Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznaniak stracił kilkaset tysięcy złotych. "Usłyszał dziwny dźwięk w kole". Policja ostrzega przed metodą kradzieży "na koło"

SR
Poznaniak stracił kilkaset tysięcy złotych, ponieważ padł ofiarą oszustów działających metodą "na koło". Poznańska policja zaznacza, że wcale nie musiało do tego dojść i opisuje, jak ustrzec się przed tego typu kradzieżą.
Poznaniak stracił kilkaset tysięcy złotych, ponieważ padł ofiarą oszustów działających metodą "na koło". Poznańska policja zaznacza, że wcale nie musiało do tego dojść i opisuje, jak ustrzec się przed tego typu kradzieżą. Janusz Wojtowicz/Zdjęcie ilustracyjne
Poznaniak stracił kilkaset tysięcy złotych, ponieważ padł ofiarą oszustów działających metodą "na koło". Poznańska policja zaznacza, że wcale nie musiało do tego dojść i opisuje, jak ustrzec się przed tego typu kradzieżą.

Poznaniak ofiarą metody "na koło"

W piątek, 16 lipca pracownik, który wypłacił znaczną kwotę gotówki z banku, został okradziony.

- Kiedy ruszył z parkingu w rejonie ulicy Jugosłowiańskiej, usłyszał dziwny dźwięk w kole. Mężczyzna zaparkował auto i wyszedł na chwilę z samochodu, żeby zobaczyć, co się stało. Nic jednak nie zauważył i ruszył dalej. Kiedy jechał, sygnał z każdą minutą, był coraz bardziej wyraźny. Kierowca ponownie zatrzymał pojazd i poszedł sprawdzić przyczynę awarii

- opisuje przebieg kradzieży sierż. sztab. Marta Mróz z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu.

Zobacz też: Polacy ofiarami oszustów

od 16 lat

Jak się okazało, opona została uszkodzona. Mężczyzna wyszedł z auta, zostawiając w środku torbę z gotówką, i nie zamknął go. Kiedy poznaniak był zajęty awarią, złodziej, wykorzystując sytuację, ukradł wszystkie rzeczy pozostawione na siedzeniu - w tym pieniądze oraz dokumenty tożsamości.

Metoda "na koło"

Jest to sposób kradzieży wykorzystywany przez złodziei, który zaczyna się właśnie uszkodzeniem opony w pojeździe, który zostanie wcześniej wytypowany.

- Takie auto nie jest wybrane przypadkowo. Sprawcy obserwują swoją ofiarę najpewniej już w momencie pobytu w banku. Wtedy przestępcy przebijają oponę, a następnie czekają na dogodny moment, aż potencjalny poszkodowany zostawi w samochodzie swoje rzeczy, zatrzyma się i opuści pojazd. Wtedy złodzieje kradną gotówkę

- wyjaśnia sierż. sztab. Marta Mróz.

Metoda "na koło": jak się ustrzec?

Policjanci tłumaczą, że przed przystąpieniem do wymiany koła, należy zamknąć samochód. Natomiast w przypadku transportu dużej kwoty gotówki, powinno się zwiększyć bezpieczeństwo poprzez zapewnienie obecności drugiej osoby. Co więcej, pieniądze, dokumenty, sprzęt elektroniczny nigdy nie powinny znajdować się na widoku oraz w takich miejscach, gdzie każdy ma do nich łatwy dostęp.

Pandemia to czas, w którym oszuści działają równie intensywnie, jak zwykle. Poznańscy policjanci ostrzegają: przestępcy często wybierają na swoje ofiary seniorów i seniorki. Dlatego warto poznać ich metody, by nie dać się okraść. Prezentujemy najczęściej stosowane przez oszustów metody. Przejdź do galerii---------->

Poznańscy policjanci apelują: seniorze, nie daj się oszustom...

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski