Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pożyczaj ostrożniej. Sprawdź zanim weźmiesz pieniądze!

Monika Kaczyńska
Rozpoczęła się kampania edukacyjna ostrzegająca przed parabankami.

Zmasowany atak informacją - tak można podsumować rozpoczętą w poniedziałek kampanię "Nie daj się nabrać. Sprawdź, zanim podpiszesz". Przygotowana wspólnie przez Narodowy Bank Polski, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Komisję Nadzoru Finansowego, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Sprawiedliwości ma wyposażyć Polaków w niezbędną wiedzę pozwalającą uniknąć pułapek finansowych.

Wiele z nich jest związana z działalnością firm pożyczkowych. Obiecując, a czasem nawet pożyczając pieniądze szybko i bez wielu formalności każą sobie za to słono płacić. O tym jednak często klienci dowiadują się już po fakcie, a bywa, że dopiero wtedy, gdy komornik puka do ich drzwi.

Wybór terminu kampanii jest nieprzypadkowy. Okres przedświąteczny i związane z nim wydatki sprawiają, że zadłużamy się chętniej. W tym czasie także firmy parabankowe reklamują się znacznie intensywniej.

- Z badań przeprowadzonych na zlecenie UOKiK w tym roku wynika, że 20 proc. konsumentów w ogóle nie czyta umowy pożyczki przed jej podpisaniem - mówi Małgorzata Cieloch z UOKiK. - Brak wiedzy o przysługujących prawach i nieznajomość warunków, na jakich będą spłacać zadłużenie, może narazić słabszych uczestników rynku na poważne konsekwencje finansowe. Dlatego podstawowym celem kampanii jest zachęcenie do czytania umów i świadomego podejmowania decyzji finansowych - podkreśla.

Oprócz reklam w radiu i telewizji, ulotek i broszur, które będą trafiać m.in. do skrzynek pocztowych, będą rozdawane w aptekach, na dworcach kolejowych itp. miejscach do dyspozycji potencjalnych pożyczkobiorców została oddana strona internetowa www.zanim-podpiszesz.pl. Na stronie można znaleźć szereg przydatnych informacji - począwszy od kalkulatora kosztów pożyczki, program do planowania budżetu domowego, skończywszy na opisach przypadków, w których klienci korzystający z "chwilówek", "pożyczek bez BIK" i innych tego typu produktów wpadli w kłopoty finansowe.
Nie daj się nabrać - sprawdź zanim podpiszesz

- Ci, którzy decydują się na skorzystanie z pozornie "łatwej gotówki" w instytucji nie podlegającej nadzorowi państwa, często nie zdają sobie sprawy, że wpadają w ręce lichwiarzy - podkreślał prof. Marek Belka, prezes NBP, inaugurując kampanię. - Pożyczenie od nich nawet drobnej sumy może prowadzić w skrajnych przypadkach do utraty dorobku całego życia i osobistych tragedii. Chcemy, aby osoby, które zastanawiają się nad wzięciem "szybkiej gotówki", czyniły to w sposób świadomy.

Temu służą promowane w kampanii cztery zasady bezpiecznego pożyczania i cztery zasady bezpiecznego inwestowania pieniędzy.

Komisja Nadzoru Finansowego uruchomiła także bezpłatny numer telefonu 800 290 479, pod którym można sprawdzić wiarygodność firm działających na rynku finansowym.

Cztery zasady bezpiecznego pożyczania

1. Sprawdź wiarygodność firmy. Listę podmiotów objętych nadzorem finansowym można znaleźć na stronie: www.knf.gov.pl lub na stronie internetowej kampanii: www.zanim-podpiszesz.pl, a także pod bezpłatnym numerem 800 290 479.
2. Policz całkowity koszt pożyczki. Sprawdź, jaka jest całkowita kwota do zapłaty.
3.Dokładnie przeczytaj umowę. Szczególnie zwróć uwagę, czy oprocentowanie pożyczki nie jest znacznie wyższe niż inne oferty na rynku, czy firma wymaga wniesienia wysokiego zabezpieczenia, zanim pożyczka zostanie udzielona, czy brak terminowego spłacania rat może się wiązać z utratą zabezpieczenia, czy zapisy umowy uprawniają firmę do wyznaczenia zabezpieczenia w przyszłości, wedle uznania firmy, czy pojawiają się dodatkowe opłaty zapisane w umowie, np. za rozpatrzenie wniosku, za wydanie decyzji, prowizje, opłaty za wizyty przedstawiciela pożyczkodawcy w domu, ubezpieczenia - jeśli tak, to policz je. Jeżeli nie rozumiesz jakiegoś zapisu w umowie, poproś o wyjaśnienie. W wypadku wątpliwości należy poprosić o wzory dokumentów i skonsultować je z prawnikiem lub inną kompetentną osobą.
4. Nie podpisuj, jeśli nie rozumiesz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski