Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznański Kongres Gospodarczy: Jak podatki mogą wpływać na jakość ochrony zdrowia?

Karol Pomeranek
Karol Pomeranek
Na pytanie red. Wojciecha Szeląga, na ile konsument jest świadomy, że płaci podatek cukrowy. Dr Tomasz Tratkiewicz odpowiedział, że rola takiego podatku może być żadna, jeśli konsument nie wie, że takowy płaci.
Na pytanie red. Wojciecha Szeląga, na ile konsument jest świadomy, że płaci podatek cukrowy. Dr Tomasz Tratkiewicz odpowiedział, że rola takiego podatku może być żadna, jeśli konsument nie wie, że takowy płaci. Adam Jastrzębowski
Polska Akademia Nauk wyraziła zaniepokojenie wobec niebezpiecznie rosnącej liczby osób palących papierosy, która obecnie doszła do 28.8%. Czy można temu zaradzić polityką podatkową? Nad tym zastanawiali się uczestnicy panelu „Jak podatki mogą wpływać na jakość ochrony zdrowia?” w pierwszym dniu Poznańskiego Kongresu Gospodarczego.

W panelu udział wzięli wybitni przedstawiciele świata medycyny – prof. dr hab. n. med. Rodryg Ramlau – kierownik Katedry i Kliniki Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, dr hab. n. o zdr. Grzegorz Juszczyk – ekspert w dziedzinie zdrowia publicznego i profilaktyki, pracownik naukowy WUM, były dyrektor PZH, jak również eksperci podatkowi – dr Tomasz Tratkiewicz – ekspert ds. podatków w Pracodawcach RP, adiunkt na Uniwersytecie Łódzkim i Warszawskim oraz Wojciech Bronicki, doradca podatkowy, były dyrektor Departamentu Podatku Akcyzowego w Ministerstwie Finansów. Moderatorem dyskusji był znany dziennikarz ekonomiczny red. Wojciech Szeląg.

– Bezsprzecznie podatek akcyzowy jest ważnym narzędziem w kształtowaniu postaw. Mechanizmami podatkowymi można wpływać na zachowania ludzi, ale pod warunkiem, że będzie temu towarzyszyła edukacja

– mówił Wojciech Bronicki.

Na pytanie red. Wojciecha Szeląga, na ile konsument jest świadomy, że płaci podatek cukrowy, dr Tomasz Tratkiewicz odpowiedział, że rola takiego podatku może być żadna, jeśli konsument nie wie, że takowy płaci.

Dalszą część dyskusji zdominował podatek akcyzowy, zwłaszcza ten od wyrobów tytoniowych.

Jak przypomniał prof. Juszczyk, 97 procent środków pozyskanych z tego tytułu przeznaczanych jest na leczenie skutków palenia, a na samą profilaktykę trafiają śladowe w zasadzie kwoty:

- W przypadku samorządów aż 3,5 miliarda złotych rocznie udaje się przeznaczać na profilaktykę antyalkoholową, dzięki stworzeniu systemu pozyskiwania środków na ten cel. W przypadku profilaktyki antynikotynowej brakuje takiego strumienia finansowego.

– W Polsce rokrocznie na skutek palenia tytoniu umiera 80 tysięcy ludzi – przypomniał prof. dr hab. n. med. Rodryg Ramlau. – W przypadku tej grupy wystąpiła oczywiście konieczność stosowania drogiej diagnostyki dalszego leczenia. Koszty w tym przypadku są oczywiście ogromne. Każdego dnia w Polsce na skutek nowotworów złośliwych umiera 300 osób. 20 procent z nich spowodowanych jest paleniem papierosów.

W ocenie poznańskiego onkologa, żeby edukacja odniosła w tym przypadku efekt, musiałaby być wdrożona w placówkach edukacyjnych już na etapie przedszkolnym.

Uczestnicy panelu zwrócili uwagę na sukces Szwecji, gdzie odsetek palących wynosi obecnie zaledwie 5 procent. Dzięki profilaktyce, jak również w promowaniu alternatywnych form korzystania z nikotyny.

– Brakuje mi trochę takiego ambitnego, polskiego podejścia do tematyki. Spoglądamy z zazdrością na inne kraje i po wprowadzeniu tam programów pilotażowych, my w dalszym ciągu się tylko zastanawiamy

– ocenił prof. Juszczyk.

Jak przypomniał Wojciech Bronicki, w zeszłym roku miał miejsce wzrost przychodów budżetowych z tytułu podatku akcyzowego, ale nie na skutek wzrostu sprzedaży wyrobów tytoniowych, a skurczeniu się szarej strefy do zaledwie 5 procent.

– Podatek akcyzowy może bardzo mocno wpłynąć na jakość ochrony zdrowia

– podsumował dyskusję Wojciech Branicki.

– Marzy mi się, jako onkologowi, aby jak najwięcej środków dzięki niemu pozyskanych trafiało na profilaktykę

– dodał prof. Ramlau.

Lista paneli podczas tegorocznego Poznańskiego Kongresu Gospodarczego dostępna jest TUTAJ.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Sprawdziliśmy dziesięć wielkopolskich powiatów w Wielkopolsce, w których zarobki są najgorsze. Trzy z nich są liderami niechlubnego rankingu - przeciętne wynagrodzenie brutto jest tam najniższe w Polsce. Zobacz, w których powiatach w Wielkopolsce wynagrodzenia są najniższe --->

W tych powiatach w Wielkopolsce zarabia się najgorzej. Tu ni...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski