Poznańscy wioślarze na podium ME w Racicach

Wiktor Chabel z Posnanii wspólnie z kolegami dopłynął do podium na torze w Racicach Fot. Archiwum Głosu Wlkp.
Pięć medali zdobyli nasi wioślarze na mistrzostwach Europy na torze regatowym w czeskich Racicach. Jedno z drugich miejsc wywalczyli poznańscy wioślarze, Adam Wicenciak i Wiktor Chabel. To dobry prognostyk przed zbliżającymi się zawodami Pucharu Świata na poznańskiej Malcie (16-28 czerwca).

Na najwyższym stopniu podium mistrzostw stanęły w dwójce podwójnej wagi lekkiej, Weronika Deresz (WTW Warszawa) oraz Martyna Mikołajczak (RTW Lotto Bydgostia).

Polki zaprezentowały wspaniałą formę. Do połowy dystansu płynęły na drugiej pozycji. Następnie zaatakowały i pewnie zwyciężyły w czasie 6.58,55. Druga była Holandia 702,56, a trzecia Wielka Brytania 7.03,02.

Srebrny medal zdobyła męska czwórka podwójna, która z czasem 5.48,02 przegrała tylko z Litwą 5.44,65. Na półmetku finałowego wyścigu Dominik Czaja, Dariusz Radosz, Adam Wicenciak (KW 04 Poznań) i Wiktor Chabel (Posnania) płynęli na czwartej pozycji. Następnie zaczęli przesuwać się do przodu, zostawiając w pokonanym polu Włochów 5.49,13, Brytyjczyków 5.49,38, Norwegów 5.49,41 oraz Holendrów 5.53,19. Srebrni medaliści w igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro zajęli czwarte miejsce.

Srebrne krążki w Racicach wywalczyli także Mirosław Ziętarski oraz Mateusz Biskup (w dwójkach podwójnych). Polacy uzyskali czas 6.22,10 i przegrali tylko z bezkonkurencyjnymi tego dnia Włochami Filippo Mondellim i Lucą Rambaldim 6.20,92.
Na drugim miejscu rywalizację zakończyła również nasza ósemka, przegrywając jedynie z Niemcami. Biało-czerwoni płynęli w składzie: Mikołaj Burda, Zbigniew Schodowski, Marcin Brzeziński, Mateusz Wilangowski, Robert Fuchs, Michał Szpakowski, Ryszard Ablewski, Bartosz Modrzyński i Daniel Trojanowski.

Wreszcie po srebro sięgnęła w Racicach nasza kobieca czwórka bez sterniczki. Polska osada, trenowana przez Jakuba Urbana, popłynęła w składzie: Anna Wierzbowska, Maria Wierzbowska, Monika Ciaciuch i Joanna Dittmann (wszystkie RTW LOTTO Bydgostia). Wygrała Rumunia. Na trzeciej pozycji uplasowała się Holandia, a na czwartej Włochy.