Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznańskie Centrum Praw Kobiet potrzebuje wsparcia finansowego. Z ich pomocy korzystają setki kobiet

Alicja Durka
Alicja Durka
Poznańskie Centrum Praw Kobiet potrzebuje wsparcia finansowego.
Poznańskie Centrum Praw Kobiet potrzebuje wsparcia finansowego. Łukasz Gdak
Centrum Praw Kobiet w Poznaniu rozpoczęło swoją działalność pod koniec października 2020 roku, przez te osiem miesięcy pomogło 155 osobom i przeprowadziło ponad 800 porad specjalistycznych. Teraz potrzebuje wsparcia finansowego, bo praca 50 wolontariuszy to wciąż za mało!

Czym zajmuje się poznański oddział Centrum Praw Kobiet?

Centrum Praw Kobiet jest organizacją pozarządową, która działa od 1994 roku w Warszawie. Pod koniec 2020 roku powstał kolejny oddział, tym razem w Poznaniu, gdzie pracuje około 50 wolontariuszy i wolontariuszek, w tym psycholożki, prawnicy i prawniczki. Potrzebujące kobiety mogą otrzymać darmową, w tym pomoc prawną i psychologiczną.

CPK prowadzi także grupę wsparcia dla kobiet doświadczających przemocy i działalność edukacyjną w zakresie praw kobiet. Właśnie ruszył projekt współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, z którego przez sześć miesięcy może skorzystać nawet 50 kobiet.

- Panie w ramach projektu otrzymają darmowe wsparcie prawne, psychologiczne i uczestniczą w grupie wsparcia. Mogą się do nas zgłaszać kobiety z Wielkopolski, które doświadczają przemocy fizycznej, ekonomicznej, psychicznej i seksualnej

- mówi Anna Świątkowska-Gałkiewicz, dyrektorka poznańskiego Centrum Praw Kobiet.

Poza doraźną pomocą, CPK prowadzi Galerię CPK, w ramach której zaprasza na wystawę „Epopeja różu dla kobiet” z cyklu „Feminatywy”. Można ją oglądać do 15 lipca.

Kto i jak może skorzystać z pomocy Centrum Praw Kobiet?

Z poznańskim oddziałem Centrum Praw Kobiet można można kontaktować się pod numerem telefonu: 511 660 128, za pomocą maila [email protected] i profilu na Facebooku. Centrum Praw Kobiet ma za zadanie wspierać i pomagać kobietom, które doświadczają przemocy w różnej formie, choć w przeważa przemoc fizyczna.

- Gdy kobieta zgłasza się do nas, to umawiamy ją na spotkanie z osobą pierwszego kontaktu, która diagnozuje, w czym tkwi problem, czy potrzebna jest porada prawna, psychologiczna czy inne działania, jak np. coaching i doradztwo zawodowe. W soboty prowadzone są grupy wsparcia, a w środy prowadzimy zajęcia z jogi

- dodaje Anna Świątkowska-Gałkiewicz.

Potrzebna pomoc dla Centrum Praw Kobiet

Potrzeby są ogromne, na co wskazują statystyki CPK. Tylko w ciągu 8 miesięcy wolontariusze i wolontariuszki pomogli pomogli 155 osobom i przeprowadzili ponad 800 porad specjalistycznych.

- Sami wykonaliśmy remont, umeblowanie i wyposażenie zawdzięczamy wolontariuszom właśnie. Od końca października, przez pierwsze dwa miesiące działaliśmy bez reklamy, zdalnie, a już odbywały się pierwsze konsultacje i spotkania przez telefon lub online. Od stycznia zgłasza się więcej kobiet, mamy dużo porad psychologicznych i brakuje nam wolontariuszek i chcielibyśmy kogoś zatrudnić, choć i tak nie będą to wysokie zarobki

- tłumaczy dyrektorka poznańskiego CPK.

Ze względu na rosnące potrzeby, CPK zdecydowało się założyć zbiórkę, która pomoże w opłaceniu profesjonalnej pomocy psychologicznej.

Kobiety w MMA

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski