obywateli zamieszkałych w tych panstwach świętują sobie PRYWATNIE jakieś tam swoje wymyślone "święta" ale to się NIE odbywa na koszt podatnika lecz w ich PRYWATNYM jakimś klubie czy na PRYWATNYM placu, ich posesji jakiegoś obiektu sakralnego, bo ta „celebra” jest PRYWATNĄ sprawą tych dosławnie paru obywateli.

Jak ktoś jest zinteresowany z poza kregu tej SEKTY i chce zobaczyc taką MASKARADĘ jakiejś tam „celebrę” prywatnej SEKTY to wchodzi na teren takiej PRYWATNEJ posesji i jak chce to tam może „łapac gapy”.

Nikt z podatnika w POWAŻNYM panstwie nie ma pretensji jeśli jakaś tam SEKTA oficjalnie zarejestrowana urzedowo urządza sobie POKOJOWE swoje PRYWATNE „celebry” ale na SWÓJ WŁASNY koszt ale na terenie SWOJEJ prywatnej posesji bez siłowego WYMUSZANIA, aby do tych ich PRYWATNYCH celebracji DOPŁACALI wszyscy podatnicy czy okalajace biznesy, które autentycznie TRACĄ finansowo na obrotach z powodu ZAMKNIECIA ulicy dla pojazdów mechanicznych lub OGRANICZEŃ wynikających z zablokowaniem ulicy dla przecietnych urzytkowników.

Niech prywatne biznesy KONIECZNIE POLICZĄ a się przekonają na 100% że ich obrót finansowy z powodu ZAMKNIECIA normalnego funkcjonowania ulicy powoduje ich ZNACZNY SPADEK obrotów finansowych wskutek ZABLOKOWANIA dostępu dla ich klijentów !

Tymczasem, urząd państwowy w Poznaniu czyli Ratusz jest jakiś POMYLONY filosemicki i systematycznie NADUŻYWA swojej władzy FAWORYZUJAC tylko paru żydów zamieszkałych w Poznaniu otwarcie DYSKRYMINUJĄC inne mniejszości zamieszkałe w Poznaniu ZAMYKAJĄC ulice i to na kilka dni lub nawet cały tydzień. Urząd – Ratusz w Poznaniu traci setki tysiecy złotch z finasów PODATNIKA na zworzenie jakiś ławek i stołow na PRYWATNE „celebry” TYLKO żydowskiej sekty, którą Ratusz UPRZYWILIJOWAŁ łamiąc prawo !

Wyglada na to, że "podpłaceni" łapówkami urzędnicy Ratusza na SIŁĘ PRZYMUSZAJĄ polskiego podatnika do celebracji JEDYNIE jakiś tam żydowskich BZDET, blokując oraz zaśmiecając centrum Poznania za co PŁACI poznański podatnik i na tym też TRACĄ FINASOWO biznesy prosperujące na tych zamknietych ulicach, które BEZPRAWNIE zablokowano.

ZABLOKOWANE biznesy ulokowane na ZAMKNETYCH ulicach powinny SĄDOWNIE ubiegać się o finansowe ODSZKODOWANIA od Ratusza w Poznaniu oraz od Poznańskej Fili Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich, która się ROZWYDŻYŁA i nauczyli się o WYŁUDZANIA pieniedzy z finansów poznańskiego podatnika na jakieś ich PRYWATNE żydowskie celebry ...

Jeszcze raz powtarzamy: niech sobie żydostwo celebruje co chce w Poznaniu ale NA WŁASNY koszt i na terenie ich PRYWATNYCH posesji, ale NIE na koszt poznańskiego PODATNIKA !

y
yo

że w tych "świętach" czcisz żydów...

G
Gość

99.999% NIE żydowskich podatników w Poznaniu jest jawnie OKRADANY z funduszy publicznych na jakieś bzdety żydowskie grasujących oszołomów w Poznaniu.

Kolejna blokada Starego Miasta w Poznaniu oraz RABOWANIWE polskiego podatnika przez grasujące lobby żydowskie w Ratuszu Poznania na rzecz paru oszołomów mieszkających w Poznaniu usiłujących narzucić jakieś BZDURY poznańskiemu społeczeństwu.

k
kasienka

ile tych Zydow jest w Poznaniu, ze nawet Miasto Poznan urzadza im ( z pieniedzy polskiego podatnika oczywiscie) swieto? 500 osob?.. czy moze 350? I co sprawia, ze eksponuje sie te nacje i ich obyczaje? Czy Goo Wyb to sprawia i POLityczna POprawnosc? jak POwiedziala pewna niewiasta w tramwaju...A gdzie odpowiedzialniosc za Narod Polski i Panstwo Polskie? W doopie? Nasz swieta to Boze narodzenie Swieto Zmartwychwstania Chrystusa, Boze Cialo, Trzech Kroli, ....

k
kasienka

juz nawet zniknal ze strony tekst o "szalasach" budowanych przez studentki archiotektury..

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3