Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznański Budżet Obywatelski 2020. Dzięki Poznańskiemu Budżetowi Obywatelskiemu miasto tętni kulturą

Sebastian Gabryel
Sebastian Gabryel
Jednym z najciekawszych projektów kulturalnych, jakie powstały dzięki Poznańskiemu Budżetowi Obywatelskiemu jest Poznański Szlak Legend dla Dzieci, z powodzeniem realizowany na terenie całego Starego Miasta
Jednym z najciekawszych projektów kulturalnych, jakie powstały dzięki Poznańskiemu Budżetowi Obywatelskiemu jest Poznański Szlak Legend dla Dzieci, z powodzeniem realizowany na terenie całego Starego Miasta mat. poznański szlak legend dla dzieci
PBO to nie tylko inwestycje miejskie, architektoniczne czy drogowe - w Poznaniu inwestuje się również w kulturę!

Miasto nastawione na kulturę to miasto szczęśliwych ludzi. Warto zadbać o to, by każdy jego mieszkaniec miał swobodny dostęp do tego, co w niej najciekawsze. Nie każdy wie, jak wiele projektów o charakterze kulturalnym zostało zrealizowanych w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego na przestrzeni ostatnich lat. Darmowe koncerty, pokazy plenerowe czy szlaki podróżnicze to zaledwie przykłady „kulturalnych” działań na terenie naszego miasta. Wiele z nich spotkało się z wielkim zainteresowaniem poznaniaków!

Niewątpliwe jednym z ciekawszych projektów, jaki nie powstałby bez PBO, jest „Muzyka nad Grunwaldem” - cykl bezpłatnych koncertów odbywających się na terenie dzielnicy w 2017 roku. Przy wsparciu Estrady Poznańskiej odbyły się koncerty, które oprócz wymiaru czysto rozrywkowego, posiadały również ten edukacyjny. Twórczość zaproszonych wykonawców stoi daleko od obowiązujących trendów, bazując na tradycji i bogatym dorobku poprzednich pokoleń. Świetnie pokazał to choćby koncert lwowskiego, cenionego na całym świecie zespołu Harmonia. Jego muzycy sięgnęli po swoje akordeony i… nagle rozległy się dobrze znane melodie z utworów mistrzów w rodzaju Bacha, Vivaldiego czy Mozarta, zagrane jednak w zupełnie niebanalny sposób.

Z uznaniem publiczności spotkał się również koncert „Międzynarodowy Turniej Mistrzów”, którego gwiazdami byli mołdawski flecista Dumitru Harea, ukraiński akordeonista Andrij Melnyk oraz polscy muzycy, skrzypek Artur Banaszkiewicz i kontrabasista Marcin Antkowiak. Do historii przeszły również inny występy z cyklu „Muzyka nad Grunwaldem” - rumuńska pieśniarka Oana Catalina Chitu, wraz ze swoją kapelą, zaprezentowała tanga miejskie, wktórych nawiązuje do muzycznych tradycji swojego kraju sprzed II wojny światowej, a ceniony polski kwartet Arte Con Brio, mający na koncie udział na chyba wszystkich najważniejszych festiwalach, zadziwił różnorodnością swego repertuaru, w którym utwory klasyczne, kościelne i operowe mieszają się z tematami z musicali i filmów.

Mali poznaniacy na tropie wielkich legend

W 2017 roku prawdziwym strzałem w dziesiątkę okazał się „Poznański Szlak Legend dla Dzieci”. To projekt skierowany do dzieci w wieku 6-10 lat oraz ich rodziców i opiekunów, którego na terenie Poznania jeszcze nie było. Jego twórcy wytyczyli na obszarze Starego Miasta „kulturową trasę”, wiodącą przez jego place, ulice, kościoły i kamienice, a prowadzącą domiejsc z poznańskich legend, których istnieje całe mnóstwo!

W trakcie wędrówki po szlaku mali poznaniacy poznają historię o świętomarcińskim rogalu, złotym krzyżu z Chwaliszewa, poznańskich koziołkach czy pustelniku z Muszej Góry. Nie zabrakło również legendy o tym, jak diabły chciały zatopić Poznań. - Dziś Wzgórze Przemysła, bo to o nim mowa w tej legendzie, nie budzi już takich emocji. Ale niektórzy z mieszkańców Poznania twierdzą, że na jego kamiennych zboczach można odnaleźć ślady czarcich ogonów... - czytamy w opisie legendy.

Jednak sama trasa to nie wszystko - twórcy Poznańskiego Szlaku Legend dla Dzieci zadbali też o ciekawe publikacje: książkę ze zbiorem dziesięciu legend, folder zawierający mapę szlaku oraz grę miejską, papierowy teatr kamishibai z dwiema legendami, a nawet zbiór legend w wersji audio do bezpłatnego pobrania!

Z miłości do kina

Kina plenerowe co roku cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród poznaniaków.

Wielu miłośników oglądania filmów „pod chmurką” często korzystało z bezpłatnych seansów „Jeżyckiego Kina Plenerowego” na Smochowicach (zorganizowanym na obiekcie sportowym przy ulicy Braniewskiej). Nie ma żadnych wątpliwości, że to kolejny udany projekt realizowany na przestrzeni ostatnich lat w ramach PBO.

Seanse odbywające się w jego ramach przyciągnęły setki widzów, mogących obejrzeć choćby takie hity jak „Paddington” w reżyserii Paula Kinga, „Lego Przygoda” Phila Lorda i Christophera Millera czy obsypaną nagrodami komedię „Toni Erdmann” Maren Ade.

Bardzo interesującą propozycją było również „Letnie kino familijne na północy Poznania”, które urozmaicało ubiegłoroczne wakacje mieszkańcom Naramowic. Projekt realizowany na terenie boiska Szkoły Podstawowej nr 35, będący częścią programu „Lato z Estradą”, obejmował nie tylko darmowe projekcje filmowe, ale też poprzedzające je warsztaty i spotkania.

Seansom inspirujących i wartościowych filmów w rodzaju „Zwyczajnej dziewczyny” Lone Scherfig, „Florida Project” Seana Bakera czy „Kongresu” Ariego Folmana, towarzyszyły choćby zajęcia z akrobatyki czy spotkania z folklorem.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski