Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznaniacy o najniższych dochodach mają problem z uiszczeniem opłaty rocznej za przekształcenie wieczyste. Czy dostaną bonifikatę socjalną?

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Decyzję o przyznaniu bonifikaty socjalnej od rocznej opłaty przekształceniowej podejmą poznańscy radni na sesji, która odbędzie się 10 marca.
Decyzję o przyznaniu bonifikaty socjalnej od rocznej opłaty przekształceniowej podejmą poznańscy radni na sesji, która odbędzie się 10 marca. Łukasz Gdak
Po 1 stycznia 2019 r. użytkownicy wieczyści gruntów, na których znajdują się budynki mieszkalne, stali się ich właścicielami. Muszą jednak przez 20 lat wnosić opłatę w wysokości równej opłacie rocznej za wieczyste, obowiązującej w dniu przekształcenia lub mogą wnieść opłatę jednorazową za przekształcenie z bonifikatą.

Poznańscy radni zdecydowali, że w przypadku gruntów stanowiących wcześniej własność miasta, właścicielom budynków mieszkalnych, którzy wniosą jednorazową opłatę, przysługuje bonifikata w wysokości 75 proc. Jednak z tej możliwości nie skorzystają osoby o najniższych dochodach, które mają problem z uiszczeniem rocznych opłat. Mogą one skorzystać z tzw. bonifikaty socjalnej w wysokości 50 proc., która przysługuje w odniesieniu do opłat rocznych za nieruchomości, które od 1 stycznia 2019 r. nie uległy przekształceniu.

Czytaj też: Byli użytkownikami wieczystymi gruntów, na których stoją ich domy. Teraz są właścicielami, ale w Poznaniu wiele osób ma wątpliwości

A co z właścicielami budynków mieszkalnych, stojących na gruntach, które zostały przekształcone? Wydział Gospodarki Nieruchomościami poznańskiego magistratu proponuje, by udzielić im bonifikatę w wysokości 50 proc. od rocznej opłaty przekształceniowej za 2021 r.

Warto wiedzieć:

O przekształceniu użytkowania wieczystego we własność wciąż się mówi, ale wielu Polaków nadal ma liczne pytania i wątpliwości. Na szczęście na sporą część z nich można udzielić jasnej odpowiedzi. Oto informacje na temat uwłaszczenia, których najczęściej poszukujemy.Większość informacji pochodzi z oficjalnej strony rządowej gov.pl.

10 najczęstszych pytań na temat przekształcenia użytkowania ...

Z tej ulgi mogliby skorzystać poznaniacy, których dochód miesięczny na jednego członka gospodarstwa domowego za rok 2020 nie przekracza połowy przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej ogłoszonego przez GUS (za 2020 r. jest to kwota 2583,74 zł). Ostateczną decyzję podejmą poznańscy radni.

Zobacz też:

Nie to ładne co ładne, a co się komu podoba - mówi mądrość ludowa. Może i racja. W przypadku architektury problem jest taki, że dyskusyjna uroda budowli będzie nam towarzyszyła długie dekady, jeśli nie stulecia. Czasem architekta bądź inwestora poniosła za bardzo fantazja, niekiedy obowiązujące trendy okazały się znacznie bardziej ulotne, niż zdawało się w chwili projektowania budynku. Dopiero czas pokazuje, czy niestandardowy  projekt okazał się wizjonerski czy zwyczajnie dziwny. Czy nowiutki, bo liczący niespełna dziesięć lat zamek królewski na Wzgórzu Przemysła to najdziwniejsza budowla Poznania? Można o tym dyskutować. Zadziwiających obiektów jest w Poznaniu więcej.Przejdź dalej ---->

Gargamel, chlebak, paskuda i inne. Oto najdziwniejsze budynk...

Choć najpopularniejszym typem zabudowy w ostatnim czasie są domy w zabudowie szeregowej, to jednak dla wielu osób spełnieniem marzeń jest dom wolnostojący z własnym ogrodem. W ostatnich miesiącach takich nieruchomości na sprzedaż w Poznaniu i bezpośrednich okolicach pojawiło się całkiem sporo. Niektóre z nich to domy wybudowane zaledwie kilkanaście miesięcy temu. Zobacz najciekawsze oferty w serwisie otodom.pl ---->

Domy w Poznaniu i okolicy na sprzedaż - niektóre są całkiem ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski