Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznański szpital im. Józefa Strusia nagrodzony jako jedyna placówka medyczna w Wielkopolsce

OPRAC.: Karol Pomeranek
17 szpitali z całej Polski zostało wyróżnionych certyfikatem „Szpitala Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego – Leczenie przez żywienie” podczas Zjazdu Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu (POLSPEN).
17 szpitali z całej Polski zostało wyróżnionych certyfikatem „Szpitala Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego – Leczenie przez żywienie” podczas Zjazdu Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu (POLSPEN). biuro prasowe POLSPEN
Prestiżowym certyfikatem "Szpitala Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego" uhonorowany został poznański Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia z Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym SPZOZ. Nagrodę odebrano podczas Zjazdu Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu (POLSPEN).

W ocenie Sylwii Rogali z biura prasowego Szpitala Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego – Leczenie przez żywienie, certyfikat programu potwierdza stosowanie przez placówki medyczne najwyższych standardów w zakresie żywienia klinicznego, które powinno być integralną częścią procesu leczniczego.

- Jak podkreślają eksperci, program jest kluczową inicjatywą, aby rozwijać dobre praktyki leczenia żywieniowego w polskich szpitalach. Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia z Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym SPZOZ, jako jedyny w województwie wielkopolskim, ponownie otrzymał certyfikat - podkreśla.

Czym jest żywienie kliniczne?

Leczenie żywieniowe (żywienie kliniczne) to - jak czytamy w komunikacie prasowym - postępowanie lekarskie obejmujące ocenę stanu odżywienia, ocenę zapotrzebowania na niezbędne substancje odżywcze i ich podawanie w postaci zwykłych produktów odżywczych, płynnych diet doustnych lub sztucznego odżywiania, monitorowanie stanu klinicznego i zapewnienie optymalnego wykorzystania wybranej drogi karmienia.

Polega na podaży drogą pozajelitową (dożylną), dojelitową (lub obiema jednocześnie), czy doustną substancji odżywczych w ilościach pokrywających aktualne potrzeby chorych, którzy nie mogą odżywiać się normalnie lub odżywiają się w sposób niedostateczny.

- wyliczają organizatorzy.

I dalej: - Terapia żywieniowa ma szczególne znaczenie dla pacjentów chirurgicznych, onkologicznych, neurologicznych czy osób krytyczne chorych. Eksperci apelują, że wszyscy pacjenci, u których istnieją wskazania do postępowania żywieniowego, bezwzględnie powinni je otrzymywać. Wprowadzenie leczenia żywieniowego prowadzi do zmniejszenia ryzyka wystąpienia powikłań u pacjentów, skraca czas hospitalizacji i obniża ryzyko ponownego przyjęcia do szpitala. Warto podkreślić, że wiąże się to nie tylko, z korzyściami klinicznymi dla pacjentów, ale także z korzyściami ekonomicznymi dla placówki poprzez obniżenie kosztów leczenia.

Czytaj także: Rekordowa kwota zebrana podczas akcji Tennis Art w Poznaniu. Wesprze leczenie dzieci chorych na nowotwory!

Co najmniej 30 proc. pacjentów w polskich szpitalach jest niedożywionych

Jak dodają autorzy samego programu (więcej na: leczenieprzezzywienie.org), powołujac się na raport „Ocena terapii żywieniowej w polskich szpitalach” Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu, prawie 60 proc. pacjentów badanych skalą NRS1 nie otrzymało zalecanego żywienia.

- Co najmniej 30 proc. pacjentów w polskich szpitalach jest niedożywionych. Około 11% pacjentów rozwija objawy niedożywienia w trakcie pobytu w szpitalu. Jest to tzw. zjawisko niedożywienia szpitalnego, które doprowadza do większej liczby powikłań, znaczącego przedłużenia pobytu w szpitalu i wyższych kosztów leczenia - czytamy w opracowaniu.

Upowszechnianie praktyk żywienia klinicznego

Program jest organizowany przez Polskie Towarzystwo Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu (POLSPEN). Jego celem jest prowadzenie działań edukacyjnych obejmujących upowszechnianie praktyk żywienia klinicznego wśród personelu medycznego, jako nieodłącznej terapii w procesie leczenia pacjenta.

Dr hab. n. med. Dorotę Mańkowską-Wierzbicką, szefową Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu POLSPEN cieszy fakt, że duża część szpitali poprawiła w ostatnim czasie swoje wyniki.

- Z pewnością certyfikacja wpływa pozytywnie na realizację procedur żywieniowych i motywację zespołów żywieniowych. Najmocniejsze strony szpitali to zapewnienie dostępu do diagnostyki laboratoryjnej i obrazowej niezbędnej do prowadzenia leczenia żywieniowego oraz dostęp do diet medycznych i specjalistycznych preparatów do żywienia pozajelitowego, sprzętu jednorazowego, a także pomp do prowadzenia leczenia żywieniowego w różnych sytuacjach klinicznych. Zauważamy, że wciąż największymi problemami szpitali jest organizacja ambulatoryjnego poradnictwa żywieniowego i zapewnienie dostępu do kompletnych mieszanin do żywienia pozajelitowego, przygotowywanych w warunkach zgodnych ze standardami – podkreśliła podczas eksperckiej debaty.

Lista certyfikowanych szpitali:

  • Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu
  • Centrum Onkologii im. prof. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy
  • Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli
  • Szpital Uniwersytecki im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze
  • Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki
  • Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. M. Pirogowa w Łodzi
  • Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi
  • 5 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Krakowie
  • Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Tarnowie
  • Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. prof. W. Orłowskiego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie
  • Szpital Morski im. PCK, Szpitale Pomorskie Sp. z o.o.
  • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie
  • Świętokrzyskie Centrum Onkologii Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej
  • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Rafała w Czerwonej Górze
  • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie
  • Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. prof dr. Stanisława Popowskiego w Olsztynie
  • Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia z Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym SPZOZ w Poznaniu
debata szpitale polspen
- Certyfikacja wpływa pozytywnie na realizację procedur żywieniowych i motywację zespołów żywieniowych - podkreśliła podczas debaty dr hab. n. med. Dorota Mańkowska-Wierzbicka, szefowa Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu POLSPEN. biuro prasowe POLSPEN

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

Szukasz najlepszej przychodni i gabinetu lekarskiego lub dentystycznego w twoim regionie? Czytelnicy "Głosu Wielkopolskiego" w ramach plebiscytu Hipokrates 2022 wybrali najlepsze z poszczególnych powiatów.Hipokrates Wielkopolski 2022 to plebiscyt "Głosu Wielkopolskiego", w którym głosami Czytelników wybierani są m.in. najlepsi lekarze, pielęgniarki, położne, fizjoterapeuci, ratownicy, ale również najlepsze przychodnie, gabinety i szpitale w Wielkopolsce.Sprawdź w galerii, które przychodnie w poszczególnych powiatach Wielkopolski są najlepsze zdaniem naszych Czytelników.Przejdź dalej -->

To są najlepsze przychodnie i gabinety w Wielkopolsce. Spraw...

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski