Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznański rogal niczym Batman. Jego wizerunek obiegł cały kraj, w tym Warszawę, Wrocław czy Szczecin

Dawid Gruntkowski
Dawid Gruntkowski
Szeroko zakrojona akcja promocyjna miała na celu zachęcenie turystów do odwiedzenia Poznania w święto niepodległości.
Szeroko zakrojona akcja promocyjna miała na celu zachęcenie turystów do odwiedzenia Poznania w święto niepodległości. Poznan.pl
O tym, że rogal świętomarciński podbija podniebienia mieszkańców całego kraju, wiadomo nie od dzisiaj. Mało kto spodziewał się jednak, że wielkopolski łakoć stanie się tematem rozmów mieszkańców Warszawy, Szczecina czy Wrocławia.

Rogal świętomarciński niczym Batman

O rogalu świętomarcińskim mówiło się w innych miastach na przestrzeni ostatnich kilku tygodni. Wszystko za sprawą jego wszechobecności na wielu ważnych i często odwiedzanych budynkach. Symbol Poznania był widoczny m.in. na Złotych Tarasach w Warszawie czy Morskim Centrum Nauki w Szczecinie. Dokładniej rzecz ujmując, pojawił się tam jego hologram, przypominający znak Batmana, znanego z serii komiksów i filmów.

Przez długi czas nie było wiadomo, kto i w jakim celu "wzywa" rogala w innych polskich miastach. Pojawiło się na ten temat wiele plotek. Jedni sugerowali akcję kibiców Lecha Poznań, inni z kolei widzieli w tym kolejny specyficzny sposób promocji płyty przez rapera Rogala DDL.

Przyjedźcie do Poznania, gdy rogal was wzywa

Okazało się jednak, że niewielu z komentatorów trafiło ze swoimi przemyśleniami. Wszystko było bowiem akcją marketingową miasta Poznania, które w ten sposób zdecydowało się zachęcić turystów do spędzenia święta niepodległości w stolicy Wielkopolski. Kiedy w Warszawie odbywać się będzie coroczny marsz, przez Poznań przejdzie tradycyjny pochód, a mieszkańcy zajadać się będą więcej niż doskonałym przysmakiem.

- Znak rogala, który pojawił się m.in. na Złotych Tarasach w Warszawie czy Morskim Centrum Nauki w Szczecinie był inspirowany symbolem Batmana. W taki sposób mieszkańcy filmowego Gotham City wzywali superbohatera na pomoc, natomiast my wzywamy mieszkańców z innych części Polski do wspólnego świętowania na ulicy Święty Marcin. W dniach 23-27 października mieszkańcy pięciu polskich miast mogli znaleźć hologram rogala, który był wyświetlany w topowych lokalizacjach każdego z nich. Atmosfery tajemniczości dodawała również muzyka, która rozbrzmiewała w miejscu wydarzenia. Każdy przechodzień, który znalazł się w pobliżu, otrzymywał słodki upominek oraz pocztówkę z zaproszeniem do Poznania

— mówi Joanna Olszewska z Oddziału Promocji Urzędu Miasta Poznania.

Wielkie wydarzenie z równie wielkimi gwiazdami

Podwójne święto, jakie co roku obchodzi się w Poznaniu 11 listopada, to fenomen w skali kraju. Kiedy w innych częściach Polski wszyscy skupiają się na uczczeniu niepodległości, w stolicy Wielkopolski w najlepsze trwa zabawa. Nie inaczej będzie i tym razem.

W ostatnich dniach poznaliśmy program zbliżających się imienin świętego Marcina. Urzędnicy zadbali, by każdy znalazł coś dla siebie. Nie zabraknie kolorowego korowodu ze świętym Marcinem w rzymskiej zbroi, wspólnego dekorowania całej ulicy św. Marcin, kiermaszu rogala czy koncertów. Pełny program wydarzeń znajdą Państwo tutaj.

Wyjątkowa tradycja poznańskich rogali

Warto przypomnieć, dlaczego rogale świętomarcińskie są w Poznaniu aż tak ważne. Tradycja ich wypiekania sięga 1891 roku, kiedy to proboszcz parafii św. Marcina, ks. Jan Lewicki, wystosował apel do wiernych, by ci pomogli mu w pewnym projekcie. Chodziło o wsparcie ubogich, którzy nie mogli liczyć na kolorowe życie w mieście. Jako pierwszy do pracy wziął się cukiernik Józef Melzer, który postanowił upiec rogale, które później sprzedawał bogatym, a biednym rozdawał. Zebrane fundusze przeznaczył z kolei na zakup wigilijnej żywności dla najbiedniejszych mieszkańców stolicy Wielkopolski.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski