Poznanianka wygrała z e-sądem. Sejm i minister szykują zmiany

Mateusz PilarczykZaktualizowano 
Monice Ciemniejewskiej udało się wygrać z e-sądem
Monice Ciemniejewskiej udało się wygrać z e-sądem Fot. Andrzej Szozda
14,2 tysiąca złotych długu było jak wyrok. Odkręcenie sprawy, której prawdopodobnie nie byłoby, gdyby nie e-sąd, zajęło Monice Ciemniejewskiej kilka tygodni. Nerwy i pieniądze wydane na adwokata, to koszt udowodnienia, że firma windykacyjna nie miała racji.

W sytuacji w jakiej znalazła się Monika Ciemniejewska może znaleźć się każdy z nas. E-sąd z siedzibą w Lublinie stał się narzędziem dla firm skupujących długi, także takich, które wymyślają rzekome należności. Nie trzeba dowodów. Wystarczy oświadczenie firmy, która uważa, że jesteśmy winni pieniądze. Do tego stary, albo fikcyjny adres - nie możemy odebrać korespondencji i sprawa trafia do komornika.

- 28 stycznia, z dnia na dzień zostałam wezwana do kadrowej w firmie. Przekazała mi, że mam nakaz komorniczy na kwotę 14 tysięcy złotych i połowa mojej pensji będzie zajęta. Myślałam, że się przewrócę i dostanę zawału, zwłaszcza że nie mam żadnych długów - Monika Ciemniejewska z Poznania opisuje początek swojej batalii z e-sądem i firmą skupującą długi.

E-sąd powstał w 2010 roku i miał służyć np. do ściągania alimentów oraz niezapłaconych rachunków. Swoją siedzibę ma w Lublinie, ale trafiają do niego sprawy z całego kraju.

Postępowanie elektroniczne z zasady miało być szybkie. Opiera się więc o oświadczenie osoby lub instytucji, która składa pozew. Nie trzeba, a w zasadzie nie da się do niego załączyć dowodów. Jak chociażby kopii umowy kredytowej. E-sąd ufa na dane słowo - złożone oświadczenie. Dopiero potem, tak jak w przypadku Moniki Ciemniejewskiej, trzeba odkręcać całą prawną machinę. Daje to duże pole do popisu. Szczególnie firmom windykacyjnym, które zalały e-sąd pozwami.

- Wiele telefonów i próśb kosztowało mnie ustalenie tego, kto chce ode mnie pieniędzy i za co. Okazało się, że sprawa dotyczy spłaconego kredytu sprzed 18 lat. Wzięłam go, żeby kupić mamie meble za "aż" 2 tysiące złotych. Nie wiem, skąd wzięło się żądanie spłaty - opisuje Monika Ciemniejewska.

Nie jest ona jedyną osobą, która krytykuje działanie e-sądu. Podobnych przypadków w całym kraju są dziesiątki, jak nie setki. Mechanizm jest ten sam.

Do e-sądu trafia pozew dotyczący długu. W elektronicznym postępowaniu upominawczym wydawany jest nakaz zapłaty. Tylko że na pozwie firmy windykacyjne podają często stary lub fikcyjny adres zamieszkania dłużnika. Nie otrzymuje on więc nakazu, nie wie nic o sprawie. Po dwukrotnym nieodebraniu przesyłki sąd uznaje ją za dostarczoną. Nakaz zapłaty staje się prawomocny, czyli uzyskuje klauzulę wykonalności. Trafia do komornika, w którego interesie jest odnalezienie dłużnika.

- Nie wiedziałam nic o sprawie, więc nie miałam jak wnieść sprzeciwu. Pisma były na moje panieńskie nazwisko, a jestem zamężna od 15 lat! To samo było z adresami, które zupełnie się nie zgadzały - potwierdza mechanizm Monika Ciemniejewska.

- Warto zawalczyć. Mi się udało wszystko szybko odkręcić. Komornik zajął tylko jedną pensję. Wzięłam adwokata, który mi pomógł, bo inaczej człowiek jest bezbronny - dodaje poznanianka.

OSOBY, KTÓRE MIAŁY PROBLEMY Z E-SĄDEM MOGĄ PISAĆ NA ADRES:
m.pilarczyk@glos.com

Takie sprawy spotkają jednak też starszych ludzi. Nie wiedzą, co zrobić i płacą. Okazuje się też, że większość długów, jakie są zgłaszane do e-sądów, jest przedawniona. W przypadku kredytu konsumpcyjnego, którego miała nie spłacić Monika Ciemniejewska, termin ten minął po trzech latach.

- W postępowaniu cywilnym nie ma automatycznego przedawnienia z urzędu. Nie ważne, czy ktoś się domaga spłaty pożyczki sprzed 5, 16 czy 20 lat. Strona musi wnieść o przedawnienie - precyzuje sędzia Artur Ozimek, rzecznik Sądu Okręgowego w Lublinie, gdzie działa elektroniczny sąd.

- Jeśli jakaś firma bezpodstawnie żąda zapłaty, to jest to próba oszustwa, czyli przestępstwo. Nie wykluczymy oszustów, mamy ich też w postępowaniu papierowym. Są jednak przygotowywane zmiany, których zadaniem jest ukrócenie podobnych praktyk - dodaje sędzia Ozimek.

E-sąd ma mieć dostęp do bazy PESEL. Dzięki temu sędziowie będą mogli sprawdzić adres osoby pozwanej (dłużnika) tak, aby pisma z e-sądu zaczęły trafiać do adresatów. Zmieniony ma być też zakres pozwów, jakie można składać w postępowaniu elektronicznym. Nie będą mogły one dotyczyć rachunków, kredytów etc. starszych niż trzy lata.

I ostatnia, chyba najważniejsza zmiana. Po dwukrotnym awizowaniu nie będzie nadawana klauzula wykonalności, lecz sprawa ma być kierowana do zwykłego sądu.

Projekt tych zmian jest już w Sejmie. Dodatkowo Ministerstwo Sprawiedliwości informuje nas, że od grudnia ubiegłego roku trwają prace nad poprawieniem systemu doręczeń, bowiem nie tylko w e-sądach dokumenty są wysyłane na błędne adresy. Ministerstwo musi się też zająć innym problemem. Po zniesieniu obowiązku meldunkowego w bazie PESEL nie będą zapisywane nasze adresy.

OSOBY, KTÓRE MIAŁY PROBLEMY Z E-SĄDEM MOGĄ PISAĆ NA ADRES:
m.pilarczyk@glos.com

polecane: Flesz - e-papieros zagraża zdrowiu

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 21

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

S
Solution

MUSI WIDOK:

Dzień dobry wszystkim, Nazywam się Anna, jestem z Rumunii, chcę, żeby świat dowiedział się o wielkim rzucającym zaklęcie, który pomaga mi z moimi problemami życiowymi, mój Mąż opuścił mnie przez 21 lat po ślubie, ponieważ jego rodzina mnie nie lubi, a on poszedł z inną kobietą, ja i mój syn cierpieliśmy przez ponad 21 lat, aż do ostatniego miesiąca, kiedy zobaczyłem postę pani online mówiącą o rzucającym zaklęcie o nazwisku Dr Ogundele, który pomógł jej z jej problemami, więc ja Muszę skontaktować się z tym człowiekiem, po rzuceniu zaklęcia powiedział mi, że moje problemy się skończyły, właśnie w niecałe 24 godziny mój mąż, który opuścił mnie przez 21 lat, zadzwonił do mnie z prośbą, bym mu wybaczył, a teraz żyjemy razem szczęśliwie, jestem mówiąc to, ponieważ powiedziałem mu, że podzielę się wiadomościami o towarach online, aby ludzie mogli się o tym dowiedzieć, a także przyszli do niego po pomoc, więc jeśli masz jakiekolwiek problemy, związek lub jakikolwiek problem ludzki, skontaktuj się teraz z dr Ogundele i poproś o rozwiązanie, tutaj są jego dane kontaktowe. Email: ogundeletempleofsolution@gmail.com Whats-App Number: +2349065101630. Numer Viber: +27638836445.

O
Ogundele

MUSISZ PRZECZYTAĆ:

Nazywam się Sandra am z Los Angeles, jestem tu, aby złożyć świadectwo o wspaniałej pracy rzucającego zaklęcie, która pomogła mi z wszystkimi moimi problemami. Dzisiaj jestem szczęśliwy z tego powodu, że wszystko zaczęło się w 2001 r. Byłem żonaty z mężczyzną o imieniu Johan Smith z Wielka Brytania, męczył się ze mną po 11 latach małżeństwa i nie ma dziecka, a sprawy były dla nas trudne, finansowo nie byliśmy w porządku, a mój mąż szukał rozwodu tylko po to, aby żyć samotnie i żyć twarzą w twarz, modliłem się do Boga mieć go z powrotem, do 2012 roku, kiedy spotkałem przyjaciela, który skierował mnie do Dr Ogundele rzucającego czary, który pomógł jej z jej własnymi problemami, zachęciłem siebie i skontaktowałem się z nim, pierwszą rzeczą, którą powiedział było to, że moje problemy się skończyły, odkąd skontaktowałem się z nim po pomoc. Wierzę mu i pytam, co będę robić dalej, powiedział mi, co mam zrobić, a potem powiedział, że mój mąż wróci do mnie, błagając go na kolanach w ciągu 24 godzin, to było po 11 latach rozwodów, co było zaskakujące po jego pracy, mój mąż zaczął błagać o kolana, pilnie go przyjmuję i poinformował o tym dr. Ogundele'a, powiedział, że rzuci zaklęcie pieniężne także dla mnie, ponieważ moja rodzina jest faworyzowana finansowo, a ja pracowałem z nim po 48 godzinach, gdziekolwiek jestem idźcie ludzie faworyzują mnie, a mój biznes posuwa się naprzód dla najlepszych, teraz jestem szczęśliwy i szczęśliwy, że informuję świat, że jest to najpotężniejszy człowiek, jakiego spotkałem w dowolnym miejscu na świecie, ma on rozwiązanie każdego problemu, jaki masz, nie jest świadomy pieniędzy, pomaga mu i czeka, aż wszystko będzie ok, zanim się spodziewacie jego uznania, więc moi bracia i siostry, jeśli jesteś w jakiejkolwiek sytuacji i potrzebujesz pomocy, radzę skontaktować się dzisiaj z Dr Ogundele i rozwiązać swoje problemy. Oto jego adres e-mail: ogundeletempleofsolution@gmail.com i jego telefon komórkowy: +27638836445 ze względu na was, którzy potrzebują pomocy i dla tych, którzy chcą mu podziękować za dobrą pracę.

A
Anonim

MUSISZ PRZECZYTAĆ:

Nazywam się Sandra am z Los Angeles, jestem tu, aby złożyć świadectwo o wspaniałej pracy rzucającego zaklęcie, która pomogła mi z wszystkimi moimi problemami. Dzisiaj jestem szczęśliwy z tego powodu, że wszystko zaczęło się w 2001 r. Byłem żonaty z mężczyzną o imieniu Johan Smith z Wielka Brytania, męczył się ze mną po 11 latach małżeństwa i nie ma dziecka, a sprawy były dla nas trudne, finansowo nie byliśmy w porządku, a mój mąż szukał rozwodu tylko po to, aby żyć samotnie i żyć twarzą w twarz, modliłem się do Boga mieć go z powrotem, do 2012 roku, kiedy spotkałem przyjaciela, który skierował mnie do Dr Ogundele rzucającego czary, który pomógł jej z jej własnymi problemami, zachęciłem siebie i skontaktowałem się z nim, pierwszą rzeczą, którą powiedział było to, że moje problemy się skończyły, odkąd skontaktowałem się z nim po pomoc. Wierzę mu i pytam, co będę robić dalej, powiedział mi, co mam zrobić, a potem powiedział, że mój mąż wróci do mnie, błagając go na kolanach w ciągu 24 godzin, to było po 11 latach rozwodów, co było zaskakujące po jego pracy, mój mąż zaczął błagać o kolana, pilnie go przyjmuję i poinformował o tym dr. Ogundele'a, powiedział, że rzuci zaklęcie pieniężne także dla mnie, ponieważ moja rodzina jest faworyzowana finansowo, a ja pracowałem z nim po 48 godzinach, gdziekolwiek jestem idźcie ludzie faworyzują mnie, a mój biznes posuwa się naprzód dla najlepszego, teraz jestem szczęśliwy i szczęśliwy, informując świat, że jest to najpotężniejszy człowiek, jakiego spotkałem w dowolnym miejscu na świecie, ma on rozwiązanie każdego problemu, jaki masz, nie jest świadomy pieniędzy, pomaga mu i czeka, aż wszystko będzie ok, zanim się spodziewacie jego uznania, więc moi bracia i siostry, jeśli jesteś w jakiejkolwiek sytuacji i potrzebujesz pomocy, radzę skontaktować się dzisiaj z Dr Ogundele i rozwiązać swoje problemy. Oto jego adres e-mail: ogundeletempleofsolution@gmail.com i jego telefon komórkowy: +27638836445 ze względu na was, którzy potrzebują pomocy i dla tych, którzy chcą mu podziękować za dobrą pracę.

a
anawy

Może nie próbojcieie odwoływać się do e-sądu, tylko zgłoscie sprawę o oszustwo do prokuratury. Wtedy prokuratura się za nich weźmie. Nawet kara więzienia jest za oszustwo, art. 286 kk. Fundusze nie mają dowodów, ani umów prawnych z wami, żeby ściągać dlug jako wierzyciel, wiec są oszustami. Wystarczy zażądać od nich umowę cesji. Umowa na pewno będzie ogólna. Ale musi być na niej, lub zalaczniku, obowiazkowo wasze imię i naz wiskoza. Jeśli nie ma to oszuści i tylko do prokuratury. Piszcie tez o naruszenie dóbr osobistych, a należy wam się zadośćuczynienie pieniężne, art. 448 kc i art. 24 kc. Tak to działa. Powodzenia.

a
abc

moja propozycja jest taka - kiedy będziesz miał klauzulę wykonalności skontaktuj się z Krajowym Rejestrem Dłużników; ten się śmieje, kto się śmieje ostatni. Osoba, która jest mi winna pieniądze póki co śmieje się w nos. Zapomina jednak, że prowadzi działalność gospodarczą a wpis do KRD raczej jej nie pomoże. Nawet nie chcę już pieniędzy - satysfakcja jak businesswoman zdycha jest warta każdej kasy :)

A
Arti

Fajnie ze ktoś otwiera ludziom oczy na owe praktyki bandziorów którzy zostali za nasze podatki wyuczeni i przez prawo w bojach zaprawieni do okradania ludzi starszych i nie tylko.Przerażenie budzi fakt że w tym bandyctwie bierze udział Sędzia , Prokurator , Komornik oraz urzędnik organów państwowych. Działają bezprawnie łamiąc prawo w jednym celu bo mamona odebrała im rozum a ludzi zaślepiła na złodziejstwo w tym systemie jaki mamy.Gdzie człowiek się nie obejrzy tam kradną w majestacie prawa ci którzy stoją na straży prawa i reprezentują prawo i faktem jest to ze robią to świadomie i bez karnie za przyzwoleniem całego narodu i . Nie da rady tłumaczenie wszystkim co się dzieje tylko trzeba radykalnych kroków żeby przerwać ten skok na kasę ludzi w tym kraju.Faktem jest ze ta plaga ogarnęła prawie cały świat i mam takie marzenie żeby w końcu ten system rzeczy upadł i wrócił pokój na ziemię.

b
basia

wlaśnie przegraliśmy sprawę z e=sądem to jest jedno wielkie oszustwo .Firma Windykacyjna Nawi finanse chcąc odzyskać kupiony dług byłej żony mojego męża który jest 13 lat po rozwodzie z nią wyszukał mojego męza i przez e=sąd uzyskał klauzulę wykonalności.największe było nasze zdziwienie jak 4.01.2012r dostaliśmy od komornika zajęcie połowy pęsji męża,oczywiście poszliśmy do adwokata złożyliśmy pozew do sądu który oddalili złożyliśmy zażalenie też oddalili ponownie rozpatrywał to sąd poprzedni i po roku umożył sprawę bo stwierdził że żle był sformułowany pozew jestem załamana ,gdzie tu sprawiedliwość cała ta impreza rujnuje nam życi mamy kredyt i inne zobowi azani a to będzie nas koszkować 10 tyś co mamy robić proszę opomoc

b
basia

wlaśnie przegraliśmy sprawę z e=sądem to jest jedno wielkie oszustwo .Firma Windykacyjna Nawi finanse chcąc odzyskać kupiony dług byłej żony mojego męża który jest 13 lat po rozwodzie z nią wyszukał mojego męza i przez e=sąd uzyskał klauzulę wykonalności.największe było nasze zdziwienie jak 4.01.2012r dostaliśmy od komornika zajęcie połowy pęsji męża,oczywiście poszliśmy do adwokata złożyliśmy pozew do sądu który oddalili złożyliśmy zażalenie też oddalili ponownie rozpatrywał to sąd poprzedni i po roku umożył sprawę bo stwierdził że żle był sformułowany pozew jestem załamana ,gdzie tu sprawiedliwość cała ta impreza rujnuje nam życi mamy kredyt i inne zobowi azani a to będzie nas koszkować 10 tyś co mamy robić proszę opomoc

A
Alosza

Zostałem oszukany przez klienta.Nie zapłacił za usługę kwoty pareset złotych.Poprostu stwierdził,że zapomniał gotówki ale zaraz dowiezie.I słuch po nim zaginął.Zdobyłem jego nazwisko i nr.tel.,zgłosiłem na Policję,ale sprawa się ślimaczyła.Kiedy wreszcie udało mi się go doprowadzić przed wysoki sąd wyrok był taki,że poprostu facet nie dotrzymał umowy a nie ,że wyłudził usługę i częsci użyte do naprawy.Zmuszony byłem skorzystać z e-sądu i chociaż mam nakaz zapłaty strasznie długo ,bo ponad póltorej miesiąca nie mogę sie doczekać klauzuli wykonalnośći.A dłużnik śmieje się ze mnie i swoim kolegom w pracy opowiada,że i tak mu nic nie zrobię bo się odwoła i sprawa będzie się ciągnąc latami.I gdzie tu sprawiedliwość?

o
ogolony

a ja się pytam czy zmiana w prawie dotyczyć ma tylko e-sądów czy wszystkich sądów i prokuratury ??? Nie dosyć, że straciłem sklep który wynająłem spółce zoo założonej przez "partnerów handlowych" nowego współwłaściciela w kamienicy to teraz po 3 latach bezskutecznych starań w sądzie o zapłatę czynszu i zwrot lokalu oddałem kaucję z odsetkami i kosztami sądowymi w okolicznościach mało przyjemnych. Zajęto mi konto przez komornika bez mojej wiedzy ! Komornik wysłał zawiadomienie na stary adres wskazany przez wierzyciela pomimo, że sam wierzyciel wysyłał mi korespondencję na właściwy to samo zrobił upoważniony mecenas strony przeciwnej !!! Dobrze że nie wyjechałem za granicę bo nie wiem jak dotarłbym do kraju. A jak nazywa się taki proceder "świetle prawa"...

s
shift

Hmm... Bardzo ciekawe jest postępowanie tej "firmy". Zgadzam się z opiniami, iż ktoś powinien za to odpowiedzieć jak nie głową to j***mi - a tak całkiem poważnie, to nie można dopuścić by w naszym kraju działy się takie rzeczy. By normalnym obywatelom działa się niesprawiedliwość w świetle prawa - prawo jest dla NAS a nie dla NICH... To ludzie, obywatele są państwem i oni powinni ustalać prawo. Prokurator w normalnym kraju by zamknął ten cały e-cyrk i po sprawie.
Nie uważam, że wykłócanie się o winowajców, (czy to naród żydowski, nazistów, czy też sowietów) da jakikolwiek skutek - politycy też niewiele pomogą - no bo w końcu oni są od tego żeby być - od tego są oni... od tego są... i od niczego innego. Lepiej się zajmować showman"ami z wiejskiej niż sprawą, która może dotknąć każdego z nas...

A
Asia

Nie powinno ścigane z urzędu!? Skoro ktoś zgłasza sprawę fałszując dane to co to jet jak nie przestępstwo!!! kara 40 mln i po sprawie. Ale nie u nas..

a
anty-kwiatkowski

na tę żydowską bande to ty , cymbale, głosowałeś!! przyznałeś się własnie do tego!! ty ponosisz odpowiedzialność za te świnstwa , które wygenerował błazen kwiatkowski!!!

J
Jotgie

Jw.

C
Celestyn

Nie wiń kraju, za tych, którzy go plugawią.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3