Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznańska apelacja wróci do centrum miasta [WIZUALIZACJE]

Barbara Sadłowska
W nowym budynku zostaną zainstalowane systemy kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu
W nowym budynku zostaną zainstalowane systemy kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu Wizualizacja Ari Eugeniusz Skrzypczak
W Poznaniu, przy ulicy Hejmowskiego 3, stanie nowy budynek Sądu Apelacyjnego - tuż obok siedziby prokuratur oraz nowego gmachu Sądu Okręgowego. Wybuduje go konsorcjum spółek spod Inowrocławia. Koszt nowej inwestycji poznańskiego sądownictwa to prawie 50 milionów złotych.

W 1990 roku odtworzono przedwojenną, trójstopniową organizację sądownictwa w Polsce. Pojawił się jednak problem, gdzie ulokować sądy apelacyjne. W Poznaniu w przedwojennej siedzibie SA mieściło się już Archiwum Państwowe. Nowa lokalizacja dla interesantów z całej Wielkopolski nie była zbyt szczęśliwa, jako, że nie znajdowała się w centrum miasta, a jedynym dojazdem była uliczka Trójpole.

Wcześniej w bloku mieli swoją siedzibę budowniczy Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. Gdy "Pestka" ruszyła, zwolniły się pomieszczenia, które trzeba było przerobić, między innymi, na sale rozpraw. Niestety, pasażerowie "Pestki" nie mogli dojść z przystanku do sądu, a kierowcy - zaparkować niedaleko gmachu. Zmieniło się to dopiero po wybudowaniu w pobliżu dwóch centrów handlowych...

Marzeniem Krzysztofa Józefowicza, prezesa SA, była nowa, godna rangi instytucji siedziba. Pierwszym krokiem do jego spełnienia było rozstrzygnięcie konkursu architektonicznego, którego wynik ogłoszono w grudniu 2013 roku.

Na konkurs nadesłano 24 prace. Wyróżnionych zostało osiem. Zwyciężył projekt przedsiębiorstwa ARI Eugeniusza Skrzypczaka, byłego prezesa SARP, autora nowego wizerunku Sądu Rejonowego w Szamotułach.

- W projekcie zobaczyliśmy połączenie sztuki i finezji z funkcjonalnością - mówił sędzia Jarema Sawiński, członek jury konkursowego.

- Doceniliśmy również rozmieszczenie sal. Sędzia będzie wchodził innym wejściem niż strony i publiczność. Zaprojektowano także osobną klatkę schodową dla osadzonych - wyliczał Krzysztof Józefowicz, prezes Sądu Apelacyjnego.

Teraz, jak poinformowała sędzia Elżbieta Fijałkowska, rzecznik prasowy Sądu Apelacyjnego w Poznaniu, rozstrzygnięto konkurs dla wykonawców. Zgłosiło się 11 firm z Polski i zagranicy. Najkorzystniejszą ofertę przygotowało konsorcjum spółek ALSTAL Grupa Budowlana, Sp.K-K Lider oraz AGB.

Nowa siedziba poznańskiej apelacji - cztery kondygnacje nad ziemią i jedna pod - z podziemnym parkingiem - zajmie przeszło 1,8 tys. m.kw. Poza salami rozpraw, pokojami narad dla sędziów oraz poczekalni dla świadków, archiwum i miejscami obsługi interesanta powstanie w nim strefa policji. Z celami dla konwojowanych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski